Menu
Úvod  › 

Jak naučit dítě, aby se začalo dělit s ostatními

Když mu někdo sáhne na jeho hračky, ztropí infarktovou scénu a obrovskou ostudu. Jak naučit malého hamouna, aby se začal dělit s ostatními dětmi?

Všichni rodiče bez výjimky to znají. Jejich dítě je úplně posedlé svými hračkami, odmítá je komukoli půjčit a podělit se. Jedna scéna střídá druhou, bojuje se sourozenci i s ostatními dětmi na hřišti, domluvy nepomáhají. Jak se vůbec dá naučit dítě, aby se začalo dělit s ostatními?

Největší chyby, které rodiče dělají

Nikdy dítěti nic neberte násilím - Co myslíte, že dítě naučíte tím, že mu násilím vyrvete hračku a dáte ji jinému dítěte? Představte si situaci, kdyby váš šéf nakráčel do vaší kanceláře, popadl váš laptop s vašimi projekty a jen tak ho dal vašemu kolegovi. Je skutečně naivní předpokládat, že ho tímto chováním inspirujete k něčemu jinému než k další agresivitě. Vy jste nejvlivnější člověk v životě dítěte a jenom vy ho můžete naučit, že lze sdílet i bez násilí.

Nenuťte starší dítě, aby se dělilo s mladším - Mladší děti vždy chtějí být jako jejich starší sourozenci. Pokud si starší dítě hraje s míčem, můžete se vsadit, že mladší ho budete chtít okamžitě také. Jenže není příliš fér, abyste svého staršího potomka nutili automaticky všechny hračky odevzdávat jen proto, že je právě chce jeho starší sourozenec. Snažte se dodržovat respekt ke svým dětem.

Neberte dítěti hračky z rukou - Je naprosto neomluvitelné, pokud vezmete násilím hračku z ruky. Ukazujete mu tak, že konfliktní situace se dají řešit za pomoci fyzické síly a jen bude tento vzorec chování opakovat po vás. Snažte se tento typ konfliktních situací řešit v klidu a s tolerancí.

Co byste měli udělat

Hledejte řešení, nikoli chyby: Pokud se děti perou o hračku a vy si nejste jisti tím, na čí straně je pravda, nechte je, aby si svůj spor vyřešily mezi sebou samy. Snažte se zůstat stranou konfliktu, můžete shrnout situaci a říct dětem: "Ano, vím, že byste si oba chtěli hrát s touhle hračkou. To ale není možné. Co myslíte, jak by se to dalo vyřešit?" Případně jim můžete nabídnout i možné varianty řešení.

Buďte realističtí. Je přirozené, že jak se u dítěte vyvíjí vědomí sebe sama, první se u něj objeví sobeckost a teprve pak ochota sdílet. Pokud to budete vnímat jako normální část dětského vývoje, bude pro vás jednodušší zůstat v klidu a vnímat situaci s nadhledem.

Omluvte se za chování dítěte. Pokud vaše batole vyškubne hračku z ruky jiného dítěte, nic nezkazíte tím, když se za jeho chování omluvíte. Ukážete tak, že jste si vědomi toho, že situace není v pořádku, ale zatím není dítě dostatečně zralé na to, aby ji dokázalo změnit.

Pozorujte bez zasahování. Pere se vaše dítě s jiným dítětem o jednu hračku? Pokud nedojde na trhání vlasů, kousání a podobné tělesné výpady, zůstaňte stranou a nechte je, aby si spor vyřešily samy. Vašemu potomkovi prospěje, když pozná, že ne vždy může zvítězit.

Rozptylte ho. Jestliže máte možnost a konflikt vrcholí do zničujících rozměrů, snažte se odvést pozornost dítěte jinam, například k jiné hračce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak odnaučit dítě kousání
Tipy pro fotografování dětí
První čtyři roky dítěte: Na co se máte připravit
Dívky versus chlapci: V čem jsou lepší?