Jak naučit dítě na nočník: Vyzkoušené tipy
Nočníková bitva je jednou z nejdůležitějších, které musí rodič se svým dítětem svést. Pokud se chystáte na přechod od plen k nočníku, inspirujte se vyzkoušenými tipy, které ušetří nervy vám oběma.
1. Začněte ve správný čas.
Neexistuje způsob, jak naučit chodit na nočník dítě, které na to ještě není připravené. Správný čas může nastat kdykoli mezi jednadvaceti měsíci a třemi lety. A jste to pouze a jen vy, jeho rodiče, kteří ví, kdy je na to dítě připravené (nikoli vaše tchyně, ani vaše sousedka). Neexistuje žádné pravidlo, podle kterého by dvouleté dítě nemohlo nosit stále pleny, a pokud se vám přechod na nočník nedaří, nelámejte to přes koleno, protože násilím stejně ničeho nedosáhnete. Absolutní nesmysl je učit dítě na nočník před osmnácti měsíci věku, protože do té doby nemá absolutně kontrolu nad svými svaly. Teprve kolem roku a půl je močový měchýř schopný udržet moč několik hodin a dítě je nočníkového nácviku vůbec fyzicky schopné. Navíc je nutné, aby dítě porozumělo tomu, co po něm vlastně chcete a dokázalo s vámi alespoň na základní úrovni komunikovat. Bonusem navíc je samozřejmě skutečnost, pokud si dokáže samo stáhnout a natáhnout kalhoty. Známkou, že je dítě připravené učit se na nočník, je i skutečnost, že dokáže upozornit na to, že se počůralo nebo pokakalo.
2. Seznamte ho s nočníkem.
Ještě než začnete dítě na nočník posazovat, vysvětlete mu, k čemu slouží a nechte ho, aby se s ním ním seznámit. Pobídněte ho, aby se na nočník posadilo prvních několik dnů klidně v šatech. Přistupujte k tomuto úkolu pozitivně. Mluvte na dítě klidným hlasem a dejte mu čas, aby si na nočník zvyklo.
3. Zaveďte řád.
Jakmile dítě dokáže sedět na nočníku bez plenek a nezdráhá se, je čas zavést určitý řád. Pamatujte si, že čím častěji budete dítě na nočník posazovat, tím rychleji se jej naučí používat. Povzbuzujte ho, aby si na něj sedalo několikrát za den a doba, kterou na něm stráví, se prodlužovala. Pokud má však k nočníku odpor a skutečně na něm za žádnou cenu nechce sedět, nenuťte ho, bylo by to kontraproduktivní. Vytvořte mu příjemné prostředí, takže si s ním například prohlížejte knížky, nebo pusťte televizi, zatímco sedí na nočníku. Zůstaňte pozitivní. V tomto stádiu se nepočítají neúspěchy, ale důležité je, aby se dítě na nočníku cítilo pohodlně.
4. Chvalte úspěchy, ignorujte nedostatky.
Soustřeďte se spíš na úspěchy než na neúspěchy. Snažte se dítě co nejvíc chválit, můžete si například udělat tabulku a za každý úspěšný nočníkový pokus tam nalepit barevnou samolepku. Nerozmazávejte příliš neúspěchy, snažte se, aby si dítě spojilo nočník s pozitivními podněty a nikoli s negativními.
5. Dbejte na pitný režim.
Uvědomte si, že děti se učí opakováním. Naplánujte si den v klidu domova a snažte se, aby dítě co nejvíc pilo a mělo tak co nejvíc příležitostí k nočníkovému trénování. Pokud bude dítě dostatečně pít, pochopí, co po něm chcete, rychleji, než když ho posadíte na nočník dvakrát denně.
6. Bezplenkové období
Jakmile dítě zvládne upozornit na to, že potřebuje na nočník, je čas vyzkoušet, jak mu to půjde bez plenek. Připravte se na to, že v tomto období budete potřebovat mimořádnou mentální odolnost, protože nehody budou velmi časté. Kupte si tréninkové plenky, vysvětlete dítěti, že se do nich nečůrá ani nekaká, ale má je jen proto, aby mu nebylo zima na zadeček. A opět se snažte zachovat pozitivní přístup. Časté nehody jsou v tomto období naprosto běžné a v pořádku. Nemá cenu se kvůli nim rozčilovat.!
5 způsobů, jak zvládnout dětský vztek
Proč nechce spát, anebo co musíte vědět o spánku dětí
Jak naučit děti plavat
Nemocné dítě: Jak ho zabavit