Menu
Úvod  › 

Jak odnaučit dítě kousání

Jakmile se dostane s jinými dětmi do konfliktu, kouše, škrábe, tahá za vlasy a vy ho to nedokážete odnaučit. Co můžete dělat, aby vaše dítě přestalo ubližovat ostatním?

Kousání, škrabání, štípání a tahání za vlasy je klasickým zlozvykem, který se typicky vyskytuje u dětí, které ještě neumí mluvit. Když se dítě dostane do obtížné situace, nemůže své negativní pocity vyjádřit slovy a často volí právě tyto nepříjemné prostředky, aby vyjádřilo své emoce. Tato situace může nastat, když je dítě unavené, nudí se, je přetažené, zmatení, frustrované, nebo hladové. Především se nemusíte bát, že kousající a štípající dítě je důsledkem vaší špatné výchovy. Jde o naprosto běžný způsob "komunikace", jaký používají děti, které ještě nedokáží dobře mluvit. Co ale dělat, abyste dítě v takovém jednání nepodporovali?

Co nedělat:

1. Nakousejte ani neštípejte dítě, abyste mu jeho chování oplatili.

2. Neposílejte dítě za trest na hanbu. Tak v něm jen utvrdíte pocit, že jednání z pozice moci je akceptovatelné.

3. Nesnažte se přimět díte, aby vám vysvětlilo své chování. Nemá k tomu dostatečnou kapacitu a jen ho tak víc frustrujete.

4: Nevykládejte mu, jak vás svým chováním zklamalo. Uvědomte si, že takové chování je pro něj způsobem komunikace.

Co udělat proti kousání a štípání:

1. Rozptylte ho. Mnohem efektivnější než trestání, je nasměrování pozornosti dítěte jinam, na jiný cíl.

2. Buďte vedle něj. Snažte se, aby konfliktní situace vůbec nemusela nastat. Buďte svému dítěti nablízku v situacích, kdy víte, že hrozí konflikt... například v blízkosti problematického dítěte na hřišti.

3. Buďte pozorní a v první řadě se omluvte pokousané "oběti" (nebo jejím rodičům), omluvte se za dítě a ujistěte se, že nepotřebuje pomoci. Pokud je kousnutí skutečně rozsáhlé, vymyjte ránu vodou, případně vodou s mýdlem a překryjte sterilním obvazem.

4. Zachovejte klid. Vaše dítě si naučí své emoce ovládat pouze v případě, že tento typ chování uvidí u vás.

5. Buďte tvrdí. Chytněte dítě za ruku, odtáhněte jej pryč a důrazně mu řekněte, že nesmí nikoho kousat, protože kousnutí bolí.

6. Buďte realističtí. Nečekejte, že se dítě tohoto chování zbaví během několika dní. Bude to trvat dlouho a půjde o pozvolnou změnu. Mějte s ním trpělivost.

7. Každý spor, který vyřeší bez pomoci kousání, oceňte pochvalou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší náklady na dítě a jak je ušetřit
Období vzdoru: Zkouška trpělivosti pro rodiče
8 nebezpečných situací: Která špína ohrožuje vaše děti?
Jak naučit dítě na nočník za jeden týden