Jak poznáte autismus u dítěte
Neopětuje váš úsměv, neustále přerovnává předměty, málo mluví, chodí po špičkách a nenavazuje s vámi oční kontakt. Jaké varovné signály vás mohou upozornit, že s vaším dítětem není všechno v pořádku.
Podle posledních údajů z Centers for Disease Control and Prevention trpí autismem jedno dítě ze sto padesáti. Jde o velmi vážnou poruchu. Většina autistických dětí působí na první pohled "normálně", ale jejich chování je ve srovnání s vrstevníci značně odlišné. Autismus postihuje především dětskou schopnost komunikace a socializace.
Výzkumy z poslední doby naznačují, že čím dřív se autistickému dítěti dostane odborné pomoci, tím lepší je jeho adaptace a dosažené výsledky. V současné době se autismus diagnostikuje většinou kolem věku tří let. Je velmi obtížné diagnostikovat tuto poruchu v ranějším věku, protože neexistují validní testy. Nejprve je také potřeba vyloučit další onemocnění a poruchy.
Podle National Institute of Child Health and Development existuje pět základních varovných signálů, které by vás měly varovat, že není všechno v pořádku: Ve věku dvanácti měsíců ještě nežvatlá, ve věku dvanácti měsíců se neobjevují ještě žádná typicky dětská gesta (ukazování, mávání...), v šestnácti měsících ještě neříká ani jedno slovo, ve dvou letech není schopno používat dvouslovné věty, v jakémkoli věku oproti svým vrstevníkům výrazně zaostává v komunikačních a sociálních schopnostech. Je však důležité, abyste si uvědomili, že i když se u dítěte objeví jeden nebo všechny symptomy, neznamená to nutně, že musí mít skutečně autismus. Je nutné udělat ještě řadu vyšetření a testů, aby se tato diagnóza potvrdila.
Následující příznaky však považujte v případě podezření na autismus jako varující:
- Řečové zpoždění, neschopnost komunikace.
- Dítě není schopné vyjádřit svá přání, ani požadavky.
- Chůze po špičkách.
- Tráví spoustu času tím, že rovná věci podle určitého řádu.
- Nezajímá se o ostatní děti.
- Vypadá to, že nevnímá ostatní lidi (někdy máte pocit, jako by byl hluchý).
- Pohybový stereotypismus.
- Neopětuje úsměv
- Jen velmi sporadický oční kontakt (nebo vyhýbání se očnímu kontaktu).
- Velmi pomalý rozvoj řeči a velmi chudá slovní zásoba.
V oblasti autismu zůstává velmi mnoho nezodpovězených otázek. Není například doposud jasné, co autismus způsobuje a z jakých příčin vzniká, ani proč se častěji objevuje u chlapců než u dívek. Bohužel není také jasné, jak jej léčit. Zatím se pouze daří dosahovat u nemocných dětí určitého zlepšení, díky kterému mohou autisté do jisté míry fungovat i ve světě "normálních" lidí.
Autismus: Ohrožené jsou děti starších matek
Zdravotní problémy, které u dětí nesmíte ignorovat
Dítě v nemocnici: Pomozte mu to zvládnout!