Menu
Úvod  › 

Jak poznáte blížící se porod

Ať už počítáte dny do konce těhotenství netrpělivě, nebo s obavami, následující symptomy byste rozhodně neměla podceňovat, protože upozorňují na blížící se porod.

Spolu s tím, jak se blíží datum vašeho porodu (lhostejno, zda už se blíží váš oficiální termín, nebo ne), vaše tělo se začne připravovat a vy si možná všimnete změn, které vás na blížící se den D upozorňují. Uvědomte si, že každá žena je originál a u každé probíhá porod trochu jinak, nicméně následující signály vás upozorňují na to, že se něco začíná dít:

Obvyklé tělesné symptomy

Ke konci těhotenství možná zaznamenáte vzrůstající citlivost, tlak, nebo i křeče v pánevní oblasti, nebo oblasti konečníku. Tyto křeče vám mohou připomínat menstruační křeče. V některých případech se k nim může přidávat i tupá bolest v bederní páteři. Všimnout si můžete také intenzivnějšího pálení žáhy či plynatosti. Pokud však vaše těhotenství probíhá bez problémů a nehrozí vám riziko předčasného porodu, není nutné kvůli těmto symptomům v poslední fázi těhotenství vyhledat lékařskou pomoc.

Vaše emocionální rozpoložení

V období očekávání se celá řada žen mnohem víc soustřeďuje na domácí práce. Tento takzvaný "syndrom zahnizďování" je instinktivní reakcí, kdy matka připravuje domov na příchod novorozence. Myšlenky na blížící se porod v sobě kombinují obavy, úzkost, netrpělivost i nadšení. Řada žen cítí úzkost zejména z bolesti, kterou s sebou porod nese a změn vlastního těla. Je normální a typické, že jste v posledních týdnech těhotenství poněkud přecitlivělá a nervózní.

Braxton-Hicksovy kontrakce

Jedním z nejčastějších symptomů blížícího se porodu je vzrůstající intenzita a frekvence Braxton Hicksový kntrakcí, které se mohou objevit až čtyřikrát za hodinu. Tyto kontrakce jsou výsledkem přípravy vaší dělohy na skutečné porodní kontrakce. Některé ženy popisují tyto kontrakce jako relativně bezbolestné, zatímco jiné zmiňují jejich značnou bolestivost. Bolestivost stoupá především v situaci, kdy je dítě už hodně dole a kontrakce způsobují tlak na pánevní dno. Hlavní rozdíl mezi porodními a Braxton-Hicksovými kontrakcemi je v pravidelnosti. Porodní kontrakce jsou pravidelné, postupem času zesilují a intervaly mezi nimi se zkracují. Vedou také ke zkracování děložního čípku.

Pokles hlavičky

Jakmile se dítě otočí hlavičkou dolů a sestoupí dolů do pánve, jde o signál blížícího se porodu. Tento symptom se však objevuje většinou jen u prvních dětí, u dalšího potomka často nemusí k poklesu hlavičky dojít až do začátku porodu. Otočení dítěte a jeho sestoupení můžete vnímat například jako tlak v horní části břicha nebo na žebrech. Stejně tak můžete cítit vzrůstající tlak nebo dokonce bolest v pánevní nebo vaginální oblasti. Symptomem může být i častější nutnání na moření.

Špinění, nebo změna hlenu

V průběhu těhotenství je normální zvýšená produkce hlenu. Hlen totiž slouží jako přirozená ochrana proti infekci dělohy. Na konci těhotenství děložní čípek měkne a zkracuje se, což s sebou nese další zvýšené množství hlenu. Může se to projevit změnou jeho konzistence (může být hustší), barvou (obvykle je zažloutlá), nebo se v něm může ukázat příměs krve.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Předčasný porod: Jak ho poznáte
Cvičení po porodu: Co musíte posilovat
10 věcí, které byste měla udělat, než porodíte
Císařský řez není pro děti vždy nejlepším řešením
Připravte se na porod: Co sbalit do porodnice