Menu
Úvod  ›   › 

Jak překonat zimní depresi

Nízké teploty, nedostatek světla, krátké dny. Není divu, že máte depresivní náladu. A tady jsou tipy, jak nad zimní depresí zvítězit.

Kratší dny a chladnější počasí, které je pro toto období typické, s sebou nese méně slunečního světla a menší možnost venkovních aktivit. Víc než kdy jindy máte chuť schoulit se před televizí a přezimovat u nekonečných seriálů až do jara. Problém je v tom, že zatímco se noříte do jihoamerických telenovel, nedostává se vám v důsledku absence slunečního světla vitamín D, chybí vám pohyb, což má negativní vliv na váš krevní oběh, náladu a energii. Tady je několik základních tipů proti zimní depresi:

Ozdravný spánek

Cítíte se podráždění, nic vás nezajímá a už v časném odpoledni byste nejradši vyhodili počítač z okna a šli spát? To jsou typické symptomy tohoto období. Podle Canadian Mental Health Association má nejméně patnáct procent lidí zkušenost se zimní depresí v důsledku kratších dnů a minimu času, který trávíme v tomto čase venku.

Je jasné, že výlet do Karibiku nebo na Havaj by vám prospěl a vaše nálada by se výrazně vylepšila. I když se ale podobná cesta v nejbližší době nerýsuje, nemusíte věšet hlavu. Pomůže vám například i tak obyčejná věc, jako je krátké zdřímnutí si. I když je denní spánek v naší kultuře považován za známku lenosti, i krátké zdřímnutí pomůže vašemu tělu získat zpět svůj přirozený rytmus. Pokud si nemůžete dát "dvacet", jděte alespoň na krátkou rychlou procházku. Tělesná aktivita povzbudí vaši náladu.

Sluneční světlo

Jednou z nejlepších obran před zimní depresí je pobyt venku. Výzkum ukázal, že nedostatek vitamínu D, který vzniká v důsledku slunečního záření, je jednou z příčin zimní deprese. Snažte se strávit co nejvíc času venku. Z těchto chvil bude vaše tělo čerpat v době, kdy budete sedět v kanceláři.

Sněhové radovánky

Vraťte se zpátky do dětství a jděte se ven koulovat. Lyžujte, bruslete, sáňkujte, postavte si sněhuláka, nebo jděte alespoň na svižnou procházku. Vědci dokázali, že cvičení zvýší hladinu serotoninu v mozku, zvedne vám tak náladu a potlačí pocity smutku a úzkosti.

Buďte pozitivní

Snažte se obklopit věcmi, které máte rádi a které vás těší. Máte rádi květiny? Kupte si na stůl celou kytici, pusťte si oblíbenou hudbu, jděte na výstavu. Udělejte si zkrátka radost.

Otevřete okno

Sedíte od rána do večera v zabedněné kanceláři a zíráte do monitoru svého počítače? To vaší náladě nepřidá. Otevřete si alespoň na chvíli okno a nechte dovnitř proudit čerstvý vzduch. Zvlášť pokud zrovna venku zasvítí slunce, vaše nálada se výrazně zlepší. Budete se i mnohem lépe soustředit na práci.

Zůstaňte v kontaktu

Nezříkejte se společnosti svých přátel a zůstaňte společensky aktivní. Chvíle strávené ve společnosti vás povzbudí a zaženou špatnou náladu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč ženy žijí déle než muži?
Nejnešťastnější dny v roce
Nejlepší den na sebevraždu? Středa!