Jak přežít chřipkovou epidemii
Chřipková epidemie je v plném proudu a jen málokdo by chtěl dobrovolně lehnout s horečkami. Jaké máte možnosti vyhnout se všudypřítomné chřipce.
Každý rok udeří chřipková epidemie mezi prosincem a únorem. Chřipka se projevuje mnohem závažnějšími příznaky a průběhem než nachlazení, jehož sezóna začíná nástupem podzimu. Chřipková epidemie je přitom každoročním strašákem všech lidí, kteří zrovna neleží v kómatu a není jim tudíž jedno, jak a kde stráví následující dva týdny. Je ale vůbec možné vyhnout se chorobě, která kosí všechny kolem vás?
V první řadě dbejte na dokonalou hygienu rukou. Ruce byste si měli mýt mýdlem pod tekoucí vodou po dobu minimálně dvaceti sekund. Stejnou službu vám prokáží i dezinfekční ubrousky napuštěné alkoholem, kterými si několikrát denně dezinfikujete ruce. Právě nedostatečnou hygienou rukou dochází často k přenosu onemocnění, protože viry dokáží například na klice od dveří přežít několik hodin. Pokud na ni sáhne nemocný člověk, vy po něm, načež si neumytou rukou přejedete po rtech, velmi tak usnadníte průnik virů do vašeho těla.
Ačkoli by to mělo být samozřejmostí, nikdy si nezapomeňte zakrýt ústa a nos, pokud kašlete nebo kýcháte. V ideálním případě abyste si měli ústa zakrýt papírovým kapesníkem, který poté vyhodíte. Chráníte tak před nákazou své okolí a vždy je mnohem snazší léčit jednoho člena rodiny než celé široké příbuzenstvo.
Jakmile se začnete cítit nesví, zůstaňte rozhodně doma. Jednak kolem nebudete šířit bacily, což vaše okolí ocení, a především poskytnete svému tělu dostatek odpočinku a energie, kterou bude potřebovat pro boj s útočící nemocí.
Pokuste se soustředit na to, abyste se co nejméně dotýkali svých úst, nosu a očí. I když se většina lidí domnívá, že chřipka se šíří pouze kašláním a kýcháním, naprosto nejčastějším způsobem přenosu je dotýkání se kontaminovaných povrchů, jako jsou klávesnice, kliky, telefonní sluchátka a podobně a následným dotýkáním se obličeje.
V průběhu chřipkové epidemie byste se měli vyhýbat místům, kde se shromažďuje hodně lidí, jako jsou například kina, nákupní centra a podobně.
Vsadit samozřejmě můžete i na potravinové doplňky, nicméně jejich účinnost se značně liší. Podle výzkumů je v boji proti chřipce zcela neefektivní vitamín D, který se před časem proti chřipce doporučoval. Zatím nebyly zcela prokázány a potvrzeny účinky zinku, echinacey, vitamínu C, nebo zázvoru v boji proti chřipce. A to i přesto, že jsou považovány za tradiční antichřipkové bojovníky.
Test: Máte chřipku, nebo nachlazení?
Mýty o zdraví, které vám mohou ublížit
Jednoduché tipy proti chřipce a nachlazení
7 příznaků, že máte zánět dutin
7 největších mýtů o chřipce a nachlazení