Menu
Úvod  › 

Jak přežít léto s dětmi

Písek, včely, komáři, bazény. Ať už trávíte letní dny u moře, v parku, nebo na zahradě, vašim dětem hrozí četná nebezpečí. Znáte je a umíte si s nimi poradit?

Myslíte si, že když své dítě namažete opalovacím krémem s vysokým faktorem a budete přísně dodržovat jeho pitný režim, propluje létem bez nehody? Omyl. Letní období je plné nástrah, které vašemu malému potomkovi hrozí. Znáte je a víte, jak se proti nim chránit?

U MOŘE

Písek na pláži

Trávíte dovolenou u moře na písečné pláži? Možná vás ani nenapadlo, jaké nepříjemnosti může způsobit dětem jemný písek. Pokud vnikne do uzavřených bot, při chůzi odírá jemnou dětskou kůži, při vniknutí do úst a očí zase způsobuje podráždění. Při pobytu na pláži byste děti měli vybavit otevřenými sandály (větší děti potom mohou mít pantofle), v nichž se písek nedrží. Naboso nechávejte děti běhat jen ráno a večer, přes den je písek u moře rozpálený a děti si mohou chodidla poranit. Při vniknutí zrnka písku do očí se pokuste oči vypláchnout vlažnou vodou. Jestliže si dítě na řezání a nepříjemné pocity stěžuje ještě po víc než hodině, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Mořské proudy

Jde o velmi silné vodní proudy, které se pohybují směrem od pobřeží a mohou se objevit na jakékoli pláži, kde se lámou vlny. Některé z nich jsou tak silné, že dokáží sebrat rovnováhu i v místech, kde má dospělý člověk vody po kolena. Najděte si proto místo ke koupání blízko stanoviště plavčíka, při vstupu do moře, držte dítě za ruku a pokud nemáte terén dostatečně prozkoumaný, držte se blízko břehu. V případě, že se skutečně do takového proudu dostanete, pokuste se nepanikařit a plavat podél pláže, dokud se z něj nevymaníte. Nebojte se, většina těchto proudů je poměrně úzká.

Medúzy

Medúzy představují nepříjemnou zkušenost pro plavce v mnoha mořích. Navíc je nemusíte potkat pouze ve vodě při plavání, protože jsou často mořem vyplaveny i na pláž. Některé je obtížné vůbec zahlédnout, protože jsou malé a průhledné, ale řada z nich má jasnou barvu (například modrou) a tím upoutají pozornost dětí, které si na ně chtějí sáhnout. Na místě je však nejvyšší obezřetnost, protože popálení medúzou je velmi bolestivé a může být i zdraví nebezpečné. Pokud už k popálení dojde, vyhledejte co nejdříve pomoc. Například na stanovištích plavčíků na pláži mají obvykle prostředky, kterými ztlumíte bolest.

V PARKU

Prolézačky

Žádné dětské hřiště se neobejde bez prolézaček, klouzaček a houpaček. Jenže unavené vybavení, rozpálený kov, nebo starší neurvalé děti ale mohou vašeho prcka skutečně ohrozit. Při příchodu na hřiště byste měli důkladně zkontrolovat, v jakém stavu se aktuálně vybavení hřiště nachází. Pokud jsou klouzačky kovové, je nutné zkontrolovat, jestli nejsou ze slunce příliš rozpálené. Všímejte si nápadných spárů, ostrých zahnutí, nebo háčků; to všechno může vaše dítě zranit. Uvědomte si, že malé děti jsou zranitelnější než velké. Pamatujte si, že pro děti je vždy nebezpečný pád z jakékoli výšky, která je větší, než jejich vlastní. Pokud se po pádu na hlavu objeví zvracení, krvácení, nebo náhlá spavost, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Jedovatý břečťan

Břečťan je rostlinou, která se v parcích často vyskytuje. Jenže jde o rostlinu jedovatou, která může způsobovat svědění kůže, puchýře a další podráždění. Samozřejmě, že ideální je eliminovat styk dítěte s břečťanem. Pokud už dojde k podráždění, je nutné dítě co nejrychleji svléknout ze šatů a umýt ho mýdlem a vodou. Při závažnější reakci je nutné navštívit lékaře.

NA ZAHRADĚ

Dětské bazénky

Uvědomte si, že malé dítě se dokáže utopit i v několika centimetrech vody, proto nesmíte dítě nikdy nechat bez dozoru ani u dětského nafukovacího bazénku, který jste jim umístili na zahradě. Stejně tak dbejte na to, abyste v bazénku vyměňovali pravidelně vodu. V teplé vodě se množí bakterie, které zvyšují riziko močové, kožní a střevní infekce.

Včelí a vosí bodnutí

Děti často mlsají venku sladkostí, jsou oblečené do pestrobarevných šatů a to všechno láká včely i vosy. Těžko můžete zabránit tomu, aby dítě čas od času dostalo bodnutí, ale předem se na tuto variantu připravte. Kupte si do lékárny přípravek tlumící bolest po bodnutí a snižuje možnost otoku. Obezřetní buďte především ohledně případné alergie; projevuje se dýchacími problémy, velkými otoky a chroptěním. V takovém případě je nutné okamžitě zavolat rychlou lékařskou pomoc.

Komáři

Zvlášť pokud se s dětmi pohybujete kolem stojaté vody, nebo jste venku večer, aplikujte dětský repelent (obvykle je možné používat ho u dětí starších dvou měsíců). Chraňte děti vhodným oblečením: dlouhými ponožkami, rukávy a kalhotami, případně kloboučkem. Neměli byste však nikdy kombinovat repelent se slunečním krémem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Máte holku, nebo kluka? Na co se připravit
Noční děsy u dětí
Test: Máte si pořídit další dítě?
Jak ušetřit čas: Tipy pro zaměstnané matky