Menu
Úvod  › 

Jak přežít nehodu letadla?

Pokud má vaše letadlo poruchu a vypadá to, že se zřítí, vaše šance jsou skutečně mizivé. Vaše skóre přežití ale může výrazně vylepšit několik zdánlivě bezvýznamných opatření. Tady jsou.

Komerční aerolinky přepraví ročně 2,5 miliardy cestujících a ačkoli se vám může zdát jako velké riziko cestovat v kusu těžkého plechu, který se pohybuje ve vzduchu, jedná se stále o jednu z nejbezpečnějších doprav na světě. Podle statistik zemře jeden z devíti milionů pasažérů komerčních leteckých společností.

Je sice pravda, že v případě letecké havárie většina cestujících zemře, ale statistiky na druhou stranu udávají, že v 95% katastrof někdo z cestujících přežije. Tady jsou tipy, které vaše šance na přežití mohou významně zvýšit.

Podvozek dopravního letadla

1. Oblečení pro přežití

Noste dlouhé kalhoty, tričko s dlouhým rukávem a solidní, pohodlné, pokud možno šněrovací boty. Je samozřejmé, že se chcete cítit pohodlně nebo musíte dodržovat profesionální vzhled, jenže sandály nebo boty na vysokém podpatku ztíží váš rychlý únik z trosek letadla. Komplikované nebo na druhou stranu příliš uvolněné oblečení také zvyšuje riziko, že se vám nepodaří z letadla včas dostat.

Pokud víte, že poletíte přes chladné oblasti, vezměte si na palubu do příručního zavazadla lehkou větrovou bundu, nebo alespoň svetr. Pokud by mělo vaše letadlo havárii a vy jste přežili, bude důležité, abyste byli schopni zůstat v teple.

Vlněné nebo bavlněné oblečení je lepší z důvodu menší hořlavosti. Pokud letíte nad vodou, je lepší vlna, protože ta neztrácí své izolační vlastnosti, i v případě, že se namočí (na rozdíl od bavlny).

2. Vyberte si správné sedadlo

Počáteční náraz přežije většinou většina cestujících, ale klíčem k přežití je schopnost dostat se co nejdříve z letadla. Z tohoto hlediska jsou nejlepší sedadla blízko nouzového východu a sedadla do uličky. Zkuste si také rezervovat sedadlo v zadní části letadla. Cestující v zadní části letadla mají, podle statistik, o čtyřicet procent vyšší pravděpodobnost přežití než pasažéři v předních řadách.

3. Prostudujte si informační leták

Může se vám to zdát nudné a stokrát ohrané, ale jde o cenné informace, které vám v případě krize mohou zachránit život. I když už jste to slyšeli v minulosti, stejně byste instrukcím letušek měli věnovat pozornost, protože krizové pokyny se mohou v různých typech letadel lišit a minimálně byste měli věnovat pozornost tomu, kde přesně se nacházejí nouzové východy letadla, ve kterém sedíte. Stejně tak poslouchejte, jak se nouzové východy otevírají. Obvykle je sice otevře personál letadla, ale pokud bude mrtvý nebo zraněný, budete to muset zvládnout sami.

4. Záchranný plán

Pokud už je jasné, že letadlo má vážné problémy, téměř vždy máte několik minut, abyste se mohli připravit na náraz. Využijte tohoto času k tomu, abyste se ještě jednou podívali, kde jsou nouzové východy a pokuste se spočítat, kolik řad sedadel vás od nich dělí. Tak budete moci východ najít i v případě, že jej neuvidíte.

Pokuste se odhadnout, kdy letadlo narazí do země a připravte se na ten okamžik. Pokud například víte, že narazíte do vodní hladiny, nasaďte si plovací vestu (ale nikdy jí nenafukujte, dokud jste uvnitř letadla). Jestliže havarujete v oblasti, kde jsou nízké teploty, pokuste se obléci si ještě před nárazem bundu.

5. Bezpečnostní pás

Bezpečnostní pás mějte zapnutí po celou dobu letu. Pokud letadlo havaruje, zatímco budete spát, pás vás udrží na sedadle. Je však nutné, abyste měli pás přitažený přesně podle svého těla. Každý volný centimetr vašeho pásu trojnásobí sílu nárazu.

6. Zaujměte pozici

Pokud víte, že v následujících sekundách přijde náraz, zapřete se. Vraťte opěradlo sedla do vzpřímené polohy a zaujměte jednu z následujících pozic:

Pokud dosáhnete na sedadlo před sebou, zapřete jednu ruku dlaní dolů na zadní část sedadla před sebou. Druhou ruku položte křížem přes ní a čelo položte na hřbety dlaní. Někdy se také doporučuje zapřít hlavu rovnou o opěradlo sedadla před sebou, proplést prsty na temeni hlavy a lokty přitisknout ke stranám hlavy.

Pokud na sedadlo před sebou nedosáhnete, překloňte se a přitisknete hrudník na stehna. Hlavu držte mezi koleny. Překřižte zápěstí před holeněmi a chytněte se pevně za kotníky.

7. Zachovejte klid

Je velmi snadné propadnout panice a zmatku, který nutně vypukne po nárazu. Pokuste se zachovat chladnou hlavu a přemýšlet racionálně, tím zvýšíte své šance na přežití. Pamatujte si, že i v těžce poškozeném vraku máte šanci na přežití. Pokud budete schopní myslet metodicky a racionálně, maximalizujete tak své šance.

8. Kyslíková maska

Nasaďte kyslíkovou masku nejprve sobě před tím, než pomůžete ostatním. Nejspíš jste tuto poučku už slyšeli v instrukcích leteckého personálu, ale měli byste si ji skutečně zapamatovat. Pokud tlak v kabině letadla poklesne, máte přibližně patnáct sekund (o něco méně, pokud jste kuřák, nebo máte oběhové či dýchací problémy), abyste začali dýchat s pomocí kyslíkové masky, potom upadnete do bezvědomí. Možná budete mít tendenci nejprve pomoci svým dětem nebo starším pasažérům, kteří sedí vedle vás, ale nikomu nepomůžete, pokud nezůstanete při vědomí.

9. Chraňte se před kouřem

Oheň a ještě častěji kouř je zodpovědný za mnoho životů při leteckých neštěstích. Kouř v kabině letadla je často velmi hustý a vysoce toxický, je proto nutné zakrýt nos a ústa tkaninou a snažit se jej nevdechnout. Pokud máte tu možnost, tkaninu nejprve navlhčete, poskytne vám potom větší ochranu.

10. Opusťte letadlo

Snažte se opustit letadlo tak rychle, jak je to možné. Rychlý únik je životně důležitý. Pokud je přítomen oheň a kouř, máte obvykle méně než dvě minuty na to, abyste unikli z letadla a zachránili si život.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Zachraň si život