Jak přežít s dětmi horké počasí
Teploty lámou rekordy a tropické počasí zatěžuje zejména malé děti. Jak s nimi zvládnout vysoké teploty, ochránit je a na co si dát pozor.
Horké počasí a vysoké teploty mohou být nebezpečné zejména pro miminka a malé děti. Rychle ztrácí tělesné tekutiny prostřednictvím dýchání, takže může snadno dojít k dehydrataci. Ve vedrech musí děti pravidelně pít, nosit lehké oblečení a zůstávat ve stínu.
Varovné symptomy dehydratace
Pokud se následující varovné signály objeví u vašeho dítěte, je nutné okamžitě zasáhnout a odvézt dítě k lékaři nebo do nemocnice:
Nechce jíst nebo pít.
Je nadměrně spavé.
Je podrážděné a plačtivé.
Má méně mokrých plenek.
Má horkou a suchou pokožku.
Má suchá ústa.
Tělesná teplota se blíží čtyřiceti stupňům.
Zvrací, nebo má průjem.
Objevuje se u něj náhlý vzestup teploty.
Pitný režim dětí
K tomu, abyste předešli dehydrataci u dítěte, je potřeba nabízet dítěti co nejčastěji pití. Pokud je dítě kojené, je potřeba častěji jej krmit. Kojencům krmeným z láhve nabízejte kromě mléka i převařenou vodu. Převařená voda je ideálním nápojem i pro malé děti, které by měly popíjet pravidelně v průběhu celého dne. Nikdy však dítěti nenabízejte studenou vodu, nápoj by vždy měl mít pokojovou teplotu.
Strategie proti horku
V horkém počasí je lepší zůstat uvnitř, ale pokud musíte jít ven, oblečte dítěte jen plenky, lehké tričko a lehký klobouček. Používejte dětský opalovací krém a obnovujte jeho vrstvu v průběhu celého dne. Na tvář, ruce a nohy dítě nepoužívejte zinkový opalovací krém. Ten může vyvolat reakci především u děti mladších půl roku. Podávejte dítěti množství tekutin. Dětská pokožka je tenká, nemá tak silnou přirozenou ochranu proti slunci jako pokožka dospělých, takže se spálí mnohem rychleji. Děti mladší dvanácti měsíců potřebují zůstat zcela mimo dosah slunce. Udržujte dítě co nejvíce ve stínu. K ochlazení dětského tělíčka je nejlepší vlažná koupel.
Nechte dítě spát na nejchladnějším místě vašeho domu a ujistěte se, že s ním v místnosti nejsou žádná domácí zvířata. Umožněte vzduchu, aby proudil kolem spícího dítěte (odstraňte z postýlky plyšáky, mantinely a další podobné předměty). Nenechávejte spát dítě v kočárku, kde je větší horko než v postýlce. Pověste přes židli nebo do okna mokrý ručník, který ochladí vzduch v místnosti. Pokud používáte větráky, nemiřte s nimi přímo na dítě. Nedávejte dítěti do postýlky polštář, do kterého se může zabořit.
Cestování v horku
Pokud musíte v horku cestovat, podnikejte cestu v nejchladnější části dne. Při jízdě buď používejte klimatizaci, nebo nechte okna auta naplno otevřená. Klimatizace by však nikdy neměla být nastavena na příliš nízkou teplotu. Méně než čtyřiadvacet stupňů ohrožuje zdraví dítěte. Do auta oblečte dítě lehce, ale pokud má nahé ruce a nohy, zakryjte je. Nikdy, za žádných okolností, nenechávejte dítě samotné v autě. K prudkému zvýšení teploty uvnitř auta není potřeba ani tropických teplot.
Potničky
Potničky jsou drobné červené pupínky, které někdy mohou vypadat jako drobné puchýřky. Jsou běžné v horkém počasí zejména na těch částech těla, která zůstávají neustále vlhká, jako je oblast pod plenkami nebo pod bradou. Ideální pro ošetření zadečku je zinkový krém, pomůže také pokud budete dítěti měnit oblečení co nejčastěji a dopřejete mu vlažné koupele.
Můžete zešílet z počasí?
10 věcí, které navždy změní globální oteplování
Jak přežít horké počasí: Užitečné tipy