Menu
Úvod  ›   › 

Jak přežít společné bydlení

Už spolu nějakou dobu chodíte a teď jste se rozhodli sestěhovat. Jenže právě společné bydlení může váš vztah zlikvidovat. Víte, jak jej zvládnout a přežít?

Podle celosvětových výzkumů stále narůstá počet párů, které se spolu rozhodnou žít ještě předtím, než začnou zvažovat případný sňatek. Jenže i když se jako spolubydlení na zkoušku zdá jako dokonalý nápad a zkouška vzájemné snášenlivosti, nese s sebou spoustu rizik, která mohou váš vztah zcela rozložit. Co tedy musíte udělat pro to, abyste společné bydlení přežili a zvládli bez úhony?

1. Vyjasněte si situaci.

Zatímco vy můžete společné bydlení považovat za významný krok k vyzvánějícím svatebním zvonům, váš partner jen možná chce ušetřit za nájem tím, že se podělíte o výdaje. Ještě předtím, než se rozhodnete spolu bydlet, měli byste si ujasnit, co přesně to pro každého z vás znamená a co od tohoto počinu očekáváte. Jak například vnímáte svou budoucnost? To jsou zásadní otázky, ve kterých byste měli mít jasno ještě předtím, než se sestěhujete dohromady. Od nich se totiž bude odvíjet například vaše hospodaření s penězi a další zásadní situace.

2. Promluvte si o penězích.

Je téměř jisté, že se vaše finanční potřeby a nároky budou lišit a každý z vás bude mít poněkud jinou představu o tom, co je málo a co hodně peněz. Ujasněte si, jak budete řešit finanční záležitosti, zda budete mít jeden společný účet, nebo si rozdělíte výdaje. Peníze jsou totiž nejčastějším tématem partnerských hádek a vyjasnění si pozic vám jim může pomoci předejít.

3. Předpokládejte hádky.

Můžete být sebevíc zamilovaní, ale hádek při spolubydlení vás to neuchrání. Budete muset řešit spoustu problémů, které s sebou společné bydlení nese. Kdo se bude muset vzdát nábytku, jak si zařídíte společný byt? Kdo bude rozhodovat o tom, co se koupí? Nečekejte od společného bydlení velkou idylu a vyhněte se zbytečnému zklamání tím, že budete určité hádky předpokládat. Jde o normální součást společného bydlení.

4. Rozdělte si povinnosti.

Hned od začátku si rozdělte domácí práce a povinnosti. Ujasněte si, kdo bude vařit, uklízet, mýt koupelnu a záchod, vytírat, mýt okna, utírat prach, nakupovat a tak dále. Stejně tak je nutné, abyste se dohodli na frekvenci, se kterou budete domácí práce vykonávat. Opět tak můžete předejít konfliktům a třenicím.

5. Naučte se dělat kompromisy.

Kompromisy jsou základem úspěšného vztahu. Při společném bydlení budete toto umění potřebovat ještě v mnohem větší míře. Dohodněte se předem, že při hádkách každý z vás ustoupí o pomyslný krok stranou. I když vás to samozřejmě neuchrání před všemi konflikty, ale pomůže vám to rychleji a efektivněji najít jejich řešení.

6. Nechte si prostor.

Jakmile spolu začnete bydlet, je velmi snadné zapadnout do vyjetých kolejí a například začít omezovat styk s přáteli a trávit večery před televizí. Pokud máte jeden pro druhého zůstat přitažliví, musíte si nechat svůj prostor sami pro sebe. Uvědomte si, že nejste siamská dvojčata a máte nárok na čas, který věnujete jen sami sobě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test po nevěře: Máte mu dát druhou šanci?
10 největších mužských lží
Oddělené ložnice: Proč je lepší spát zvlášť