Menu
Úvod  › 

Jak přežít těhotenství

Jde nejen o období krásného očekávání, ale i období nejistoty, potřeby nových informací, kontaktů a starostí. Jak přežít devět měsíců čekání v co největší pohodě?

"Dlouho se mi nedařilo otěhotnět a když jsem zjistila, že čekám Matýska, byla jsem nejšťastnější ženou na světě," říká devětadvacetiletá Kateřina, která je momentálně v pátém měsíci těhotenství. "Pocit štěstí samozřejmě stále převažuje, ale rozhodně bych neřekla, že je to nejidyličtější období v životě. Moje tělo se samozřejmě chová úplně jinak, než jsem zvyklá, pořád se pozoruji, bojím se, aby bylo všechno v pořádku a hledám informace, které mě nikdy dřív nezajímaly. V neposlední řadě jsem začala cítit potřebu vyměnit si zkušenosti s jinými matkami."

Těhotenství představuje pro každou ženu zátěžové období a nezáleží na tom, kolik dětí už porodila, protože každé těhotenství je jiné a probíhá individuálně. Skutečností však zůstává, že v těhotenství reaguje vaše tělo jinak, než jste zvyklá, máte jiné starosti, bojíte se jiných věcí a z jiných věcí se i radujete. A těch devět měsíců, než se vaše dítě poprvé podívá na svět, se vám velmi pravděpodobně bude zdát nekonečných. Inspirujte se tipy, jak je přežít:

Informujte se

Tvrdnutí břicha, těhotenské nevolnosti, nespavost, nateklá prsa - těhotenství s sebou zkrátka nese celou řadu nezvyklých a často i nepříjemných změn vašeho těla, ze kterých se můžete cítit zmatená: "Vyděsila jsem se, když se mi v druhé polovině na spodku břicha objevila tmavá čára. Žádná z mých kamarádek nic podobného neměla, takže jsem se kvůli tomu dokonce objednala i ke gynekoložce, která mě naštěstí ujistila, že je to úplně normální projev těhotenství," vypráví pětadvacetiletá Natálie. Nejistota, pochyby a strach k průběhu těhotenství patří. Dostatek kvalitních a věrohodných informací může vaše pochybnosti minimalizovat. Články pro nastávající maminky však vyhledávejte z takových zdrojů, jejichž serióznosti můžete skutečně důvěřovat. Vyzkoušet můžete například osvědčený mateřský web Maminet.cz.

Najděte si spřízněné duše

Je dost možné, že spolu s tím, jak otěhotníte, získáte dojem, že si s většinou svých starých kamarádek jaksi nemáte co říct - zejména v případě, že jsou bezdětné. Jde o normální jev související se změnou vašich zájmů a priorit: "Chodila jsem do práce prakticky až do porodu," vzpomíná třiatřicetiletá Lucie, maminka ročního Tobiase. "Nicméně měla jsem pocit, jako kdyby kolem mě všichni mluvili cizí řečí. Byla jsem tak soustředěná na nový život ve mě, že mi nekonečné hovory na pracovní témata a drby o kolezích připadaly naprosto vzdálené." Období těhotenství vám uteče mnohem rychleji a příjemněji, pokud si kolem sebe vytvoříte skupinu žen, se kterými budete moci sdílet své pocity, starosti i radosti. Ideální variantou jsou komunitní těhotenské weby, kde se můžete kontaktovat nejen se skupinami matek, které spojuje například stejný termín porodu, podobné starosti a názory, ale najít tu můžete i nové kamarádky z místa svého bydliště.

Eliminujte nejistotu

"Někde jsem si přečetla, že od osmnáctého týdne bych měla cítit minimálně deset pohybů dítěte za den, jinak je něco špatně. Čekám své první dítě a až do dvaadvacátého týdne jsem necítila pohyb ani jeden. Zpanikařila jsem a hned druhý den jsem trvala na tom, aby mi udělali ultrazvuk, že je určitě něco špatně. Samozřejmě to byl jen planý poplach a miminku se dařilo báječně. Teprve potom jsem začala pročítat internetové diskuse a zjistila, že spousta těhotných cítí pohyby až mnohem mnohem později," svěřuje se se svou zkušeností třicetiletá Pavla. Je přirozené, že se strachujete, jestli je s vaším děťátkem všechno v pořádku. Diskusní fóra pro maminky (http://www.maminet.cz/forum/) obsahují snad všechna témata, na které si vzpomenete a můžete se vsadit, že problém, se kterým se potýkáte vy, už před vámi zcela určitě někdo řešil.

Dopřejte si dostatek odpočinku

Čím jste unavenější, tím snáze podléháte stresu a špatné náladě. A těhotenství samo o sobě je značně vysilující. Uvědomte si, že vaše tělo musí mít dostatek energie nejen k zajištění svého vlastního fungování, ale k vyživování dalšího kompletního organismu, který uvnitř vás prodělává překotný vývoj. I když je pro vás možná poněkud obtížné zařadit do vašeho nabitého programu odpočinek, rozhodně byste jej neměla zanedbávat. Klidně si jděte uprostřed dne lehnout, pokud si to vaše tělo žádá. Snažte se řídit svými instinkty a poslouchat a respektovat potřeby svého těla. Odmění se vám pocitem větší pohody a klidu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Předčasný porod: Jak ho poznáte
Strategie pro snadnější porod
Cvičení v těhotenství: Co ano a co ne
Druhý trimestr: Co můžete očekávat
Tvrdnutí břicha v těhotenství: Kdy se máte bát?