Menu
Úvod  ›   › 

Jak přežít v práci, kterou nenávidíte?

Každé ráno se přemlouváte, abyste do zaměstnání vůbec dorazili, a každá minuta v něm se vám zdá k nepřežití. Práce, která vás štve, se negativně odrazí v celém vašem životě. Zkuste se inspirovat tipy, které by vám mohly pomoci.

Ráno zazvoní budík a vy se opět cítíte pod psa. Máte pocit, že se o vás pokouší chřipka, bolí vás tělo, srdce vám tluče, hlava třeští. Jenže nejde o útok zákeřné nemoci, protože tyto příznaky se objeví a zesilují, kdykoli pomyslíte na své zaměstnání. Problém je totiž v tom, že svou práci intenzivně nenávidíte a pouhá myšlenka na ni vás uvrhne do hluboké beznaděje.

Útěchou vám může být, že podobný problém řeší denně miliony dalších lidí. Pokud si někomu postěžujete, slyšíte pořád dokola, že můžete být rádi, že máte v době ekonomické krize vůbec práci. Jim se to samozřejmě lehce mluví, když nemají vaše místo a nepotýkají se se stejnými pocity jako vy.

Unaven z práce

Pokud nechcete dát výpověď, máte jedinou šanci, a totiž udělat si pracovní podmínky přijatelnější:

Vybudujte si sociální síť

I když máte často chuť napadnou své kolegy sešívačkou, potlačte vražedné pudy a pokuste se najít si mezi nimi přátele. Pokud budete mít s kým probrat svého šéfa a zdrbat příšernou sukni neoblíbené kolegyni, rázem vám bude pracovní doba rychleji utíkat. Když se vám podaří navázat dobré vztahy s někým z vedení nebo na jiné vyšší pozici, můžete navíc získat cenné informace a kontakty. Nemějte výčitky z toho, že takový postup není příliš morální; používali a používají ho všichni. Navázání přátelských styků vám tak může přinést užitek nejen v osobní rovině ale i v rovině profesionální.

Buďte aktivní

Vzpomeňte si na své první dny na střední nebo vysoké škole; téměř nikoho jste tam neznali a přesto na to období vzpomínáte rádi. Nejspíš proto, že jste byli aktivní, dychtiví a podíleli jste se na spoustě školních i mimoškolních akcí, byli jste otevření novým podnětům. Stejnou taktiku se pokuste aplikovat i ve svém zaměstnání. Najděte si projekty a aktivity, které vás budou zajímat a zapojte se do nich. Je jedno, zda se bude jednat o akce, kdy se můžete něco nového naučit, baví vás, nebo vám z nich zištně plyne nějaký prospěch. Důležité je, abyste v nich našli potěšení a dokázali tak lépe snášet zbytek nepříjemných pracovních povinností. Nebojte se najít si projekty, které přesahují rámec vašeho oddělení.

Zapojte kolegy

Štve vás, že si nemáte kde uvařit kafe? Deprimuje vás neutěšené prostředí vaší kanceláře? Zkuste se zasadit o změnu situace. Zorganizujte petici, promluvte si se svým zaměstnavatelem, nebo sami podnikněte kroky ke zlepšení současného stavu. Pokud se například se svými kolegy spojíte, budete mít mnohem větší naději, že zaměstnavatel dovybaví kuchyňku, nebo vám zřídí místo, kde si budete moci v klidu sníst oběd.

Kde je problém?

V první řadě si ujasněte, jestli je to váš zaměstnavatel, kdo vás štve, nebo místo, které v současné době zastáváte. Zeptejte se sami sebe, jestli si dokážete představit, že byste stejnou práci vykonávali po zbytek života. Dělá se vám z této představy fyzicky nevolno? Potom změna zaměstnavatele nic nevyřeší a měli byste spíš přemýšlet o změně oboru.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Práce za trest