Jak přežít výpověď partnera
Vašeho partnera vyhodili z práce a najednou jste to vy, kdo má živit rodinu, a navíc se ještě musíte vypořádat s jeho depresí. Jak přežít výpověď partnera bez větší újmy?
Situace, kdy váš partner dostane výpověď a ocitne se bez práce, patří k jedné z nejnáročnějším, se kterou se váš vztah může vůbec setkat. Kromě finanční nejistotě musíte oba čelit nepříjemný emocím, jako je pocit ponížení, zoufalství, nedůvěra a nedostatek sebevědomí. Podle psychologů ztrátu zaměstnání pociťují a prožívají mnohem víc muži než ženy, protože ohrožuje jejich zažitou roli živitelů a zpochybňuje tak jejich "mužnost." Pokud jde navíc o muže, který živí děti, dopad náhlé nezaměstnanosti je o to horší.
Zkušenosti s tím má například i sedmadvacetiletá Lucie L.: "Manžel pracoval jako úředník v poměrně velké firmě a s nástupem krize dostal, stejně jako řada jeho kolegů, před třemi měsíci výpověď. Byla to pro nás celkem velká rána, protože já jsem na mateřské s naším dvouletým synem a splácíme hypotéku. Víc než finanční nejistota mě ale zasáhly manželovy nepochopitelné nálady. Je neustále podrážděný, mrzutý, nedá se s ním mluvit, protože se okamžitě začne utrhovat a dokonce je i agresivní. Nechápu to, jsme přece všichni na jedné lodi, jeho nezaměstnanost na nás dopadá stejně jako na něj, tak proč máme ještě navíc snášet jeho nálady?"
Dodejte mu podporu
V první řadě zachovejte klid. Pro vašeho partnera je ztráta zaměstnání sama o sobě značným šokem a pokud začnete panikařit nebo vyčítat, nikomu tím neprospějete. Nejhorší, co můžete udělat, je ztratit kontrolu před dětmi a mluvit negativně o jejich otci. Teď je přesně ten okamžik, kdy naopak musíte držet spolu. Emoční výlevy a výbuchy si schovejte na jinou příležitost.
Snažte se také udržet si pozitivní přístup. Ať už se vy nebo váš partner stylizujete do role oběti, které všichni ubližují, nebude mít z tohoto postoje prospěch nikdo. Jistě, jedná se o nepříjemnou situaci, ale rozhodně nejde o neřešitelnou životní tragédii a podle toho k ní také přistupujte.
Velmi důležité je udržet nezaměstnaného partnera v aktivitě. Jestliže mu dovolíte, aby se ponořil do nicnedělání, otevíráte tak cestu k sebelítosti ale také ztrátě pracovních návyků, které se posléze špatně obnovují. Dejte mu pocit, že i když nemá práci, je stále užitečný a pro vás nepostradatelný. Teď je například ideální příležitost pro dokončení různých restů, které se vám v domácnosti nahromadily.
Jak dál?
Je samozřejmé, že jeho nezaměstnanost se odrazí na finanční situaci celé rodiny a bude nutné přijmout preventivní opatření, abyste minimalizovali ztráty. Sedněte si společně s celou rodinou a pokuste se seškrtat položky, které jsou pro váš život zbytné a přitom vám odčerpávají prostředky z rodinného rozpočtu. Každý člen rodiny by měl sám navrhnout oblasti, kde je ochotný uskromnit se a ušetřit.
I když vám z dluhů vstávají vlasy hrůzou na hlavě a půjčka pro vás představuje v postatě to samé jaké exekuce, připravte se psychicky na to, že hledání místa se může protáhnout a vy budete nuceni zadlužit se. Nepociťujte to jako životní prohru a netrapte se výčitkami svědomí. Raději se soustřeďte na to, abyste nenaletěli různým "výhodným" půjčkám, jejichž úroky vám srazí vaz.
Pokud je to trochu možné, pokuste se pomoci partnerovi s hledáním práce. I kdyby mělo jít jen o částečný úvazek, méně kvalifikovanou nebo placenou práci, nezříkejte se jí. Jeho výdělek vylepší váš rozpočet, ale hlavně pomůže jeho psychice, protože si bude připadat užitečnější a navíc si udrží své pracovní návyky.
Další články k tématu: Práce za trest