Menu
Úvod  › 

Jak přežít výpověď ze zaměstnání

Přišli jste o zaměstnání? V první řadě nepanikařte. Ztráta zaměstnání nemusí být žádnou tragédií, když víte, jak najít nové.

Poté, co odezní první šok z toho, že jste dostali výpověď, možná budete mít tendenci k sebelitování a sebeobviňování. Nicméně personalisté upozorňují na to, že právě v této situaci není času nazbyt. Jen ti lidé, kteří jednají rychle a strategicky, dokáží z této situace vytěžit maximum.

První hodina

V první řadě si znovu pročtěte podmínky své smlouvy a případnou konkurenční doložku. Uložte si kontakty na své obchodní partnery a klienty a pošlete jim mail. V něm jim oznamte, že své současné místo opouštíte, ale že doufáte, že spolu zůstanete v kontaktu a někdy v budoucnu spolu budete znovu spolupracovat. Vyjadřujete jim tím nejen svůj respekt k nim, ale zároveň jim sdělujete, že jste opět na pracovním trhu.

Snažte se udržet své emoce na uzdě - zejména slzy jsou v rámci vašeho odchodu ze zaměstnání naprosto nepřípustné. Pokud jste dostali výpověď nečekaně, jděte se klidně na chvíli projít, abyste měli čas vzpamatovat, zvládnout své emoce a uspořádat si myšlenky.

Prvních dvacet čtyři hodin

Zanalyzujte své finanční rezervy a spočtěte si, na jak dlouhou dobu jste ještě zajištění. Zvažte své možnosti i to, zda a kolik budete muset šetřit. Poté si sedněte a napište si dva seznamy. Jeden z nich bude obsahovat největší kariérní úspěchy, kterých jste dosáhli. Na druhý potom napište soupis svých největších osobních úspěchů. Jednak si zrekapitulujete svou cenu na trhu a obsah vašeho životopisu a za druhé získáte jakýsi instantní životabudič, který vám dodá energii.

První tři dny

Zkompletujte svůj životopis a nezapomeňte do něj zahrnout všechny pracovní úspěchy, kterých jste ve své kariéře dosáhli. Právě životopis je oblastí, ve které se vám skromnost rozhodně nevyplatí. Projděte si seznam svých kontaktů a popřemýšlejte o tom, kdo z nich by vám mohl být při hledání nového zaměstnání prospěšný a koho byste mohli požádat o pomoc. Nebojte se rozhlásit mezi svými známými, že hledáte zaměstnání, nikdy nevíte, odkud vám může přijít nabídka.

První měsíc

Kontaktujte firmy, ve kterých byste rádi pracovali, pošlete jim svůj životopis a případně si domluvte schůzky. Nikdy a za žádných okolností nemluvte o svém bývalém zaměstnavateli špatně, protože tím vrháte špatné světlo především na sebe sama. Snažte se působit pozitivně a optimisticky, nikdo nebude chtít zaměstnávat kverulanta a protivu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zvládnout odchod ze zaměstnání?
Výpověď ohrožuje vaše manželství
7 situací, kdy dát výpověď
Jak přežít jeho výpověď
7 chyb, které děláte při změně zaměstnání