Jak připravit dítě na školku
Ať už nastupuje do školky poprvé, nebo se do ní vrací po prázdninách, můžete svému dítěti příchod do předškolního zařízení ulehčit, pokud se budete řídit následujícími tipy. Inspirujte se.
Vstup do školky (ať už do ní nastupuje dítě poprvé, nebo se vrací po prázdninách) je pro dítě obrovským krokem a psychickou zátěží. Je samozřejmé, že se mu snažíte vstup nebo návrat do školky usnadnit a chcete, aby proběhl co nejlépe. Spoustu věcí pro to můžete udělat už o prázdninách:
1. Probuďte v něm zájem o učení.
Nejdůležitějším úkolem rodičů před vstupem, nebo při opětovném návratu dítěte do školky, by mělo být probudit v něm zájem o učení, respektive vědění. Povídejte si s ním o všem, co ho zajímá, ptejte se ho na jeho názor, pokládejte doplňující otázky, cvičte jeho postřeh i paměť. Co nejvíc mu čtěte. Zkrátka se snažte, aby objevovalo co nejširší svět a mělo co nejvíc podnětů. Povzbuzujte ho, ať se co nejvíc ptá. Čím širší rozhled bude mít, tím víc se mu bude ve školce, kde se bude dozvídat nové věci, líbit.
2. Posilujte jeho komunikační schopnosti.
Odborníci upozorňují na to, že častým důvodem, proč jsou děti ve školce nespokojené, je skutečnost, že nedokáží dostatečně vyjádřit své pocity, potřeby a názory. Snažte se soustředit na to, abyste rozvíjeli jeho komuniční schopnosti. Co nejvíc spolu mluvte, zpívejte společně, učte se básničky a opět je tu neustále zdůrazňované čtení. Při něm se dítěti významně rozšiřuje slovní zásoba a mimoděk se učí například i správnou větnou stavbu. Kvalitní komunikační schopnosti a široká slovní zásoba jsou jedním ze základních předpokladů toho, aby se vaše dítěti ve školce líbilo a zvládalo docházku bez problémů.
3. Naučte ho poslouchat.
Kromě toho, že by se předškolní dítě mělo umět adekvátně vyjadřovat, mělo by zároveň umět i naslouchat. Dítě předškolního věku by, podle psychologů, mělo být schopné uposlechnout příkazu o dvou krocích (například: "Dojdi ke stolku a přines z něj pastelku.") a zařídit se podle něj. A opět je tu "staré dobré" čtení. Možná si vůbec neuvědomujete, že tím, že dítěti čtete, nebo si s ním prohlížíte knihy, cvičíte jeho pozornost a schopnost naslouchat. Ptejte se ho na to, co jste právě četli a pokládejte otázky týkající se obsahu přečteného příběhu.
4. Zlepšujte jeho motorické schopnosti.
Před tím, než dítě nastoupí do školky, mělo by být i dostatečně tělesně zralé. Cvičte jeho jemnou motoriku tím, že budete společně kreslit (u starších dětí můžete cvičit i stříhání). Nechte ho, aby si zapínalo knoflíky na oblečení, oblékalo ponožky, nebo ho požádejte o drobnou pomoc při domácích pracech. Hrajte míčové hry, aby se naučilo házet i chytat míč. Mělo by být schopné i do míče kopnout, nebo skákat chvíli na jedné noze.
5. Zlepšujte jeho sociální dovednosti.
Pokud vaše dítě nebude umět interagovat s ostatními dětmi či dospělými, nemůžete být nikdy ve školkovém kolektivu spokojené. Snažte se, aby co nejvíc času trávilo v dětském kolektivu, naučilo se dělit o své hračky, spolupracovat s ostatními při hře i prohrávat.
Jak vybrat správnou školku
Test: Je vaše dítě zralé na školku?
S nástupem dětí do školky nespěchejte
Kdy je dítě zralé na školku?
Jak ulehčit dítěti nástupdo školy/školky
7 tipů od učitelek z mateřské školy