Jak připravit dítě na sourozence
Narození mladšího sourozence, který odsune starší dítě ze středu zájmu, může být i velký stres a průšvih, pokud svého potomka dostatečně nepřipravíte.
Příchod nového dítěte do rodiny je vždy velkou změnou pro všechny, ale zatímco dospělí jsou nadšeni, se staršími dětmi je to složitější a zdaleka ne vždy jsou novorozeným sourozencem tolik nadšeni, jak by rodiče předpokládali. Je logické, že se u nich mísí pocity radosti, zvědavosti, žárlivosti a nevraživosti. Následující metody mohou pomoci staršímu dítěti s tím, aby se vyrovnalo s příchodem nového sourozence:
Zapojte ho do příprav
Ještě před odchodem vaší partnerky do porodnice zapojte starší dítě do příprav na příchod mladšího sourozence. Může například pomoci sestavovat postýlku, rovnat oblečení pro miminko, nebo zabalit vaší partnerce tašku do porodnice. Dítě se tak nebude cítit vyčleněno z příprav a bude se na příchod sourozence víc těšit.
Dárek pro starší dítě
Vžijte se do situace vašeho staršího dítěte; jeho mladšího sourozence všichni zahrnují dárky a pozornosti a ono je jakoby odsunuto do pozadí. U příležitosti narození mladšího dítěte by mělo i starší dítě dostat dárek, aby nemělo pocit nespravedlnosti. Pokud bude mít vaše starší dítě zájem, může také samo vybrat jeden malý dárek pro svého nového sourozence. Tak se bude cítit stejně "důležitě" jako dospělí.
Přitáhněte k němu pozornost
Je samozřejmé, že v prvních týdnech se u vás budou střídat návštěvy, které se přijdou podívat na váš nový rodinný přírůstek. Všichni si ho budou chtít pochovat, budou ho obdivovat, mluvit o něm. Snažte se přitáhnout pozornost návštěv i ke staršímu dítěti a zapojit ho do hovoru, aby se necítilo odstrčené.
Udělejte z věku výhodu
Ukažte svému staršímu dítěti, že být starší má spoustu výhod. Nesnažte se ho však natlačit do role, která mu nevyhovuje, například že by mělo mít za svého mladšího sourozence zodpovědnost. Spíš s ním mluvte o tom, co všechno jako starší může dělat a co miminko ještě neumí. Pokud se však bude chtít na chvilku vrátit do mladších let (a tyto okamžiky rozhodně nastanou), umožněte mu, aby se se s vámi mazlilo, schoulilo se vám v náručí a podobně.
Nechte je pomáhat
Zapojte starší dítě nenásilnou formou do péče o mladší - může mu například strčit do pusinky dudlík, pomoci vám při koupání, hladit ho, přinést plenky a podobně. Dejte mu pocit, že je důležitou součástí rodiny a jeho pomoc je pro vás podstatná.
Buďte pozitivní
Místo toho, abyste starší dítě neustále napomínali a zakazovali, co nesmí dělat ("Nekřič, ať ho nevzbudíš. Nepobíhej..."), formulujte své požadavky pozitivně. Raději zdůrazněte, že děťátko je malé a potřebuje vaší společnou ochranu a podobně.
Dopřejte mu výhradní společnost
Čas od času dopřejte vašemu staršímu dítěti čas, který můžete strávit jen vy dva (nebo vaše partnerka a dítě) spolu. Jakkoli je vaše starší dítě vyspělé a samostatné ocení, pokud vás bude mít nějaký čas jen samo pro sebe.
Kdy si pořídit další dítě?
Žárlivost mezi sourozenci: Jak ji zvládnout
Je velká rodina lepší, aneb kolik chcete dětí?
Boje mezi sourozenci: Jak jim zabránit
Test: Jste připraveni mít druhé dítě?