Menu
Úvod  ›   › 

Jak se obléknout na přijímací pohovor

Oblečením můžete na pohovoru do nového místa získat cenné body, ale i poslat své naděje hluboko pod zem. osvojte si pravidla, jak zapůsobit na personalistu už svým zevnějškem.

Oblečení je velmi důležitou součástí prvního dojmu, kterým působíte na své okolí. A personalista u přijímacího pohovoru není výjimkou. Oblečení, ve kterém se dostavíte na přijímací pohovor, byste měla plánovat stejně pečlivě jako například sestavování životopisu a motivačního dopisu. Přinášíme vám pět bodů, kterými byste se měli při výběru oblečení na přijímací pohovor zohlednit.

1. Žádné krátké topy a minisukně

Při výběru oblečení nezapomínejte na to, že by mělo odrážet první dojem, kterým chcete na svého budoucího zaměstnavatele zapůsobit. Jste si jistá, že chcete, aby si vás zapsal jako sexbombu, která by se mohla živit tancem u tyče, a největším dojmem při pohovoru zapůsobila barva vašich spodních kalhotek? Odhalený pupík a minisukně velikosti poštovní známky působí při nejlepší snaze neprofesionálně a lacině. Navíc vzbudíte dojem, že musíte nedostatek svých znalostí dohánět svým sexappealem... a že podobnou strategii budete uplatňovat i v budoucím zaměstnání.

2. Klasická vlna

Pokud chcete nebo musíte vyrazit v klasice, zvolte kalhotový kostým a nápaditou bílou košili. Zapomeňte na rozverné košile a outfity ala školačka, i když vám připadají roztomilé, s klasickým způsobem oblékání nemají společný ani počet písmen. U košile se už dávno nemusíte omezovat jen na klasické zapínání na knoflíky, povolené jsou i zavinovačky, zipy a nápadité detaily. Mějte však na paměti, že košile stejně jako kostým by měly být jednoduché, elegantní a neměly by počtem detailů přetěžovat oči a pozornost diváka. Tento typ outfitu volte při přijímacím pohovoru do finančních institucí, nebo kamkoli, kde si nejste jistá, jaký typ oblečení by se na pohovor hodil.

3. Povolené alternativy

Pokud váš šatník neobsahuje kostým, nebo se v něm necítíte, zvolte jinou klasickou černobílou kombinaci. Pravidlem je, že by neměla obsahovat nic příliš krátkého nebo odhalujícího. Kombinací černé a bílé, případně tmavě modré a bílé, nemůžete nic pokazit. Pozornost věnujte i botám, sešlapané levné nevyčištěné boty dokonale pohřbí i sebedokonalejší model.

4. Přemýšlejte o vysněné práci

Předtím, než zvolíte oblečení, se zamyslete nad tím, o jakou práci jdete vlastně žádat. Pokud jde o kreativní pozici, zvolte model s nezvyklým vzorem nebo z netradičního materiálu. U kreativců jsou tolerovány i nápadné vzory, doplňky a modely (opět však nápadné neznamená vulgární). Nebojte se například doplnit outfit šperky vlastní výroby a nenápadně na ně v hovoru upozornit, ukážete tak svou kreativitu a fantazii. Navíc se váš model může stát jedním z témat pohovoru.

Ať už je vaše vysněná práce jakákoli, v každém případě volte model, který vám sedí a je vám v něm příjemně. Pokud si po každé větě musíte popotahovat sukni dolů a kdykoli zvednete ruce, rukávy se vám nakrčí kolem ramen a už tak zůstanou, nikdy se nebudete moci cítit uvolněně a přirozeně. A personalista si toho zcela určitě všimne.

5. Finální tečka

Při pohovoru byste měla mít dokonale upravené i vlasy, nehty a pečlivě se nalíčit. Nemusíte před pohovorem nutně běžet ke kadeřnici, ale zvolte přirozenou úpravu vlasů. Nevhodné jsou rozevláté hřívy, vyčesané ohony i složité vyumělkované drdoly. Pokud máte dlouhé vlasy a jejich střih není dokonalý, zkroťte je pomocí čelenky, nebo je stáhněte do jednoduchého uzlu. U laku na nehtu zvolte neutrální barvu (v podstatě jakýkoli pastelový odstín), nebo francouzskou manikúru (samozřejmě za předpokladu, že si ji umíte udělat dobře). Oprýskaný lak na nehty je skutečně špatnou vizitkou.

Líčení by mělo také působit neutrálním a přirozeným dojmem. Nánosy make-upu, který ostře lemuje kontury vašeho obličeje, doplněné ostře červenou rtěnkou vám zbytečně ubírají na serióznosti. Respektujte pravidlo, že ve vašem obličeji by měla být výrazná pouze jedna část; buď rty nebo oči. Pokud se pokusíte "prodat" oboje naráz, budete působit lacině a nepřirozeně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Pohovor v práci