Menu
Úvod  ›   › 

Jak se přinutit ke cvičení

Už jste zase začali běhat, nebo si koupili další permanentku do fitka s tím, že tentokrát se sebou konečně něco uděláte? Abyste nedopadli jako vždy a neskončili se sportem po týdnu, inspirujte se následujícími tipy.

Buďte upřímní! Kolikrát už jste si řekli, že byste chtěli zhubnout, nebo si vytvarovat postavu a kolikrát jste se svým úsilím skončili po dvou týdnech, protože jste se už zkrátka nemohli přinutit v něm pokračovat. Je lhostejné, kolik potřebujete shodit kilogramů, pokud vám chybí vytrvalost a po několika dnech to vzdáte, žádná zázračná dieta ani cvičení vás nezachrání.

Devadesát procent to vzdá

Ve skutečnosti nezáleží až tak na tom, jaký druh cvičení si vyberete, hlavně, že se vůbec pravidelně hýbete. Mnohem důležitější je doba, po kterou vydržíte dodržovat pravidelný pohybový režim. Z toho důvodu není také nijak důležité, jak těžkou činku v posilovně uzvednete, nebo jak dlouhou trasu jste schopni uběhnout. Pravidelnost je klíčem k vašemu úspěchu či neúspěchu. Ostatní jsou detaily. Jak se tedy přinutit pravidelně cvičit a hýbat, i když už máte po týdnu chuť to zabalit?

Podle statistiky víc než devadesát procent lidí, kteří začnou cvičit - samozřejmě s těmi nejlepšími úmysly a odhodláním - skončí se svou snahou velmi brzo a začnou ve svém tréninku polevovat a vynechávat. Jednašedesát procent z odhodlaných zahodí svůj ručník už po prvních sedmi dnech. Důvody k tomu jsou v podstatě univerzální: pracovní vypětí, nutnost věnování se rodině nebo vztahům, bolestivé stavy po cvičení (natažené a namožené svaly), nuda a komplikace při cvičení.

Akční plán

1. Třídenní plán

V nedávno provedeném výzkumu National Center for Health Statistics se zjistilo, že jen devatenáct procent lidí cvičí třikrát a víckrát týdně. Pokud si tedy stanovíte, že budete cvičit šestkrát až sedmkrát týdně, je zcela jasné, že vaše očekávání jsou nerealistická a nejspíš budete zklamaní. Mějte realistický náhled na to, jaký pohybový režim můžete zvládnout, a stanovte si zpočátku tři dny, kdy budete v průběhu týdne cvičit. Bude tak existovat mnohem větší pravděpodobnost, že své předsevzetí dodržíte.

2. Využijte víkend

I když jsou víkendy obvykle rezervované pro rodinné akce a pařby s kamarády, nikdy jindy během týdne nemáte tolik času, abyste se věnovali sami sobě. Vyhraďte si alespoň část jednoho víkendového dne na to, abyste si šli zacvičit. Bude to bez stresu, vyčistíte si hlavu a získáte další motivaci.

3. Číslujte si svůj výkon

Po každém tréninku si očíslujte svůj výkon. Můžete například použít škálu od jedné do desíti, kde bude desítka nejtěžší (je to přesně ten stav, kdy jste schopni vyplivnout plíce a nemůžete popadnout dech) a jednička nejlehčí (jste při cvičení schopni ještě myslet, nebo dokonce i mluvit). Každý svůj sportovní výkon si zaneste do tabulky a očíslujte. Až uvidíte, jak se lepšíte, získáte další motivaci k pokračování.

4. Nevynechávejte

Výzkumy ukázaly, že u lidí, kteří už jednou vynechali trénink, existuje dvaašedesátiprocentní pravděpodobnost, že vynechají i následující cvičení. Jakmile jednou zjistíte, jak je jednoduché vsunout do svého pohybového režimu mezeru, budete mít tendenci dělat to potom pořád. Odolejte pokušení a nevynechejte ani jednou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Strečink před cvičením vás před zraněním nezachrání
Největší chyby, které děláte při běhání
5 druhů rakoviny, kterým předejdete cvičením
6 největších mýtů o cvičení