Menu
Úvod  ›   ›   › 

Jak se projevuje poporodní deprese?

Rozhozenou psychiku má po porodu téměř každá maminka. Ovšem ne vždy musí být tak zle. Únava, pochybnosti, pláč děťátka, ohromný pocit zodpovědnosti, mnoho nového je dost na to, aby se maminka cítila zmatená a sklíčená. Ovšem to vše je naprosto v pořádku, pokud tento stav netrvá příliš dlouho. Jen málokterá maminka, trpí-li skutečně poporodní depresí, dokáže rozlišit, co je ještě v normálu a co už vyžaduje odbornou péči. Nevyhledá-li taková matka odbornou pomoc, ohrožuje nejen sebe, ale i své dítě.

Narození děťátka patří většinou k nejšťastnějším událostem v životě, ale rovněž může tento okamžik otřást jak maminkou, tak miminkem i celou rodinou. Jak jsme již uvedli, přecitlivělost a náladovost je běžným jevem, kdy jsou viníky únava a hormonální nerovnováha. Časem se vše srovná a maminka si začne své nové role velmi užívat. Jestliže se však tento stav nemění, je načase vyhledat pomoc.

Projevy poporodní deprese

Maminka cítí pocit beznaděje, sklíčenost a smutek. Mnohdy si klade vše za vinu a připadá si neschopně, obviňuje se, že není dobrá matka. Chopí se jí frustrace, pocítí úbytek životní energie, trpí nespavosti či naopak by spala neustále a není schopná navázat s dítětem kladný vztah. Přichází totální únava a vyčerpání, ztráta zájmu o cokoliv, včetně sexu s partnerem. Může trpět nechutenstvím nebo naopak nadměrným přejídáním.

Těhotenství

Poporodní blues

Mnoho maminek okusí po porodu pocity úzkosti, smutku a proměny nálad. Jednou by se smála, cítí se spokojená, podruhé by nejraději plakala do polštáře. Jmenované příznaky během několika dní po porodu samy odezní. V podstatě se jedná o normální reakci organismu, kdy je ženino tělo jako továrna na hormony. Rovněž se maminka musí sžít s novou rolí a přijmout kopec zodpovědnosti za život svého potomka. Nemusíte se ihned znepokojovat. Tomuto stavu se jinak říká - "poporodní blues" a prožívá jej až 80 procent žen.

Když sklíčenost neustává

Alarmujícím signálem je, když psychický problém neustává nebo se dokonce zhoršuje. Poporodní deprese se týká přibližně deseti procent maminek. Takový stav vyžaduje účast a pochopení rodiny - nikoliv odsuzování a obviňování. Nepokoušejte se skutečnou poporodní depresi řešit vlastními metodami, na rozdíl od poporodního blues jde o závažný psychický stav vyžadující odbornou péči. Přehlížená a neléčená poporodní deprese může ohrozit jak samotnou matku, tak dítě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Deprese