Jak se starat o novorozence
Přivezli jste si ho z porodnice a teď už jste na ten křehký balíček jen sami dva. Co si s ním ale počít, když všechna svá přání vyjadřuje pouze pláčem?
Péče o novorozené miminko není nic jednoduchého a vyžaduje zvláštní přístup i péči, už proto, že novorozenec neumí komunikovat jinak než s pomocí pláče. Přitom má však spoustu nároků, které je potřeba splnit, aby mohl správně růst a prospívat. Tady je několik tipů pro novopečené (a zmatené) rodiče, které by se vám mohly hodit:
Přebalování
I když se vám to zpočátku může jevit jako naprostá utopie, stačí jen několik dnů a bude vám připadat, že byste se přebalováním dítěte mohli úspěšně živit. V první řadě si před přebalováním vždy připravte všechny potřebné propriety na dosah ruky. I když vám připadá dítě statické a máte pocit, že za těch deset vteřin, než se skloníte do poličky pro plenky se nemůže nic stát, nikdy nenechávejte dítě bez dozoru na přebalovacím pultu.
Kromě plenky (případně plenkových kalhotek, pokud používáte látkové pleny) budete potřebovat vlhčené ubrousky, případně navlhčený ručník (či látkovou plenu) a malý ručník na osušení. Pokud používáte k ošetření dětské pokožky pudr, naneste jej nejprve na své dlaně a teprve potom aplikujte na dětskou pokožku. Nikdy jím netřeste nad dítětem, aby jej nevdechlo.
Zavinování
Pro vaše dítě jsou první dny a týdny na světě hodně náročné a stresující. Ze stísněného prostoru dělohy, kam k němu všechny podněty přicházely velmi ztlumené, mělo tam přítmí a klid, se ocitlo ve velkém hlučném světě plném ostrého světla, nepříjemných zvuků a zmatku. Zavinování (ať už do klasické zavinovačky nebo rychlozavinovačky) pomůže miminku cítit se v bezpečí, protože mu připomíná právě těsný prostor, teplo a měkkost dělohy.
Zavinování je zvlášť užitečné zejména v prvních několika týdnech po narození. Přibližně po jednom měsíci věku je naopak permanentní pobyt dítěte v zavinovačce už nežádoucí, protože ta jej omezuje v pohybu a může brzdit jeho vývoj. Stejně tak dítě nikdy nezavinujte ve vytopené místnosti, protože dětskému tělíčku snadno hrozí přehřátí. Pokud vaše miminko v zavinovačce být nechce a protestuje, nenuťte ho. Každé dítě je jiné a některá zkrátka zavinovačky ráda nemají.
Koupání
Koupání by mělo být příjemnou záležitostí pro vás i vaše miminko. Doporučení ohledně frekvence koupání se liší od odborníka k odborníkovi. Někteří radí nekoupat dítěte denně ale pouze jednou za dva až tři dny, aby se zbytečně nepřetěžovala jemná dětská pokožka. V "nekoupacích" dnech potom radí dítě pouze otřít navlhčenou žínkou. Někteří však na denní koupání nedají dopustit a tvrdí, že pro dítě je denní koupání prospěšné a navíc by se koupání mělo stát součástí denního rituálu, kdy dítě ví, že po koupání se jde vždy spát.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, zvláštní pozornost byste při novorozenecké hygieně měli věnovat částem těla, které se hodně potí, jako je zadeček a genitálie, obličej, krk a kožní záhyby.
Před koupání si připravte všechny propriety na dosah ruky. Minimálně zpočátku šetřete dětskou kosmetikou. Bude vám úplně stačit kojenecký olejíček do koupele, který dětskou pokožku hydratuje. Mýdlo a šampón na dětské vlasy přijdou na řadu až v pozdějším věku. Při výběru dětské kosmetiky se soustřeďte na neparfemované výrobky. Kromě kosmetiky budete potřebovat ještě žínku, osušku, plenku, čisté oblečení a u novorozeného dítěte ještě sterilní čtverečky a šedesátiprocentní líh na ošetření pupíčku.
Další články k tématu: Novorozenec: co vědět
- Jak se starat o novorozence
- Novorozenec a domácí zvíře
- Komunikace s miminkem: Jak se dorozumět
- Výbava pro miminko: Co budete potřebovat