Jak se vyrovnat s potratem
Těšili jste se na dítě, ale vyskytly se komplikace a vaše partnerka potratila. Potrat je jednou z největších zkoušek, jakými může partnerský vztah vůbec projít. Jak se s ním vyrovnat a jak pomoci své partnerce?
Potrat znamená pro ženu obrovskou tělesnou i psychickou zátěž, ale ani pro muže není potrat vůbec jednoduchou záležitostí. Jak se s ním tedy co nejlépe vyrovnat?
Co je potrat?
Jednoduchá definice potratu praví, že jde o spontánní ukončení těhotenství. Potrat postihuje kolem pětadvaceti všech těhotných žen a nejčastěji se vyskytne mezi čtvrtým a šestým týdnem těhotenství. Většinou už nehrozí po třináctém týdnu. Pravděpodobnost, že ženu postihne potrat je vyšší u prvních těhotenství než u těch následujících.
K potratu dochází z celé řady důvodů. Přibližně v polovině případů je to kvůli abnormalitám plodu nebo placenty, včetně chromosomálních problémů. Někdy oplodněné vajíčko doputuje na špatné místo, což může vyústit v časný potrat. Některé studie spojují vyšší riziko potratu se znečištěním životního prostředí, nebo intenzivní konzumací kofeinu. V naprosté většině případů jde však o okolnosti, které nastávající matka nemůže nijak ovlivnit.
Tolik lékařská definice potratu, která však ani náhodou nemůže postihnout silný fyzický i emoční dopad, který má potrat na partnerský vztah.
Dopad potratu
Tělesný dopad: Pro ženu má potrat celou řadu bolestivých a nepříjemných následků. Provází ho obvykle silné vaginální krvácení s krevními sraženinami. Už to samo o sobě je pro ženu a jejího partnera značně stresující záležitost. Kolik krve už je moc? Co máte očekávat? Je ještě nějaká naděje? Navíc se tělo ženy už připravovalo na porod, například její prsa se zvětšily a jsou v napětí. Její hormony navíc zodpovídají za nepředvídatelné emocionální reakce a pocity, které celou situaci ještě komplikují.
Emocionální dopad: Pro oba z vás jde o zásadní emocionální ztrátu. Legitimní součástí je pocit ztráty Vaše sny a představy o tom, jak se budete o dítě starat a vychovávat ho se najednou zcela rozplynou. Možná budete mít strach znovu se pokusit o početí, protože se tak budete chtít vyvarovat riziku, že podobné zklamání zažijete znovu. U žen se přidává navíc často pocit prázdnoty, viny, nebo selhání.
Jak to postihne vás
Zatímco ženy se spíše ve svých představách soustředí na období těsně po porodu a představují si, jak se budou o malé miminko starat, muži si představují spíše starší dítě. Vidí sami sebe, jak hrají se svým synem fotbal a potrat pro ně znamená to samé emoční zklamání jako pro ženy.
Muži mají obecně problém vyrovnat se s krizovými situacemi, v nichž sami nemohou nic ovlivnit. Bohužel přesně to je případ potratu, kdy vám pomůže pouze čas, který zahojí rány a pocit ztráty. Měli byste však vědět, co můžete své partnerce říci a co raději spolkněte. Většina žen, které potratily, se shoduje na tom, že nejhorší větou je prohlášení, že přece ještě může mít další děti. Pro matku je každé dítě speciální, unikátní a nenahraditelné. I kdyby už porodila šest dětí, ztráta toho sedmého ji bude bolet úplně stejně. Vaše partnerka potřebuje především trpělivého posluchače, kterému se bude moci vypovídat, a který jí projeví sympatie a empatii.
Zatímco u vaší partnerky nejvíce zabere možnost vypovídat se a pocit, že ji podporujete, vy se zkuste co nejvíc zaměstnat. Akce a možnost něco dělat vás rozptýlí a odvede vaše myšlenky od ztráty, kterou jste utrpěli. Nezanedbávejte však svou partnerku a nebojte se nahlas mluvit o svých pocitech. Zůstaňte jeden druhému oporou a čerpejte ze sebe navzájem sílu k dalšímu těhotenství.!
Nejčastější příčiny potratu
6 poloh pro sex v těhotenství
5 vět, které nesmíte říci těhotné ženě