Menu
Úvod

Jak si naspořit plnou pokladničku?

Nové boty, šaty, posezení v restauraci, návštěva kina či divadla a další způsoby zábavy, potraviny, kosmetika, zdravotní potřeby a léky, permanentka do fitness centra, internet… Je toho tolik, za co utrácíme nemalé částky našich vydělaných peněz! Výplata se nám často rozkutálí do všech stran a na konci měsíce kroutíme nevěřícně hlavou nad prázdnou peněženkou a vyschlým bankovním kontem.Kam jen ty koruny zmizely? Kam se poděly? Marně šátráme v paměti, co jsme si během uplynulého období pořídili, počítáme vydané částky a s hrůzou v očích se dušujeme, že už příště svůj účet nevybílíme. Další měsíc se ovšem situace opakuje… Dost! Takhle by to vážně nešlo! Je nutné za svým dosavadním, bezhlavým utrácením udělat tlustou čáru!

Proč začít šetřit?

Důležitá otázka, na kterou by si měl každý z nás umět odpovědět! Vytyčení důvodů a pomyslného cíle je totiž tak zásadní – povedou nás k jeho naplnění, zkrátka – výsledek záleží na skutečně dobré motivaci.
Každý den se vracíme do pronajatého bytu a sníme o vlastním? Do práce chodíme pěšky, protože čtyřkolový miláček se na nás usmívá leda tak z reklamního prospektu nedalekého autosalonu? Trneme hrůzou, že onemocníme a nebudeme mít potřebné prostředky po dobu celého léčení? Toužíme léta po dovolené u moře, ale zatím jen cestujeme prstem po mapě či kupíme katalogy cestovních kanceláří a kroužkujeme místa, kam bychom se jednou chtěli vydat? A kdo může za to, že jsou naše sny stále nezrealizované a mnohdy cítíme jen pouhou beznaděj? My sami! My nedůslední, my utráciví, my požitkáři, my volnomyšlenkáři, my bezstarostní, my… My lidé.

Jak na to?

Možná jsme od přírody příliš pohodlní a toužíme se mít lépe než ostatní, ale zároveň nám byl dán dar v podobě naší vůle a nadšení pro věc. Ano, dokážeme pro leccos vzplanout – nejčastěji v oblasti osobních zálib, přinášejících brzký, příjemný požitek. Co ale najít zapálení i pro něco též příjemného, avšak ne tak lehce dosažitelného? Přiveďme zpátky k životu svou vůli, pracujme s ní, utužme ji tak, aby byla co nejpevnější a vydejme se směrem k lepším zítřkům! Peníze sice nejsou všechno, ale dokážou tak nádherně usnadnit život a učinit jej snesitelnějším i krásnějším! Když jich není díky výši výdělku nazbyt, je nutné zmenšit jejich výdaje tak, abychom se vždy mohli opřít o rezervu – pamatujte, kdo šetří, má za tři!

V roli strýčka Skrblíka

Působit hamižně na okolí samozřejmě není naším cílem, chceme zůstat i nadále takoví, jací jsme, avšak díky již pečlivě vytyčenému cíli našeho hromadění finančních prostředků, si na malého šetřílka zkrátka budeme muset zahrát! Pro korunu si i koleno nechat vrtat? Ale kdepak, do extrémů nebudeme nic dohánět, ušetříme chytře i bez znepřátelení si svého okolí. K tomu, abychom dokázali měsíčně uspořit hezkou částku, nám postačí následující tipy – je to tak jednoduché!

Vytvořme účty – zaznamenejme svůj příjem a během měsíce pečlivě zapisujme veškeré výdaje, dostaneme tak podrobný přehled vynaložených financí a informace, na co jsme je použili. Svou osobní evidenci můžeme vést v elektronické podobě v příslušném programu, mobilním či počítačovém, nebo klasicky papírově.

Proškrtejme zbytečné výdaje – z podrobně vedené tabulky krásně vyplyne, za co utrácíme nejvíce. Skutečně se nenajdou položky, které by šly v nadcházejícím období eliminovat?

Přistavme prasátko – ne živého pašíka, ale toho keramického se zdířkou na hřbetu! Že je to dětinské? V žádném případě! Právě tímto způsobem se dají našetřit hezké sumy, které přijdou v běhu nečekaných životních událostí vhod! Stačí do nového kamaráda vkládat třeba všechny ty krásně lesklé, nové mince, jež je často člověku až líto utratit či dvacetikoruny, co se zrovna octnou v naší peněžence - už za pár měsíců bude čuník přetékat!

Určeme si týdenní limit – tedy sumu, kterou budeme moct utratit během sedmi nadcházejících dní. Ale pamatujme! Ani o korunu navíc! Případné zbylé finance automaticky spolkne opět pohotové prasátko.

Sestavme si plán – nákupní, se kterým vyrazíme do obchodu a dle nějž se budeme přesně řídit. Za další, zakoupené věci mimo seznam následuje pokuta v podobě odevzdání všech kovových mincí z peněženky do přistavené kasičky!

Prolistujme letáky - ještě před sestavením nutných, nákupních položek zasedněme k počítači a skrze letákové portály a projděme všechny nabídky obchodů. Nakupme tam, kde nám nabízejí nejlevněji nejvíce položek z námi sepsaného seznamu.

Zapomeňme na zbytečné produkty! V nákupním košíku smí spočinout opravdu jen to nejnutnější! Do zásoby je povoleno zakoupit pouze zboží, které je skutečně výrazně zlevněno, má dlouhou trvanlivost a víme, že jej stihneme všechno spotřebovat a náležitě využít.

• Při nákupu vše kontrolujme! Pozor dejme na záruční lhůtu, trvanlivost, čerstvost i mechanické poškození obalu! U pokladny převezměme účtenku, kterou nám prodávající podává, a prohlédněme, zda ceny za námi zakoupené položky sedí – tedy že nedošlo k omylu. Lístek rovněž poslouží i jako doklad při případném vracení zboží.

Jen s určitým obnosem – tak choďme nakupovat, neboť snáze odoláme případnému pokušení. Kreditní kartu raději svěřme pod ochranná kopýtka chrochtajícího kamaráda!

Vyrazme po svých či na bicyklu! Ano, i za dopravu se dá náramně ušetřit a jako bonus přibude dobrá nálada a lepší kondice.

A jak uchránit finance doma?

Výše uvedené nápady se pokoušely inspirovat k šetření při nakupování, lze ale ušetřit i mimo samotné pobíhání po obchodním centru a supermarketech?

Neplýtvejme vodou! Sprchujme se důsledně, ale co nejkratší dobu – půlhodinové postávání pod silným proudem horké vody přivodí nejen zvrásněná bříška prstů u nohou i rukou, ale i značnou zátěž pro životní prostředí a předznamená tučný účet za spotřebované litry! Zbavme se též zlozvyku mít puštěný proud vody z kohoutku při čištění zubů. V případě vaření vody na čaj či kávu natočme do rychlovarné konvice jen tolik tekutiny, kolik skutečně potřebujeme pro zalití nápoje v hrnku nebo naopak uvařme maximální objem a připravme lahodný čaj do džbánu s thermo vložkou pro celodenní popíjení.

Zhasínejme! Nechat svítit lampičku v místnosti, kde vůbec nejsme? Velká chyba, která bude opět potrestána vysokou částkou na složence od dodavatele elektřiny. Rovněž se vyplatí vytahovat ze zásuvek spotřebiče, které dlouhodobě nepoužíváme a vypínat elektroniku – televize běžící po celý den jako kulisa je až příliš velkým luxusem!

• Zapínejme pomocníky jako je pračka či myčka v době tzv. nočního proudu – elektrická energie je v tento čas lacinější.

Vařme doma! Snídaně, obědy, večeře – to vše vyjde levněji (a mnohdy i chutněji) v případě domácí přípravy. Návštěvy restaurace jsou povoleny jen v rámci oslavy výročí, narozenin či za odměnu v případě dobře vykonaného pracovního úkonu.

• Kosmetické a hygienické potřeby i čisticí prostředky můžeme vyrobit – ne všechny, ale velkou část ano. Pro čištění lze použít jedlou sodu, do které lze přimísit i citronovou šťávu či ocet. Šetrnou pleťovou vodu vyrobíme jednoduchým svařením hřebíčku, ovesných vloček či heřmánku a přelitím do skleničky (používáme týden, poté uvaříme novou). Proti pocení můžeme připravit ekologický, jemný a přesto velmi účinný deodorant z dílu kukuřičného škrobu, dílu jedlé sody, několika kapek kokosového a přírodního, esenciálního oleje dle vlastního výběru.

„Cink, cink, cink!“, jak krásný je zvuk plnící se pokladničky! Ještě chvíli ale musíme v našem šetřícím úsilí vydržet, vždyť prasátko je zatím zaplněné jen z poloviny, až ale nastane onen den, kdy již nepůjde vložit ani koruna pro samou plnost, to bude radosti! A možná i dilema – rozbít, nerozbít? Co takhle pořídit ještě jednoho růžového kamaráda a šetřit dál? Vždyť to spoření je vlastně tak zábavné, když mu jednou člověk přijde na chuť!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)