Jak si říci o zvýšení platu?
Pracujete jak diví a nejste ve firmě už žádným nováčkem a máte pocit, že konečně přišla doba, kdy si můžete říci o zvýšení platu a povyrůst opět kousek dál? Pak se nebojte a s chutí do toho. Ovšem nechoďte žádat nepřipravení a suverénním způsobem.
Na netaktní či suverénní jednání reaguje každý člověk velmi podrážděně. A i kdyby si váš šéf myslel, že si peníze navíc zasloužíte, zareaguje tak, že vám se to líbit nebude. Jak tedy o zvýšení platu požádat?
Nevytahujte osobní věci
Že nemáte vběhnout do kanceláře za šéfem a vybalit na něj ihned poznámku, že by vám mohl přidat, už víte. Nicméně ani se neproste. Buďte profesionální. Rozhodně na něj nechoďte s tím, že živíte čtyři děti, zdražili vám byt, bývalá žena požádala o zvýšení alimentů apod. To určitě není důvod k navýšení platu.
Správné načasování
Pohovor o zvýšení platu si předem připravte a načasujte. Ideálně na chvíli, kdy jste pro firmu přínosem. Povedlo se vám ušetřit na provozních nákladech, sehnali jste nové klienty, zvládli jste graciézně nový projekt.
Držte se reality
Nevznášejte se v oblacích a držte se reality. Požadavek o navýšení platu se většinou točí kolem 5 až 10 % momentální hrubé mzdy. Těžko můžete čekat, že vám dají dvojnásobek platu. Pro přesnější představu si udělejte průzkum u konkurence a zjistěte, jak se platy na stejné pozici pohybují u jiných. A nebojte se to také oznámit.
Co když mi nepřidají?
Hodně lidí se bojí toho, že jim firma zkrátka nepřidá. Ukažte svou houževnatost a povahu bojovníka, který se nevzdává. To, že vám momentálně nedají víc peněz, neznamená, že se musíte urazit a utéci jinam. Zkuste požádat o jiné benefity namísto navýšení platu. Ať už jde o stravenky, příspěvky na penzijní připojištění či cokoliv jiného.
Pokud ani to neobstojí, pak nezbývá, než se skutečně sbalit a jít. Na některé zaměstnatele platí skutečně pouze pohrůžka, že odejdete jinam. Ale pokud to už jednou vyslovíte, pak určitě odejděte a dostůjte svému slovu. Čas letí a čas jsou peníze.
A kam dále:
Další články k tématu: Peníze v práci