Menu
Úvod  ›   ›   › 

Jak si říct o lepší plat?

Patříte také přibližně ke 3/4 Čechů, kteří jsou spokojeni se svou prací? A přesto se necítíte finančně ohodnoceni tak, jak byste očekávali? Pak nesmutněte. Je to bohužel normální a je třeba najít odpověď na jednoduchou otázku: "Jak si říct o lepší plat?". Nebude to možná příjemné, ale s pomocí našeho sedmera to s lehkostí zvládnete. 

Pravidlo první - Asertivita a jednání na rovinu

První a možná nejdůležitější pravidlo, kterým byste se měli řídit v případě, že si chcete říci o lepší plat, je jednání na rovinu. V praxi to znamená, že už ve chvíli prvního kontaktu s vaším nadřízeným byste mu měli jasně sdělit, o co vám jde. Ano, férovost je v tomto nevyhnutelná, protože překvapený a nepřipravený šéf může být při jednání nekompromisní a nepříjemný a Vy byste nemuseli dosáhnout na lepší plat. 

Pravidlo druhé - Časování

Správné načasování žádosti o zvýšení platu je velmi důležité a je třeba s ním pracovat, když:

  • v práci uděláme něco velmi významného (chybou by bylo nemít v ústech argumenty a přijít tzv. s prázdnou)
  • je ekonomická kondice firmy na velmi dobré úrovni
  • se plánuje rozpočet firmy - po jeho stanovení už toho moc nezmůžete

Naopak nedoporučujeme žádat o lepší plat v době, kdy se ve firmě tzv. škrtá, popř. se společnost loučí s některými zaměstnanci. To většinou nedopadne dobře a zaměstnavatel vám vstříc nevyjde, ač byste si zvednutí mzdy zasloužili. 

Pravidlo třetí - Pracovní úspěchy

Pokud chcete lepší plat, pak je důležité umět pracovat s úspěchy, které za vámi stojí. Připravte se na to, že budete svému šéfovi muset připomenout úspěchy, které firmě přinesly finance, nové technologie nebo klientelu. K tomu byste měli mít připravená:

  • Data a fakta - pokud to jde, tak pracujte s údaji, které mohou zvýšení platu podpořit. Jsou jimi především faktický přínos firmě, který se projevil např. vyššími zisky, popř. zlepšením vztahů a nálady na pracovišti nebo rozšířením pracovního kolektivu. To vše může být ku prospěchu věci.

Naopak není vhodné hrát na city. Na většinu šéfů vůbec neplatí, když začnete s tím, jak vám doma chybí peníze nebo dokonce, že z firmy odejdete, když nedostanete přidáno. To vše může být kontraproduktivní a uškodit vám. Daleko lepší je se držet fakt. Ta nadřízeného mohou přesvědčit a vám nepodřezat pomyslnou větev.

Pravidlo čtvrté - Trojice návrhů

Trojice návrhů je klasickým pravidlem pro budoucí vyjednávání. V zásadě jde o to si mentálně připravit částky maximální, minimální a kompromisní a s těmi pracovat. Na počátku snahy o zvýšení platu s žádnou z nich neoperujte. Je dobré počkat s jakým návrhem přijde zaměstnavatel. Pokud však nepřichází, pak se nestrachujte a jako první "vypalte" nejvyšší částku a počítejte, že dojde k diskusi a vyjednávání.

Pravidlo páté - Peníze nejsou vše

Jít na schůzku ke zvýšení platu bez alternativy není taktické. Firma nemusí být v ekonomické situaci, která by jí dávala možnost vylepšit vaši mzdu. Proto si připravte návrhy dalších možností, kterými mohou být:

  • Školení a kurzy placené zaměstnavatelem
  • Žádost o práci z domova
  • Příspěvky na dopravu nebo důchodové pojištění
  • a mnoho dalšího

Zmíněné může být v budoucnu zásadním argumentem pro další jednání o případném vylepšení platu.

Pravidlo šesté - Otevřenost a umění se dohodnout

Jen málokdy se stane, že je šéf ke zvýšení platu ihned nakloněn. Určitě bude hledat důvody a argumenty, proč to nyní nejde. Proto je důležité se předem zamyslet nad protiargumenty. Čím více jich dáme dohromady, tím lépe budeme připraveni reagovat. A tady platí již zmíněné, že základem jsou fakta. Těmi mohou být nadstandardní pracovní výsledky i práce přesčas. 

  • Pokud se nedaří šéfa přesvědčit, tak si připravte časovaný úkol, jehož splnění pomůže nejen firmě, ale vám ke zvýšení platu. 

Pravidlo sedmé - Zkuste si diskusi předem

Nestyďte se a vyzkoušejte si diskusi před zrcadlem předem. V něm uvidíte svá neverbální gesta a můžete získat i potřebnou sebejistotu. Ta vám pomůže k lepšímu platu stejně jako příjemný, ale přesvědčivý tón hlasu při samotném jednání. Pokud dodržíte naše sedmero, tak si lepší plat bez problémů vyjednáte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.83/5 (18 hlasů)