Jak si vytvořit vztah k nenarozenému dítěti
Většina mužů si vztah ke svému dítěti vytváří až několik týdnů až měsíců po jeho narození. V průběhu těhotenství partnerky k němu obvykle nepociťuje žádné silné city. Proč tomu tak je a jak to můžete změnit?
Udělejte krok zpátky a vraťte se v myšlenkách o generaci zpět. Muži je jen zřídkakdy zúčastňovali porodů svých dětí, v časných stádií rodičovství byla jejich role značně limitována a vlastně nikdo neočekával, že budou na péči o novorozence participovat.
Nicméně časy se mění. Přítomnost otce u porodu je naprosto běžnou záležitostí. Partnerky automaticky předpokládají, že se budete podílet nejen na výchově ale i péči o dítě. Pokud ve vás stále ještě přežívají předsudky a ostych z dob minulých, je na čase s nimi zatočit. Aktivní otcovství zlepšuje zdraví i vztahy matky i dítěte.
Tady je deset základních zásad, které vám pomohou vybudovat si k dítěti vztah ještě před narozením.
1. Nenahlížejte na těhotenství pouze jako na ženskou záležitost. Je samozřejmé, že byste se měli zajímat o to, jak se vaše partnerka cítí, ale zároveň se nebojte mluvit o vašich pocitech, obavách a radostech. Nezapomínejte, že nejde o jejího potomka ale vaše společné dítě.
2. Sdílejte společně růst a vývoj dítěte. Čtěte a zajímejte se o to, co můžete v tom kterém vývojovém stádiu očekávat. Najděte si informace o tom, jak je vaše děťátko zrovna velké, které orgány se právě utvářejí. Budete tak o dítěti už od počátku uvažovat jako o živé bytosti.
3. Už před narozením přemýšlejte o finančním dopadu, jaký bude mít dítě na váš život. Včasná organizace financí vás nejen donutí přemýšlet o dítěti, ale navíc vás ušetří i nepříjemností s finančním nedostatkem v budoucnu.
4. Sice nemůžete v tomto stádiu udělat nic přímo pro dítě, ale přesto mu můžete velmi prospět prostřednictvím matky. Berte na svou těhotnou partnerku ohledy, pomáhejte jí. Čím šťastnější, zdravější a vyrovnanější bude, tím lépe se bude dařit i vašemu potomkovi.
5. Užívejte si společně prvních pohybů děťátka. Okamžiky, kdy vaše dítě začne poprvé kopat, patří k nejkrásnějším z celého těhotenství. Udělejte si na sebe čas, lehněte si vedle sebe, zhasněte světla, položte svou ruku na její bříško a jen i užívejte ten nádherný pocit.
6. Projevujte své partnerce drobné pozornosti. Můžete například koupit těhotenskou kuchařku a naučit se podle ní připravovat jednotlivá jídla. Svou partnerku tak potěšíte a užitek z toho budě mít i nenarozené děťátko.
7. Povídejte si spolu, buďte aktivní, mluvte o budoucnosti. Celou řadu lidí děsí pomyšlení na dítě zejména kvůli tomu, že mají pocit, jakoby tím jejich život končil. Je důležité přesvědčit se navzájem, že většině svých aktivit se můžete věnovat i po narození dítěte.
8. Udělejte si na sebe čas. Posaďte se například večer potmě do obýváku a pusťte svému děťátku vaši oblíbenou hudbu.
9. Možná stejně jako mnoho dalších mužů žijete v představě, že být aktivním otcem je v podstatě ostuda a cosi nevhodného. Mluvte se svými kolegy a kamarády o jejich otcovských zkušenostech. Pravděpodobně budete překvapeni, do jaké míry "povolí" své city a uklidníte se zkušeností někoho jiného.
10. Dejte svému nenarozenému dítěti přezdívku, která se bude líbit vám oběma a nebojte se o něm a k němu mluvit. Čím víc budete na bříško mluvit, tím víc si dítě zafixuje váš hlas a hned po narození vás podle něj rozpozná.
Další články k tématu: Děti