Jak těhotenství změní vaši pokožku
Při těhotenství vám nejen naroste obří břicho, ale dramatickým způsobem se změní i vaše pokožka. Podívejte se, co máte očekávat.
Těhotenství s sebou nese víc než zvětšující se obvod pasu, divné chutě a střídání nálad. Možná vám přihraje i husté vlasy a zářící pokožku - a nebo také ne. Pro některé ženy je těhotenství ve znamení strií, pigmentových skvrn, akné a rozšířených žilek. Možná nebudete moci nosit ani své oblíbené šperky nebo používat kosmetiku, na kterou jste zvyklá. Co máte tedy čekat?
1. Zářivá pokožka
Kombinace hormonů, zvýšená činnost mazových žláz a o čtyřicet procent větší objem krve je důvodem, proč mají těhotné ženy tak zářící pleť. Těhotenské hormonální změny zvyšují příšun kyslíku a živin ke všem orgánů včetně kůže.
2. Pupínky
Zvýšená hladina progesteronu spouští vyšší produkci mazu, který způsobuje akné. Ošetřující produkty ale vybírejte pečlivě. Vyhýbejte se výrobkům obsahující retinol, retinoidy a kyselinu salicylovou, které mohou mít vliv na vaše nenarozené dítě. Velké dávky retinolu, retinoidů a vitamínu A mohou způsobit vážné vrozené defekty plodu. Zkuste místo toho benzoylperoxid, nebo přírodní prostředky jako tea tree olej a levanduli.
3. Pigmentové skvrny
Téměř polovina těhotných žen má zkušenost s kosmetickým problémem jménem melasma. Jde o velké, tmavé skvrny na obličeji, kterým se občas přezdívá "těhotenská maska." Tato hyperpigmentace se často objevuje symetricky na obou tvářích, nosu a čele. Její příčinou je zvýšená hladina hormonů. Hladina hormonů, které ovlivňují pigmentaci kůže, je nejvyšší v třetím trimetru. Bohužel těhotné ženy mají jen velmi málo prostředků k tomu, aby se těmto pigmentovým skvrnám mohly vyhnout. Zhoršuje je pobyt na slunci. Po porodu a v průběhu kojení skvrny obvykle vyblednou.
4. Husté vlasy
Za normálních okolností roste každý vlas dva až šest let, potom trvá ještě několik měsíců, než vypadne. Ale u těhotných žen trvá mnohem déle, než vlas vypadne, proto se jejich hříva jeví hustší. Nehty také rostou silnější a rychleji. V těhotném těle se zvýší objem krve a vody, přísun kyslíku a živin k vašim vlasům se také zvýší. Po porodu očekávejte drastický úbytek vlasů.
5. Nadměrné ochlupení
Rychle rostoucí vlasy se neobjevují jen na vaší hlavě, ale i na obličeji, tříslech, nohách a podpaží. Je pravděpodobné, že budete muset poprvé v životě podstoupit depilaci horního rtu, protože vám naroste slušný knírek. Naštěstí se jedná jen o dočasný efekt a ochlupení by vám mělo začít vypadávat tři až šest měsíců po porodu.
6. Citlivá kůže
Těhotné ženy mají pokožku mnohem citlivější na produkty i materiály, které jste pře otěhotněním tolerovala bez problémů. Velmi častým problémem je podráždění šperky, které jste bez obtíží nosila celý život.
7. Mateřská znaménka
Mateřská znaménka se mohou v těhotenství zvětšit nebo se objevit některá nová. Většina z nich je neškodná, nicméně rakovina kůže se může rozvinout i v těhotenství, proto je nutné kontrolovat je.
8. Kožní výrůstky
Kožní výrůstky se v těhotenství často objevují v podpaží, tříslech, pod prsy, nebo na krku. Nejčastěji se objevují v druhém a třetím trimestru. Jde opět o důsledek vzestupu těhotenskýc hormonů, které stimulují růst kožních vnějších vrstev.
9. Tmavá linie na břiše
Kolem tří čtvrtin těhotných žen má na břiše tmavou linii, kterou lékaři nazývají linea nigra. Táhne se obvykle od pupíku až k pohlaví. Jde o výsledek vzestupu hladiny melaninu v těhotenství. Ze stejného důvodu vám mohou ztmavnout bradavky. Po porodu se ztmavnutí ztratí.
10. Rozšířené žilky
Zvětšující se krevní objem vyvíjí tlak na žíly nohou, což způsobuje jejich bolestivé otékání. Rozšířené a metličkové žilky jsou vlastně roztažené a oteklé žíly, které prosvítají pod kůží. Většinou jde o důsledek slabých žilních stěn. Pomůže vám pravidelný pohyb či kompresivní podkolenky.
Proč musíte cvičit svaly pánevního dna
8 skutečně divných těhotenských příznaků
Těhotenské problémy, které nesmíte ignorovat
Jste těhotná? Příznaky raného těhotenství