Menu
Úvod  › 

Jak ušetřit čas: Tipy pro zaměstnané matky

Máte pocit, že byste potřebovala čtyřicetihodinový den, abyste všechno zvládla? Klid. Se stejným problémem se potýká většina matek. Přinášíme vám tipy, které by vám mohly v šetření času pomoci.

Je to klasická situace; než jste se stala matkou, byla jste výkonná žena, která zvládla všechno, co jste si naplánovala. Po porodu máte ale pocit, že nestíháte vůbec nic a se zvyšujícím se věkem vašich dětí se to nelepší. Naopak, počet úkolů roste geometrickou řadou a vy nestíháte už vůbec nic. Čas se stává velmi cennou devizou a čtyřiadvacet hodin vám zkrátka nikdy nemůže stačit. Vaše role matky, partnerky, hospodyně, zaměstnankyně, kuchařky, uklízečky a bůhví čeho ještě se slévají v jediný nekonečný maraton. Zkuste aplikovat následující tipy na šetření času určené speciálně pro vytížené matky:

Darujte si čas

Vyzvedáváte pravidelně děti ze školy nebo kroužků? Vyrazte pro ně o dvacet minut dříve. Kromě toho, že získáte nedocenitelnou časovou rezervu pro případ dopravní zácpy nebo jiné nepředvídatelné komplikace, darujete tak sama sobě volný čas. V něm si můžete přečíst časopis, dát si kávu v kavárně naproti škole, projít se, nebo si jen tak srovnat myšlenky. Ptáte se, proč kvůli tomu vyrážet dříve a nedat si volný čas v pohodlí domova? Protože tam na vás budou dotírat nesplněné úkoly a vy rozhodně nebudete odpočívat.

Připravte se

Zaměstnané matky vždy musí být připraveni na nejhorší možnou variantu, která může nastat. Počítejte s tím, že při snídaně na sebe váš potomek vylije poslední mléko v domě, budete ho muset celého převléci, vymyslet náhradní variantu snídaně a převléct i sebe. Pokud dopředu do svých časových plánů zapracujete i tuto variantu, až se stane skutečností, nebudete překvapená.

Vnější zdroje

Pokud si nemůžete dovolit najmout si nikoho na vaření, uklízení nebo na pomoc se zahradou, zkuste si kolem sebe vytvořit tým z členů rodiny, přátel nebo sousedů, se kterými si budete navzájem pomáhat. Zkuste se například domluvit ještě s několika sousedy z ulice, že byste si najali jednu paní na úklid případně na hlídání dětí a vyjednali si slevu, případně se o náklady podělili.

Dvojnásobné porce

Když vaříte, dělejte od všeho dvojnásobné množství a jednu porci dejte do mrazáku, nebo (pokud nejde zamrazit) do ledničky na další den. Až budete v časové nouzi, přijdou vám mražené jídlo velmi vhod.

Dětské svačiny

Jestliže máte starší děti, zaveďte praxi samostatné přípravy svačin. Na začátku týdne naplánujte svačiny na každý den, nakupte patřičné suroviny a pak ať si je vaši potomci připravují sami večer předtím. Vám to ušetří čas a vaše děti se zase naučí vážit si jídla, které připravíte, protože samy poznají, kolik jeho příprava vyžaduje času.

Plánování oblečení

Každou neděli společně s dětmi naplánujte, jaké oblečení si který den v týdnu oblečou (počítejte se dvěma variantami počasí). Vyhnete se tak ranním hádkám a martyriu s výběrem vhodného modelu v okamžiku, kdy už jste dávno měla být někde jinde.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Dítě a kariéra? Žádný problém!
Průvodce přežitím pro novopečené matky
Atlas manželek: Nejčastější typy