Menu
Úvod  › 

Jak vybrat dítěti první boty

Dětské boty jsou jednou z věcí, kde se vám skutečně nevyplatí šetřit. Nekvalitní obuv může dítěti zničit zdraví a naopak kvalitní boty ho budou podporovat ve zdravé chůzi. Jak vybrat dětské boty, abyste měli jistotu, že jsou pro dítě to pravé.

Kdy začít

Většina dětí nepotřebuje boty v okamžiku, kdy se učí chodit. Pro to, aby byly schopné naučit se dobře chodit, jim nejlépe prospěje kontakt chodidla s pevnou podložkou. Poté, co dítě udělá prvních několik samostatných krůčků, vyčkejte ještě s nákupem botiček šest až osm týdnů. Navíc botičky poskytují ochranu před všemi předměty, které se nacházejí na zemi. Dítě by mělo mít možnost zakusit, jaké to je, když například bosou nohou šlápne na hračku a podobně. Je to pro něj zkušenost, která mu pomůže v budoucím rozvoji chůze.

Vybírání bot

Ještě předtím, než dítěti pořídíte opravdové botičky s pevnou podrážkou, poohlédněte se nejprve po ponožkách s koženou protiskluzovou podrážkou, které dětskou nohu nijak neomezují a dokonale se přizpůsobí pohybu chodidla. Teprve, když je dítě schopné chodit venku, kupte mu první opravdové boty. Neustále si opakujte, že v prvních pěti až šesti letech dítěte jsou botičky extrémně důležité a je je lepší koupit jeden kvalitní pár než dva levnější v horší kvalitě.

Na co si dát pozor

Pokud dítěti boty sedí, a jsou mu pohodlné, máte napůl vyhráno. Noha se do šesti let dítěte stále vyvíjí. Kosti jsou měkké a šlachy a úpony se snadno natáhnou. Špatně padnoucí bota (zejména, pokud je příliš malá), může dětskou nohu nenávratně poškodit. Boty zásadně zkoušejte stojícímu dítěti. Když posune palec do špičky boty, za jeho patu byste měli být schopni vsunout ještě svůj prst.

Pokud je to možné, kupujte vždy celokoženou botu, ve které má dětská noha víc pohodlí než v umělých materiálech. Bota by měla být lehká, aby zbytečně dětskou nohu nezatěžovala, ale zároveň dostatečně pevná, aby jí poskytovala potřebnou oporu. Dítě potřebuje mít zafixovanou a pevnou patu. Pokud pá pata vůli se v při chůzi vychylovat do stran, opět dochází k poškození dětských nohou. Zcela nevhodné jsou proto pro děti například plážové žabky a další podobné typy bot. I sandály by měly mít dostatečně pevnou patu a poskytovat jí oporu U pevných bot platí poučka, že byste neměli být schopni zmáčknout strany zadní části boty tak, aby se navzájem dotkly.

Při nákupu botu otočte a prozkoumejte podrážku. Ta by měla být u dětí rovná a nikoli formovaná jako u dospělých.

Boty z druhé ruky

Pokud je to možné, samozřejmě je vždy lepší kupovat dítěti nové boty. Jestliže musíte vybírat boty z druhé ruku, dávejte si pozor na to, aby nebyly sešlapané nebo jinak nošením deformované. Nesmí být sešlapaný ani opatek a podpatek. Jedinou tolerovatelnou vadou dětských bot z druhé ruky jsou odřeniny na vnější straně bot.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Když dítě nechce začít mluvit
Jak pečovat o dítě: Vy versus vaše matka
Prořezávání zubů: Jak dítěti ulevit
Lezení, sezení, chůze: Kdy a jak se začíná dítě pohybovat