Jak vybrat správnou jímku?
Odpadní vodu nelze jenom tak vypouštět do přírody. Je to zakázané, nehledě na to, že je to i bezohledné. Dnes už má i řada menších měst svou kanalizaci, a tak je problém snadno vyřešen. Stále tu ale jsou i lokality, jako jsou menší obce, kde kanalizace nejsou. A tak si musí daný problém každý vyřešit sám.
Odpovídajícím řešením jsou jímky. Společně se podíváme jak na informace o tom, o co se jedná, tak hlavně na postup, jak a podle čeho tu správnou jímku vlastně vybrat.
Kdy uvažovat o jímce?
Jak už vyplývá z výše uvedeného, nejlepší je uvažovat o jímce pochopitelně ve chvíli, kdy v konkrétní lokalitě není zavedena kanalizace a vy pochopitelně musíte vyřešit problém s odpadní vodou. To je onen primární důvod. Dále je dobré o jímce uvažovat i ve chvíli, kdy hledáte spíše jednodušší a levnější řešení. Pokud se například plánuje klasická kanalizace, je zbytečné investovat do domácí čističky, jelikož na ono období plně poslouží právě jímka.
Podívat se musíme ještě na to, k jaké nemovitosti se hodí. Dá se říci, že díky různým velikostem dnes není jejich využití nijak výrazně omezováno. Když se máme podívat na klasické a dnes hojně využívané možnosti, tak se jímky používají primárně u:
- rodinných domů,
- chat a chalup,
- zemědělských objektů.
Jaký materiál zvolit?
O jímkách víte vše potřebné a tak se pojďme podívat na samotné rady, které se týkají výběru. Jako prví je nutné vybrat ten správný materiál. Když se ohlédneme do minulosti, tak je nutné říci, že klasikou byly jenom jímky z betonu. Jednalo se o osvědčené řešení, které můžete využít i v dnešní době. Doba však pokročila a tak v úvahu přicházejí i mnohé další zajímavé možnosti. Patří sem třeba sklolaminátové jímky, které rozhodně taktéž zaujmou hlavně svou celkovou kvalitou, která se pozitivně podepisuje i na celkové životnosti jímek. Tím ale stále nekončíme, jelikož opomenout nelze ani materiál, který je nejmodernější. Jak už zcela jistě tušíte, jedná se o plast. Díky svým kvalitativním i fyzikálním vlastnostem, stejně jako díky své ceně se dnes používá v celé řadě oblastí. A je vidět, že jímání odpadní vody není výjimkou.
Jaký zvolit tvar jímky?
I toto je třeba zvážit, pokud jímku vybíráte. Nutno ale dodat, že se nejedná o nijak výrazně klíčovou informaci. Dnes se tvary jímek dělí do dvou kategorií. První jsou klasické jímky s pravoúhlým tvarem, které vypadají jako kvádr, nebo krychle. Takové jsou spojeny i s osvědčeným materiálem v podobě betonu. Když se ale volí sklolaminát, nebo taktéž zmíněný plast, mluvíme o jímkách samonosných. Vzhledem k jejich umístění v zemi se používá tvar oválný, tedy tvar válce. Je to z toho důvodu, aby mnohem lépe odolaly okolní zemině. Konkrétní tvar jímky je tedy podřízen tomu, z jakého materiálu je vyrobena.
Jak na výběr správné velikosti?
Zde už mluvíme o jednom z nejdůležitějších parametrů, na který je nutné se zaměřit. Velikost jímky, tedy její vnitřní objem se volí primárně podle toho, kolik odpadní vody je očekáváno. Vliv na to pochopitelně mají členové jednotlivé domácnosti. Mějte proto jasno, kolik lidí bude v jednom objektu žít. Pokud se podíváme na orientační návod, který vám pomůže s výběrem, tak pamatujte na to, že každá osoba měsíčně vytvoří zhruba 3 metry krychlové odpadní vody. A od tohoto vodítka je dobré se odrazit při výběru. Pokud bude žít v domácnosti čtyřčlenná rodina, která počítá s vývozem jímky jednou měsíčně, je optimální velikost tak, která bude mít 12 čtverečných metrů. Samozřejmě tento základ si je možné dále upravit jak s ohledem na frekvenci vývozu, tak třeba s ohledem na to, zda jsou součástí domácnosti dospělé osoby, nebo malé děti. I to při výběru jasně rozhoduje.
Další články k tématu: Vybíráme