Menu
Úvod  ›   › 

Jak vychovat šťastné dítě

Určete dítěti hranice, trpělivě mu naslouchejte, svěřte mu úkoly a zodpovědnost a dodejte mu pocit bezpečí. Představujeme vám sedm pravidel, která vám pomohou vychovat šťastné a spokojené dítě.

Neexistuje zřejmě na světě rodič, který by si nepřál vychovat ze svého dítěte šťastnou, vyrovnanou a sebevědomou osobnost. S následujícími sedmi pravidly se vám to povede:

1. Vytvořte mu pečující a podporující rodinu

Neexistují na světě dva lidé, ani rodiče, kteří by projevovali svou lásku úplně stejným způsobem. Zatímco někteří zahrnují své dětí množstvím objetí, povzbuzování a polibků, jiní se projevují mnohem klidnějším nebo rezervovanějším přístupem. Nelze říci, že by jeden z těchto způsobů byl funkčnější nebo kvalitnější než druhý, nicméně vždy byste měli mít na paměti tři následující pravidla, která dítě ke svému zdravému vývoji potřebuje: Travte co nejvíc času společně s dítětem a věnujte mu svou pozornost. Pokuste se udělat si každý den čas na společné jídlo, pravidelnou procházku, čas na popovídání si, zkrátka čas, který budete věnovat pouze dítěti a bude tu pro něj. Snažte se neupadnout do stereotypu a zásobovat dítě dostatečným množstvím podnětů.

2. Otevřená, upřímná komunikace

Komunikujte se svým dítětem tak, jak byste chtěli, aby ostatní mluvili s vámi. I když je to často těžké, dítě by mělo mít vždy pocit, že s vámi může kdykoli mluvit, že ho vyslechnete a pokusíte se ho pochopit. Stejně tak by si mělo být jisté, že se u vás setká s láskou, pochopením a respektem, pokud se vám rozhodne svěřit. Otevřená komunikace je základem úspěšného vztahu mezi rodiči a dětmi.

3. Začleňte do jeho života ostatní dospělé

Je samozřejmé, že největší roli v životě dítěte hrají vždy rodiče, nicméně je důležité, aby se v jeho životě vyskytovali i ostatní dospělí, kteří pro něj budou plnit roli pozitivního modelu. Snažte se, aby kolem sebe mělo dostatek dospělých, ke kterým má pozitivní vazby, a kteří pro něj budou vzorem.

4. Zapojte se do jeho aktivit

Ať už je to škola, jeho kroužky či koníčky, snažte se mít vždy přehled o tom, co vaše dítě dělá a projevujte svůj zájem. Je důležité, aby dítě cítilo, že se zajímáte o to, čemu se věnuje, že ho podporujete a má vaší pozornost. Zájem rodičů a jejich uznání je pro děti tou největší motivací.

5. Podporujte jejich zodpovědnost

I když to často vyžaduje od rodičů velké sebezapření a zkoušku trpělivosti, svěřujte svým potomkům různé úkoly. Ačkoli je pravděpodobné, že je nezvládnou splnit podle vašich představ a velmi pravděpodobně je budete muset po nich opravit, pro každého člověka je důležité vědomí, že má svou cenu a že je užitečný. Právě tím, že dítěti svěříte určité povinnosti a dáte mu zodpovědnost, rozvíjíte jeho sebevědomí.

6. Dejte mu pocit bezpečí

Naprosto elementární je pro dítě pocit fyzického i emocionálního bezpečí, který musí v rámci rodiny mít. Dejte mu jistotu, že se mu dostane bezvýhradného přijetí a že vaše láska není ohrožena ani jeho prohřešky. Jen tak docílíte toho, aby se vám dítě nebálo svěřit v situacích, kdy bude řešit nějaký problém, případně kdy něco provede.

7. Určete hranice

Je poměrně nevděčnou rolí být rodičem, který svému dítěti odmítá ve chvílích, kdy ostatní pocolují. Nicméně stanovení hranic a jejich důsledné dodržování je pro děti mimořádně důležité. Bez řádu a hranic jsou děti zmatené, protože nedokáží samy určit, co budou ještě rodiče tolerovat a za co přijde trest. Jasné vytyčení hranic je proto stěžejním mezníkem úspěšné výchovy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Rodičovské dilema: Nechat vybrečet dítě?
Test: Jaký je váš styl výchovy dětí?
5 věcí, které dospívající na svých rodičích nesnáší
Lhaní u dětí: Co s tím můžete dělat
Kdy pořídit dětem mobilní telefon?
7 zásad skvělých otců