Jak zabavit nemocné dítě
Musí ležet, nic ho nebaví a udržet ho v posteli je nadlidský úkol. Inspirujte se aktivitami, kterými svého nemocného potomka zabavíte.
Postihla ho chřipka, nebo nachlazení. Museli jste ho vyreklamovat ze školy nebo školky a teď stojíte před problémem, jak ho celý dlouhý den zabavit, když nechcete připustit, aby strávilo několik hodin hraním počítačových her. Nabízíme vám několik aktivit, které můžete s dítětem provozovat doma a zabavit tak malého maroda.
Hrátky s párou
Pokud má vaše dítě kašel, ucpaný nos a v hrudníku mu nehezky "chrastí", může mu ulevit horká koupel. Na druhou stranu však není ležení v horké vaně a napařování se (případně napařování se nad hrncem s vroucí vodou) tou nejoblíbenější dětskou aktivitou. Místo toho se s dítětem zavřete do koupelny, kde pustíte horkou vodu do vany nebo sprchy tak, aby se udělalo dostatečné množství páry. Pak si stoupněte před zrcadlo a společně na něj kreslete. Váš potomek bude nadšený nezvyklou aktivitou a vy na závěr zrcadlo jen přeleštíte a odstraníte tak následky během několika minut.
Malování zážitků
Jen těžko najdete pro nemocné dítě vděčnější zábavu, než je kreslení. Je to totiž jedna z mála aktivit, při které udržíte dítě v posteli a vynaloží při ní minimum energie. Připravte se na případnou nemoc předem a zásobte se dostatkem pastelek a skicákem. Požádejte ho, ať udělá výkres zážitků, které jste spolu prožili. Může namalovat váš rodinný výlet, návštěvu bazénu, rodinnou oslavu, nebo cokoli jiného jste prožili a má na to hezké vzpomínky. Poté si o vašich vzpomínkách na onu akci můžete společně povídat.
Truhla s pokladem
Dejte dítěti lepenkovou krabici (třeba od bot), barevné papíry, staniol, odstřižky látek a další barevně zajímavé materiály. Pak mu dejte za úkol, ať krabici polepí tak, aby se mu líbila. Může vytvářet konkrétní vzory i abstraktní, které budou vyjadřovat jeho náladu. Během dopoledne si tak může vyrobit originální truhličku na své programy.
Hádání předmětů
Následující hra je výhodná zejména, pokud nemůžete u nemocného dítěte sedět a potřebujete si doma zařídit i jiné záležitosti. Jeden z vás myslí na určitý předmět, zvíře, nebo člověka a druhý se jej snaží pomocí otázek, na které lze odpověď ano nebo ne, uhodnout.
Čas na knihu
Knihy se mohou u zdravých dětí často, poněkud neprávem, ocitnout ve stínu jiných, fyzicky náročnějších aktivit. Nemocné dítě ale rádo zalehne a buď si bude samo číst, nebo bude poslouchat vašemu předčítání.
Výroba šperků
Kupte balení větších korálků, vlasec, jehlu s kulatou špičkou a zaměstnejte malého šperkaře. Pokud máte doma malou princeznu, může si sama vyrobit náhrdelník či náramek. Jestliže stůně chlapec, může vyrobit originální šperk pro svou maminku. Děti se zcela jistě rády zapojí.
Loutkářská dílna
Několik starých ponožek, knoflíky, odstřižky látek a lepidlo tvoří základní výbavu malého loutkáře. S vaší pomocí si může vyrobit novou loutku či panenku podle své fantazie a chuti. Nakonec o ní může vymyslet příběh, nebo sehrát divadlo, kde bude mít hlavní roli.
Nemocné dítě: Kdy musíte volat lékaře?
Velký přehled hraček: Co vaše dítě ocení?
Kolik hraček skutečně potřebuje vaše dítě?
Zdravotní problémy, které u dětí nesmíte ignorovat