Jak zacházet s workaholikem, který pracuje za 3?
Už si ani nepamatujete, kdy jste měli hodinu jen pro sebe, nebo jste spolu mluvili o něčem jiném než účtech. Jestliže máte doma workaholika, budete potřebovat mimořádnou trpělivost a speciální zacházení.
Samozřejmě, že si ceníte toho, jak dokáže rodinu materiálně zabezpečit, na druhou stranu máte pocit, že už to s prací skutečně přehání. Tráví v ní veškerý myslitelný čas a vás i děti vidí jen z rychlíku. Cítíte se zanedbávaná, sama a dokonce můžete mít i pocit viny, že nepracujete tak tvrdě jako on. Večeříte sama, společnou aktivitu jste nepodnikli ani nepamatujete, a vaše večery mají stále stejný průběh: vrátí se z práce naprosto vyčerpaný, padne do postele a ráno se vyrazí udřít nanovo. To stejné i o víkendu. Dá se s workaholikem vůbec vyjít a můžete ho změnit.
Zjistěte důvody
Znalost příčin workoholického chování je prvním krokem, který musíte udělat, pokud chcete něco změnit. Zkuste zauvažovat nad tím, proč se váš partner pomocí práce ničí takovým způsobem. Snaží se dosáhnout povýšení, vydělat peníze navíc, či zaplatit hypotéku? Je problém v jeho megalomanském šéfovi, kterému se váš manžel nedokáže vzepřít? Je mu hloupé odejít domů, zatímco všichni jeho kolegové sedí ještě v kanceláři, a přesčasy zkrátka patří k firemní kultuře? Finišují s důležitým projektem? Pokud stojí za jeho pracovním vytížením některý z těchto důvodů, půjde pravděpodobně jen o dočasnou záležitost.
Nebo si myslíte, že se intenzivním pracovním nasazením snaží vyhnout problémům doma? Hádáte se často a vyčítáte? Existují ve vašem soukromí nějaké nevyřešené problémy, kvůli kterým raději zůstává v práci? Má nízké sebevědomí a snaží se ho zvednout tím, že v práci něčeho dosáhne? Potřebuje takové pracovní nasazení k tomu, aby se cítil užitečný a doceněný? Potom půjde o dlouhodobou záležitost.
Dočasný workaholismus
Pokud jde o dočasnou záležitost, snažte si se svým partnerem promluvit o kompenzaci za čas strávený v práci. Naplánujte například společně rodinný výlet, nebo romantický víkend ve dvou. Důležité je, abyste si našli čas jen sami pro sebe, kdy se mezi vás nebude míchat práce a budete mít dostatek prostoru na intimitu a sdílení. I v průběhu pracovního týdne nešetřete vzájemnými pozornostmi, komplimenty a vyznáními. Společná večeře, která proběhne v pozitivní atmosféře a nikoli vzrušenou diskusí nad nezaplacenými složenkami, vás oba nabije energií. Společně strávený večer nezapínejte televizi, jen se posaďte a povídejte si (samozřejmě, že jakákoli pracovní témata jsou naprosté tabu).
Trvalý problém
Jestliže je jeho workaholismus trvalého charakteru, je nutné stanovit pravidla, za kterých bude váš vztah fungovat v udržitelných mezích. Nebojte se stanovit přesný program. Je samozřejmě nutné, abyste se na něm shodli oba dva a pak jej důsledně dodržovali. Záleží na vás, jaké položky budou vaše pravidla obsahovat, ale mohou mezi nimi být například následující body:
- Alespoň jednou denně mezi vámi proběhne konverzace na mimopracovní téma. Do této komunikace se započítávají i maily, telefonáty či textové zprávy.
- Zákaz konverzace o závažných tématech po mailu.
- Jeden večer týdnu bude vyhrazen pouze vám dvěma. Žádné pracovní přesčasy, žádné jiné plány.
- Na dovolené se jezdí vždy společně a žádné omluvenky se nepřijímají.
Tipy pro vás:
Pokuste se nebrat partnerovo workaholické chování osobně.
Najděte si aktivity, kterými vyplníte svůj volný čas a užijte si je. Kromě toho, že se budete cítit vyrovnanější, získáte tak další konverzační témata pro dobu, kdy budete zase spolu.
Stále si připomínejte, že váš vztah stojí na vzájemné lásce a přitažlivosti.
Snažte se se svým partnerem co nejvíc mluvit o svých potřebách, pocitech. Zároveň mu ukažte, že jste tady pro něj a připravená kdykoli ho vyslechnout, či pomoci mu.
Další články k tématu: Práce
- Oblečení, které překáží mužům v kariéře
- Ženy a kariéra: Tajemství úspěchu
- Jak najít vysněnou práci?
- Jak zacházet s workaholikem, který pracuje za 3?
- Nebezpečné choroby ze zaměstnání
- E-mailová etiketa: Pravidla, která musíte dodržovat
- Naučte se mluvit před publikem
- 12 možností, jak být svým vlastním šéfem
- 5 signálů, že je čas změnit práci
- Kompatibilní tonery sníží vaše náklady na tisk
- Pohodlné sezení je základ pro práci v kanceláři
- Světelná pohoda přináší pohodu na pracovišti
- Přerůstá vám firma přes hlavu? Víme, co jí pomůže
- Jak zaujmout na veletrhu? Tipy, které vás nezklamou
- Co řešit a co ne? 3 zásady úspěšných lidí
- Jak se nechovat na podnikovém večírku ? 5 rad pro muže
- Co dělat, když vás uráží kolega?