Menu
Úvod  › 

Jak zatočit s jarním nachlazením

Jaro je proslulé svými výkyvy počasí, proto není divu, že nás zaskočí v podobě častého pokašlávání, rým a nachlazení. Nachlazení způsobuje až 200 různých virů, nejdůležitější skupinou jsou rinoviry, které způsobují až 35 % druhů nachlazení.

Jaro patří mezi období, kdy rádi odkládáme své teplé svršky, přestože je počasí ještě zrádné. Ačkoliv se sluníčko tváří jakkoliv přívětivě, nemusí být venku ještě takové teplo. Když k tomu přičteme dešťové přeháňky, studený vítr, můžeme si z jarní procházky přinést domů i zmiňované nachlazení. Existuje několik možností, jak tomu předcházet a vypořádat se s nachlazením v domácím prostředí.

Zdroj:Jarní nachlazení

Prevence

  • Nejlepším řešením je samozřejmě prevence. Na jaře bychom měli zaměřit pozornost, ačkoliv se to nezdá - na jarní šatník. Venku by nám nemělo být příliš horko, ale ani chladno. Proto je lepší zvolit více vrstev oblečení, které lze podle potřeby odložit.
  • Stejně tak důležité je potřeba zásobit tělo vitamíny. V zimě nám chybí dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, proto je nejvyšší čas hledat zdroje vitamínů ve stravě. Klidně lze použít i potravinové doplňky na podporu imunity.

Jak na nachlazení

Nachlazení nepatří k tak vážnému onemocnění, že by člověk musel bezpodmínečně začít užívat léky. Ve většině případů stačí pít čaj s medem, citrónem, bylinky. Samo o sobě to nemoc během okamžiku nezažene, ale zmírní se příznaky a nachlazenému se uleví. Vždy platí jedna zásada - nemocný by se měl vyležet. Jestliže se stav do týdne nezlepší, je čas na návštěvu lékaře.

Síla bylinek

Bylinky obsahují účinné látky a pomáhají v boji s nachlazením. Horké bylinkové čaje nebo polévky zahřejí, což je patrně jejich největším plusem. K nejběžněji používaným pomocníkům v boji s nachlazením patří zázvor. Nejenže likviduje viry, ale zahání i nevolnosti a nechuť k jídlu. Jaké bylinky vám pomohou s nachlazením?

  • Šalvěj lékařská - je výtečným přírodním prostředkem na bolest v krku, díky antibakteriálním a antibioticky působícím silicím.
  • Česnek, cibule a křen - posilují organismus a od pradávna účinně bojují s nemocemi nachlazení. Jsou to přírodní antibiotika a působí desinfekčně.
  • Echinacea - Podporuje množení i aktivitu bílých krvinek, jež chrání tělo před infekcí. Účinkuje poměrně rychle, avšak krátce. Proto je lépe užívat ji na posílení imunity delší dobu. Vařit si můžete čaj nebo koupit kapky v lékárně, případně tobolky.

 

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články