Menu
Úvod  › 

Jak zvládnout agresivní dítě

Bije ostatní děti, kouše, kope, ječí jako šílené a vy přemýšlíte, jestli ho ignorovat, nebo mu dát jednu na zadek. Jaká výchovná strategie se vám při agresivitě dítěte vyplatí?

Hned na začátku pro vás máme možná trochu šokující informaci; agresivita je normální součástí vývoje dítěte a obvykle kulminuje kolem pátého roku života. Téměř každé dítě v tomto věkovém období bere svým kamarádům hračky, bouchá, kope nebo křičí. Často je jednoduše příčinou strach: dítě se ožene po svém kamarádovi, když se cítí zahnané do kouta a neví, jak se má bránit. Stejně tak ale nemusíte pravou příčinu vůbec odhalit, protože se jedná o instinktivní reakci. Může jít například o důsledek přechodu do nové školky, změnu denního rytmu, nebo cokoli dalšího, jako je například únava nebo hlad. Dítě nezná adekvátní reakci a proto reaguje křikem, agresí, nebo záchvatem vzteku.

Dobrou zprávou je, že školkové děti z tohoto chování brzy vyrostou. Právě kolem pěti let se jeho jazykové znalosti rychle rozvíjí a dítě začne používat slova místo toho, aby své problémy řešilo napadáním ostatních. Na druhou stranu je však období, kdy se musíte neustále omlouvat rodičům ostatních dětí, náročné a vyčerpávající.

Co s tím můžete dělat

Zareagujte rychle. Zkuste na agresivitu zareagovat okamžitě, jakmile si jí všimnete. Jenom tak si dítě uvědomí, co udělalo špatně. Psychologové doporučují, že by reakce rodiče měla přijít do pěti minut od agresivity. Později už si ji dítě nespojí s nevhodným chováním. Můžete například vyhlásit zákaz televize na příští den, nebo usínání bez pohádky. Je však nutné, aby zákaz padl okamžitě.

Jděte příkladem. Ať už jste sebevíc rozčilení, pokuste se nekřičet a dítě nebít. V opačném případě pak totiž budete svému dítěti jen těžko vysvětlovat, že je jeho chování špatné, když to stejné chování vidí i u vás. Děti se učí z valné části i pozorováním, jděte jim proto příkladem.

Buďte konzistentní. Pokud je to možné, reagujte na agresivní chování stále stejným způsobem. Jestliže jednou pouze varovně zvednete prst a podruhé dostane vaše dítě výprask, bude zmatené a nebude vědět, co má očekávat.

Promluvte si o tom. Jakmile opadne první záchvat vzteku a dítě se uklidní, promluvte si o tom, co se stalo. Promluva by měla přijít od půl hodiny do hodiny po excesu, aby dítě pochopilo, k jakému chování se vztahuje a co se vám nelíbilo. Požadujte po něm vysvětlení, proč se to stalo a proč svému kamarádovi ublížilo. Vysvětlete mu, že je regulérní se jednou za čas rozčílit, ale musí na svůj vztek reagovat jinak a nemůže si jej vybíjet na ostatních lidech. Můžete mu například koupit polštář, který bude sloužit výhradně k tomu, že do něj dítě praští pěstí, když cítí vztek.

Upevněte zodpovědnost. Pokud agresivita dítěte poškodí nějakou věc, nebo udělá nepořádek, trvejte na tom, aby to dalo dítě zpátky do pořádku. Nepořádek po sobě musí dítě uklidit, novou hračku kupte například z jeho kapesného. Dítě si musí uvědomit, že ponese důsledky za své chování. Stejně tak trvejte na tom, aby se dítě omluvilo, když někomu ublíží.

Odměňte dítě za správné chování. Místo toho, abyste neustále upozorňovali na to, že udělalo chybu, vyzdvihněte jeho pozitivní reakci. Pokud se například zeptá jiného dítěte, zda mu půjčí hračku, místo toho, aby mu jí rovnou sebralo, oceňte to a pochvalte ho. Bude mít větší motivaci pro příště.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zvládnout dětský vztek
Jak zvládnout náladové batole