Jak zvládnout náladové batole
Vzteká se, fňuká, je mrzuté a neposlouchá. Rodiče batolat ví o nesnesitelném chování dětí svoje. Jak jejich rozmary zvládnout?
Batolata jsou obvykle pro všechno nadšené a plné energie, ale čas od času mají záchvat vzteku a chování, které je obtížné zvládnout. Pokud porozumíte tomu,co se v malých hlavičkách odehrává, můžete účinně předcházet problémům. Tady jsou tipy, které vám problémy batolecího věku pomohou zvládnout.
Vývoj batolete
Děti od jednoho do tří let začínají být mnohem nezávislejší. Najednou jsou z nich človíčci s vlastní hlavou, názorem a představou, jak určité věci dělat. Zjišťují, že tím, co říkají a dělají, mohou ovlivňovat to, co se stane. Dotýkají se a objevují. Rádi dělají věci po svém a pro sebe. Na vrcholu hitparády oblíbených výroků stojí: "ne," "nechci", "dej mi" a "já sám." Zejména zkouší, co s jejich okolím udělá, pokud budou dají najevo svůj nesouhlas.
Spousta rodičů má pocit, že jejich batole jedná s cílem co nejvíc je rozčílit. Jenže jde především o projev přirozené sobeckosti - batolata se teprve učí poznávat, kdo vlastně jsou a sledují jen svůj vlastní zájem. Popravdě řečeno, city jejich rodičů nebo kohokoli jiného jsou jim dost jedno.
Zdá se, jako kdyby věděli, co mohou a nemohou dělat, ale nemohli se ovládnout. Je pravda, že batolata většině zákazů a příkazů rozumí, ale mají ještě příliš malou sebekontrolu na to, aby dokázali poslechnout a zařídit se podle nich.
Užitečné nápady
Batolecí potřeba nezávislosti kombinovaná s malou sebekontrolou téměř vždy přináší problémy. Pokud jim chcete předejít, odstraňte v první řadě z jeho dosahu cenné a nebezpečné předměty a pokuste se dítě co nejvíc zabavit. Jestliže ho potřebujete přimět k nějaké činnosti, kterou zatvrzele odmítá, zkuste to pomocí hry (závod do koupelny, kdo doskáče první ke stolu jako klokan a podobně).
V době změn a stresu potřebují batolata extra pozornost, lásku a bezpečí. Pokud se například vašemu batoleti prořezávají stoličky, dovolte mu, aby nosilo svůj oblíbený dudlík i přes den. Stejně tak vám pomůže oblíbený plyšák při usínání v cizím prostředí a podobně. Uvědomte si, že děti v tomto věku snášejí každou změnu obtížně.
Přichází také období separační úzkosti a batole často spustí srdceryvný nářek, pokud je necháte o samotě s někým jiným. Jde o přirozené chování, kdy se dítě obává, aby neztratilo své rodiče. Je důležité, abyste dítě při odchodu ujistili, že se zase vrátíte zpátky a že jej neopouštíte.
Záchvaty vzteku
Záchvaty vzteku u batolete obvykle zahrnují dva základní typy: přetížení podněty a příliš velká únava. Kolem dítěte se toho děje příliš mnoho a batole se s tím často nedokáže vyrovnat. Udržování pozornosti a zároveň frustrace z toho, že například nemůže dostat všechno, co vidí, vedou často k výbuchům vzteku, které děsí rodiče a upoutají spolehlivě pozornost všech v okolí.
V podstatě máte dvě možnosti, jak se se záchvatem vzteku vyrovnat: Odveďte dítě pryč z problematické situace a vyčkejte až záchvat vzteku pomine. Až se dítě uklidní, vezměte jej do náručí a obejměte. Tento typ řešení je vhodný zejména pro vztek, který pramení z velké únavy. Druhou možností je zachovat si odstup a dětského výbuchu vzteku si vůbec nevšímat a pouze klidným hlasem sdělit dítěti, že se vám jeho chování nelíbí a až se uklidní, popovídáte si o tom.
Uvědomte si, že afektivní výbuchy mohou děsit i samotné děti. Potřebují potom slyšet, že rodiče je mají rádi i přes to, že sebou praštili v obchodě na zem a s jekotem se dožadovaly nové hračky.
Agresivita
Jistá míra agrese je normální a zdravá. Nicméně děti jsou často vzteklé bez jakéhokoli zjevného důvodu a v rámci svého vzteku koušou, kopou a mlátí kolem sebe. Učte je, aby si uvědomovali své pocity a vyjadřovali je slovy. Místo toho, aby svého sourozence bouchlo, naučte ho slovně vyjádřit svůj vztek. Podporujte také jeho aktivitu a hry, při kterých si vybije svou agresivitu. Vhodné je například zatloukání kolíků kladivem, modelování, hraní si ve vodě, s pískem, malování, trhání papíru a podobně.
Sledujte jeho hry s ostatními dětmi a stanovte hranice. Musí vědět, že není v pořádku, pokud ostatním ubližuje. Samy děti se cítí mnohem bezpečněji, pokud ví, že je nablízku někdo, kdo může kontrolovat jejich agresivní chování.
Fňukání a mrzutost
Všechny batolata jsou čas od času mrzutá a ufňukaná. Tímto chováním se snaží získat pro sebe víc pozornosti. Někdy jde o důsledek příliš brzké separace. Bohužel důsledkem takového chování je často náš vztek, což provokuje u dětí ještě větší fňukání. Naučte dítě, že místo fňukání si má říci o pochování a objetí.
Co můžete očekávat od batolete
Jak zvládnout dětský vztek
Alergie u batolete: Co byste měli vědět