Jak zvládnout úzkost u dětí
Je přestrašené, bojácné a úzkostné. Nechce se od vás hnout na krok a neustále poplakává. Co můžete udělat pro své dítě, když zrovna prochází úzkostným obdobím.
I když si to jen málokterý rodič uvědomuje, stres a úzkost postihuje i děti a představuje mnohem častější problém, než se obecně soudí. Obvykle mají totiž lidé tyto dva emoční stavy spjaté spíše s dospělými a domnívají se, že děti musí být apriori veselé a šťastné. Nicméně i děti cítí úzkost a některá období jsou pro úzkostné chování typičtější. Spolu s tím, jak se dítě osamostatňuje, uvědomuje si zároveň, že není spjato s rodiči nerozlučně a logicky se začíná obávat, aby o ně nepřišlo, neztratili se mu a podobně. Právě v těchto obdobích dává najevo svou úzkost a obavy víc než kdy jindy. Jak mu pomoci úzkost překonat?
Nezlehčujte pocity dítěte: Pokud mu budete dokola říkat, že se nemá bát, obtěžovat vás svými obavami, že kluci se ničeho nebojí a podobná tvrzení, dosáhnete jen toho, že se bude dítě cítit kvůli svým pocitům a obavám provinile a bude z nich mít výčitky. Řekněte mu, že každý se občas cítí špatně, že má na své pocity nárok a snažte se ho spíše povzbudit, aby své pocity sdílelo, než aby je v sobě dusilo a vy jste je bagatelizovali.
Poslouchejte ho: Ano, občas to může být velmi únavné, ale nemůžete udělat dítěti větší službu, než když mu budete trpělivě naslouchat. Nechte ho mluvit a ubezpečte ho, že jste tu pro něj kdykoli a může se vám svěřit. Bude tak cítit vaší podporu a lásku.
Rozptylte ho: Věnujte se spolu s ním aktivitě, která ho baví. Hrajte si s ním, mazlete, čtěte si, nebo si jen povídejte. Snažte se zkrátka jeho pozornost odvést k jiným záležitostem, než jsou obavy, strach a stres.
Vsaďte na pohyb: Sportování a pohyb vůbec jsou ideálními zbraněmi proti špatné náladě a stresu. Vezměte dítě na procházku, jděte si s ním na zahradu zahrát na honěnou, nebo se projet na kole. Kromě toho, že ho rozptýlíte, zlepší se mu nálada a odvedete mu myšlenky od nepříjemného tématu.
Zachovávejte rituály: V období, kdy se u dítěte projevuje zvýšená míra úzkosti, je mimořádně důležité, aby mělo pocit jistoty. Pro děti jsou extrémně důležité rituály a řád, na který se mohou spolehnout. Zejména v problematických obdobích se snažte zachovávat harmonogram, na který je dítě zvyklé a respektujte jeho rituály.
Nepřetěžujte ho: Pokud svému potomkovi zaplníte denní program do poslední minuty různými kroužky, může jeho úzkost pramenit jednoduše z toho, že ho přetěžujete. Míra povinností je pro něj příliš velká a dítě je ve stresu z toho, že je nezvládá a zklamává vaše očekávání. Uvědomte si, že i malé děti potřebují mít čas samy pro sebe, kdy nemají žádné povinnosti a mohou odpočívat.
7 signálů, že své dítě přetěžujete
Jak vychovávat předškoláka
Co dělat, když vaše dítě kouří
Jak roste a myslí předškolák
Test: Víte, jak instalovat dětskou autosedačku?