Menu
Úvod  ›   › 

Jakým sportům se můžete věnovat v těhotenství?

Existují sporty, na které v těhotenství můžete zapomenout. Víte, které to jsou a jaký pohyb si naopak můžete bez výčitek svědomí dopřát?

Jóga a plavání

Záleží samozřejmě především na tom, jestli máte komplikované těhotenství a co vám doporučí váš lékař. Nicméně pokud je vaše těhotenství bez komplikací, mnoho žen si nemůže vynachválit plavání, vodní aerobic, jógu, pilates nebo chůzi. Při plavání je v těhotenství mimořádně výhodná voda, která vás nadnáší a uleví tak vaší páteři od váhy, kterou musí každý den nosit.

Mnoho odborníků doporučuje chůzi. Jde o nenáročný pohyb, který zvládne i netrénovaná žena, nenamáhá klouby, které jsou v těhotenství i tak přetěžované, a můžete jí praktikovat v podstatě všude. Pokud nejste na pohyb zvyklá, začněte pozvolně. Ideální je ujít třikrát týdně přibližně dva kilometry. Každý víkend přidejte několik minut a metrů navíc. Pokud se budete cítit dobře, postupem času se můžete pustit například i do zdolávání kopců a náročnějšího terénu. Vždy byste ale měla počítat s tím, že na začátku potřebujete pět minut na zahřátí a na konci minimálně pět minut na protažení a vychladnutí.

Pokud jste byla zvyklá běhat ještě předtím, než jste byla těhotná, není důvod proč byste měla v těhotenství přestávat. Je však nutné zmírnit zátěž a intenzitu přizpůsobit aktuálnímu stavu.

Na co si dát pozor

Ať už se však rozhodnete pro jakékoli cvičení, měla byste v každém případě naslouchat svému tělu a být vnímavá k jeho potenciálně varovným signálům. Mnoho žen v prvním trimestru například často trpí závratí, zatímco ženy v pokročilém stádiu těhotenství mohou mít problémy s udržením rovnováhy.

Většina lékařů doporučuje, aby se ženy po prvním trimestru vyhýbaly cvičení, při kterém se leží na zádech.

V jakémkoli stádiu těhotenství byste se však rozhodně měla vyhýbat cvičení, jehož součástí je příliš intenzivní tempo, intenzivní otřesy, skoky a prudké výpady, náhlé změny směru a riziko zranění břicha nebo podbřišku.

Zcela zapomenout byste měla na kontaktní sporty, horolezení, potápění a jízdu na koni, protože ve všech těchto případech vám hrozí riziko zranění.

Aerobic v těhotenství doporučují lékaři pouze v případě, že jej žena cvičila i před otěhotněním. Není vhodné začínat s tímto typem pohybu v těhotenství. Pokud se rozhodnete pro aerobic, je nutné vyhýbat se výskokům, výpadům a intenzita cvičení vás nikdy nesmí vyčerpat.

Jakmile se při cvičení objeví některý z následujících příznaků, je potřeba okamžitě přestat a konzultovat jej se svým lékařem. Pozor si dávejte především na vaginální krvácení, neobvyklou bolest, mžitky před očima, pocit na omdlení, náhlou dechovou nedostatečnost (pocit, že se nemůže nadechnout), bolest na hrudi, nepříjemné bušení srdce, kontrace, či tekutinu vytékající z vaší vagíny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články