Jedete na dovolenou? Vyhazujete peníze!
Chystáte se zruinovat své konto, abyste si na exotické dovolené odpočinuli a zbavili se stresu? Úplně zbytečně. Podle vědců má dovolená na pocit štěstí a dobrou náladu jen zanedbatelný vliv.
Těšíte se na dovolenou, že si konečně oddychnete, odpočinete a začnete myslet na jiné věci. Listujete katalogy cestovních agentur a vybíráte, kde se vám bude nejlépe relaxovat. Jenže podle vědců si tyto starosti můžete klidně odpustit, protože údajně není rozdíl mezi psychikou lidí, kteří na dovolenou odjeli a těch, kteří zůstali doma. Jediný rozdíl, který odborníci objevili, je v náladě lidí, kteří se na dovolenou chystají. Ti jsou na tom lépe než ti, co zůstávají doma, protože pozitivní očekávání působí na jejich náladu pozitivně.
Užít si za každou cenu
Ve studii provedené v roce 2008 analyzovali vědci textové zprávy, které posílali lidé na dovolené. Ty potom srovnávali se soukromými textovými zprávami, které posílají lidé v běžném každodenním životě. Je pravda, že podle obsahu posílaných textovek se lidé na dovolené cítili šťastnější než ostatní. Jenže, když po návratu podstoupili rozhovory, ukázalo se, že své pocity štěstí značně přeceňovali a měli tendenci zapomínat na potíže, o kterých se zmiňovali ve svých dovolenkových zprávách. Vědci se domnívají, že jsou lidé zkrátka odhodláni užít si za své peníze maximum a proto vytěsňují negativní zážitky, které se jim na dovolené přihodily. I když objektivně jejich pocity štěstí, které zažívali na dovolené, nebyly zdaleka tak ohromující.
Další studie, provedená v roce 2004 a zveřejněná v Annals of Tourism Research, měřila efekt dovolené na postdovolenkovou náladu respondentů. Vědci porovnávali úroveň nálady před a po dovolené. Kromě toho vyplňovali dotazníky i lidé, kteří na dovolené vůbec nebyli. Vliv dovolené na pocit štěstí a náladu byl ale zcela zanedbatelný. Lidé, kteří měli před dovolenou nebo těsně po ní, vykazovali víceméně stejnou míru štěstí a spokojenosti jako ti, kteří na dovolené vůbec nebyli.
Maximálně čtyři týdny
Navíc i tento zanedbatelný pozitivní vliv nevydrží ani tak dlouho jako letní opálení. K návratu na předchozí úroveň stresu došlo u respondentů nejpozději do čtyř týdnů od návratu z dovolené. Pokud si tedy chcete zaplatit drahou dovolenou kvůli boji se syndromem vyhoření nebo pracovním stresem, výsledek nejspíš zklame vaše očekávání. Naopak návrat do zaměstnání může být spojen s ještě větší mírou stresu. Jednak před sebou už nemáte vidinu nadcházejícího volna a kromě toho na dovolené musíte řešit i situace, se kterými příliš často do styku nepřicházíte (zpoždění letadla, problémy s ubytováním, špatné jídlo, onemocnění...).
Další studie efektu dovolené na pocit štěstí člověka probíhala mezi více než patnácti sty respondenty. Holandští vědci nechali vyplnit participantům dotazník ohledně míry jejich štěstí. Studie porovnávala odpovědi 556 lidí, kteří na dovolené nebyli, s 974 respondenty, kteří si ji dopřáli. Zároveň se brala v úvahu osobnost respondentů, protože například extroverti mají větší sklon být šťastnější než introverti.
Ukázalo se, že dovolenkáři jsou šťastnější jen jen před odjezdem na prázdniny, kdy jsou plni očekávání. Ale po návratu z dovolené už není v náladě a pocitech štěstí žádný rozdíl mezi těmi, kteří na dovolené byli a těmi, kteří zůstali doma.
6 velmi dobrých důvodů proč šetřit
Rodinná dovolená: Tipy na její přežití
Dovolená s dítětem: Užitečné tipy
Test: Kam byste měli jet na dovolenou?