Menu
Úvod  › 

Proč hezcí lidé vydělávají více peněz?

Je to nespravedlivé, ale je to tak. Hezcí a atraktivní lidé zkrátka berou za stejnou práci větší plat než jejich nevzhlední kolegové. Dokazují to četné výzkumy.

Určitě ten typ znáte. Hezoučká kolegyni, která přichází do práce pravidelně v minisukních velikosti poštovní známky, nevykazuje jinou profesní kvalifikaci než příjemný úsměv. Umí beze sporu překrásně nosit v podpaží složky s nedodělanými úkoly, ale tím to také končí. Jenže váš šéf se tváří, jakoby šlo o nejschopnější profesionálku na severní polokouli. A to jste ještě neviděli její výplatní pásku.

Plat podle vzhledu

I když je to smutné, nespravedlivé a zcela jistě i nemorální výzkumy zkrátka dokazují, že atraktivní lidé berou víc peněz než jejich kolegové. Jeden z výzkumů, který dokazuje, že cifra na vaší výplatní pásce má přímou souvislost s tím, jak vypadáte, uskutečnili sociologové Daniel Hamermesh a Heft Biddle. Je výsledky byly publikované v magazínu Journal of Labour Economics. Při rozsáhlé studii zjistili, že atraktivní lidé vydělávají přibližně o pět procent více než jejich průměrní kolegové. A ti zase o celých devět procent více než zaměstnanci, které ostatní považují za zanedbané a vyloženě ošklivé.

To v praxi znamená, že vaše nádherná kolegyně pobírá například 42 000 Kč, vy se svým průměrným vzhledem 40 000 Kč a váš kolega, který vypadá, jakoby se oblékal u Armády spásy dostane plat jen 36 400 Kč. Navíc na něj spadnou vždy nejhorší a nejnevděčnější úkoly a dostane nejméně příležitostí k realizaci.

Atraktivita a talent?

Zatím se žádnému výzkumu nepodařilo dokázat, že by atraktivní lidé měli větší talent, nebo vykazovali v zaměstnání vyšší produktivitu. Nicméně podle výzkumu, který provedl Hamermesh se svou kolegyní Amy Parkerovou na texaské univerzitě, je zřejmé, že atraktivní vyučující jsou studenty více ceněni a mají u nich větší autoritu než jejich oškliví kolegové.

Nicméně celá řada odborníků před upřednostňováním vzhledu při obsazování pracovních pozic varuje. Upozorňují zejména na to, že zaměstnavatelé se často nechají vzhledem adepta unést při pohovoru, ale teprve s odstupem času zjišťují, že atraktivita je také to jediné, co jim může kandidát nabídnout. Je přitom těžké oprostit se od ovlivnění atraktivitou člověka, protože právě tělesný vzhled je stěžejní součástí vytváření prvního dojmu. Nicméně zkušený personalista by měl být schopný oddělit vzhled od profesních schopností, zkušeností, komunikačních dovedností a dalších dovedností potřebných k vykonávání zaměstnání.

Na rozdíl od rasy, náboženského vyznání, nebo pohlaví je diskriminace na základě vzhledu naprosto legální. Už proto, že se dá jen velmi obtížně dokázat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (2 hlasy)

Další články k tématu: Starosti s prací