Kde a jak najít brigádu?
V dnešní době je naprostým standardem, že lidé již od mladého věku (většinou hned od 15 let, občas ale i dříve) shánějí brigády a částečné úvazky. Skoro každý student ke škole ještě pracuje. Najít takovou brigádu ale nemusí být vždy snadné. Jak a kde je možné hledat se dozvíte v tomto článku.
Portály k tomu určené
První a asi nejpoužívanější cestou k brigádě, kterou zmíníme, jsou webové portály, kam zaměstnavatelé vyvěšují inzeráty a uživatelé s profilem se na ně mohou hlásit. Velkou výhodou těchto portálů je možnost filtrování nabídek podle mnoha kritérií, jednoduchá a rychlá komunikace se zaměstnavatelem (často přímo na webu) a častá funkce životopisu. Životopis si na těchto portálech můžete většinou sestavit v intuitivním rozhraní, které vám připomene všechny nutné body a následně ho pak jedním kliknutím sdílet s autory inzerátů. Jde také vyexportovat v PDF a následně používat i mimo portál.
Některé portály jsou:
Příjemná webová stránka s přehlednou aplikací a záplavou nabídek. Možnost tvorby životopisu v intuitivním rozhraní a následný export ve formátu PDF. Propracované filtrování.
Rozšířený portál s velkým počtem nabídek (vyhledává nabídky z ostatních serverů, na které je možné následně přejít jedním kliknutím), možnost filtrování podle stáří inzerátu, mzdy, požadavků na pracovní zkušenosti, home-office a typ úvazku. Není nutná registrace.
Propracovaná webová stránka s tradicí. Velké množství možností, vyhledávání nejen brigád, ale i prací na plný úvazek atp. Sekce s radami a tipy pro kariérní růst. Možnost tvorby propracovaného CV (životopisu) s výběrem z několika grafických šablon.
Firma nabízející nejen vyhledávač brigád a práce, ale také konzultace v kariérních poradnách po celé republice. Na webu najdete mimo inzerátů také průzkumy trhu, články z kariérní poradny a spoustu dalšího.
Méně přehledná stránka, která ale nabízí velké množství pracovních míst.
Příjemná webová stránka s velkými možnostmi a intuitivním rozhraním.
Sociální sítě
Další poměrně využívanou a příjemnou cestou jsou sociální sítě. Například Facebook má přímo sekci určenou pro pracovní nabídky (záložka „Kariéra“) a stejně jako zmiňované portály nabízí možnost tvorby životopisu. Stejně tak i v Linked In-u můžete spravovat svůj životopis, spíše, než na inzeráty se ale zaměřuje na propojování zaměstnanců a zaměstnavatelů, kolegů a kolegyň.
Linked In
Oblíbená sociální síť zaměřená primárně na budování kariéry a tvorby sítě partnerů a profesionálů. Přes Linked In můžete získat práci, ale budete muset kontaktovat přímo lidi/firmy nebo čekat, až si někdo všimne vašeho profilu. Sociální síť má intuitivní rozhraní a příjemné funkce, které Vám umožní dostat svůj profil mezi lidi. Nejefektivnějším způsobem je komentovat příspěvky ostatních a žádat o spojení. Čím větší máte síť známých, tím více jste vidět.
Na Facebooku v záložce Kariéra najdete velké množství nabídek práce, které jdou filtrovat podle platu, typu úvazku, místa (i s rádiusem vzdálenosti od zadaného místa) i odvětví. Životopis si vytvoříte ve vašem profilu, kam si zadáte vaše pracovní zkušenosti, školy apod., úplně stejně, jako kdybyste je chtěli mít prostě vyvěšené na profilu. Můžete si ale nastavit, že se nebudou zobrazovat hned, když někdo přijde na váš profil, ale budou viditelné v informacích o vás. To poté slouží jako životopis pro pracovní nabídky, na které přes Facebook odpovídáte.
Úřad práce
Starším a tradičnějším způsobem je zajít se zeptat na úřad práce. Tam vám rádi poradí a pomohou, mají databázi zaměstnavatelů, kteří momentálně shánějí pracovníky. Bývá tam ale často nával, budete muset čekat frontu a celkově je proces zdlouhavější než hledat práci přes internet.
Nástěnky ve školách, letáčky…
Pokud zrovna hledáte práci, je rozumné hlídat si všechny nástěnky, které potkáváte. Na školách (jak středních, tak vysokých) bývají často na nástěnkách všude možně nabídky práce v oboru (vedení kroužku na pedagogické fakultě, například). Tyto letáčky z pravidla popisují práci, nabízejí odměnu, obsahují požadavky na uchazeče a vybízejí ke kontaktu, ať už telefonnímu, emailem nebo obojím. Práce v oboru je vhodnou volbou, protože po vystudování budete mít rovnou už i praxi. A to zaměstnavatelé opravdu cení.
Vybrat si firmu a cíleně ji kontaktovat
Tento způsob se může zdát zvláštní a možná trochu moc ambiciózní, být tomu tak ale nemusí. Je naprosto běžnou praxí zajít/napsat přímo do zvolené firmy a zeptat se, zda mají zrovna volná místa. Mnoho velkých řetězců mívá i přímo v prodejnách nebo venku kolem nich letáky s informací, jaká volná místa a za jaký plat momentálně nabízí. Tento způsob je nejrozumnější u velkých firem, které stále potřebují zaměstnance, jako jsou supermarkety (Kaufland nebo Lidl jsou tímto typické), fastfoody (McDonald, Subway, KFC…) nebo velké franchise kavárny (jako CrossCafe, Starbucks nebo Costa Coffee).
Doptat se známých
Tento způsob je asi nejméně efektivní, není ale nefunkční a vhodný je primárně pro ty, kteří shánějí svou první práci a nemají dostatečné sebevědomí na obcházení a obesílání inzerátů a pohovory. Navíc jsou místa přes známé často trochu bezpečnější, co se týče ochrany a rad ze strany blízkého člověka.
Způsobů, jak si najít práci je mnoho. Nejdůležitějším krokem ale není volba cesty k zaměstnání, ale nastavení mindsetu – dostatečné sebevědomí, nebát se „jít s kůží na trh“ a propracovaný životopis. S ním vám pomůže mnoho platforem, které nabízejí šablony a návody, často zároveň s nabídkami práce, jak již bylo zmíněno na začátku tohoto článku.