Menu
Úvod  › 

Kde jsou zdravé hranice vztahu dítě vs. matka?

Milovat své dítě a dokázat pro něj klidně i zemřít patří neodmyslitelně k matkám. Ty jsou pro své potomky skutečně ochotny obětovat cokoliv. Jenže mnohdy se může jednat o nezdravou závislost, která dítěti neprospívá. Často se nezdravé hranice lásky k potomkům dopouštějí single matky.

Matky samoživitelky to určitě lehké nemají, a to hned v několika ohledech. Musí zajistit sobě a dítěti určitou životní úroveň, domácnost, výchovu potomka. Na sebe a své zájmy už moc času nemají. Najdou si tedy jinou seberealizaci - dítě.

Zdroj:Vztah dítě vs. matka

Překročení hranic je nebezpečné

Právě v těchto případech vzniká až nezdravá fixace na dítě. To může vést v touhu dítě vlastnit, ovládat. Vychovává-li dítě matka zcela sama, automaticky vzniká silná oboustranná citová závislost. Pro dítě je maminka jedinou oporou a ochrnou, jakou má. Tady je potřeba si uvědomit, že dítě není domácí mazlíček, ale lidská bytost, která má potřebu se zdravě rozvíjet. Přílišný strach může matku vést k tomu, že dítěti zakazuje mnoho věcí nebo jej částečně izoluje. A stejně tak hrozí nebezpečí, že dítě začne časem matčiny závislosti na něm zneužívat.

Jak na to?

Není-li žena zralá duševně, je to problém ještě mnohem větších rozměrů. Protože jen zralá žena ví, že má dítě na tomto světě pouze svěřené (půjčené) na dobu, než bude samostatné a nebude tak zranitelné. Snažit se uchránit dítě před všemi kotrmelci a umetat mu cestičku je velká chyba. Dítě pak není schopno se osamostatnit.

Je to jako vychovávat tygra v zajetí, dát mu mističku s puntíky a vařeným kuřecím, poté ho postit do džungle a čekat, že přežije. Tygr tak nebude schopen ulovit ani myšku, natož větší kořist. A když už by tu myšku ulovil, bude čekat, kdo mu ji uvaří a naservíruje do misky. Matka by se neměla vůbec cítit provinile, že si našla čas i sama na sebe a své koníčky. Díky tomu se nebude tolik upínat na dítě a i jemu dáte prostor pro vytváření vlastního JÁ. Je vhodné udržovat kontakty s rodinou, přáteli a nesnažit se řešit vše za dítě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články