Menu
Úvod  › 

Kdy je chřipka nejnakažlivější?

Jste pro své okolí nejnakažlivější v době, kdy cítíte, že na vás něco leze, nebo až když se u vás projeví typické příznaky. Zjišťovali jsme, kdy je největší pravděpodobnost, že se chřipkou nakazíte vy nebo někdo další.

Mýty a polopravdy o přenosu nemocí jsou běžnou součástí života. Pamatujete si na doby, kdy se obecně věřilo, že se AIDS přenáší potřesením rukou? Nicméně většina mýtů ohledně nakažlivých chorob není tak bizarní a nesmyslná na první pohled, a právě proto se mohly udržet a přežít přes celé generace a nikdo se je nesnažil vyvrátit. Právě proto většina lidí věří, že nejnakažlivější období pro chřipku a nachlazení je ještě předtím, než se začnete cítit skutečně nemocní; to znamená, že kolem sebe šíříte nákazu dřív, než se u vás objeví ucpaný nos, bolest v krku, rozbolavěné svaly. Nicméně lékaři tvrdí, že je to nesmysl.

Z podstaty toho, jak chřipkový virus v těle pracuje, je jasné, že nejnakažlivější jste právě v období, kdy jsou vaše symptomy nejhorší. Chřipkové viry a další jim podobné, které způsobují běžné virózy a nachlazení (je jich mimochodem přibližně sto druhů), mají uvnitř vašeho těla určitou inkubační dobu. Viry napadají zdravé buňky a přinutí je, aby vytvářely další viry, které infikují další buňky. Během této inkubační doby, kdy se viry množí uvnitř těchto infikovaných buněk, nepociťujete žádné symptomy - nebolí vás v krku, nemáte rýmu, ani bolavé svaly. V této fázi ještě sliny a hleny produkované vaším tělem viry neobsahují a je tedy velmi nepravděpodobné, že byste tehdy někoho nakazili.

Jakmile viry přeberou kontrolu nad buňkami, ty začnou odumírat a právě v této fázi se u vás začnou objevovat první symptomy. A to je také stádium, kdy nejspíš někoho nakazíte. Prostředkem nákazy je v naprosté většině případů kapénková infekce. To znamená, že tělesné tekutiny se dýchacími cestami (zakašláním, nebo kýchnutím) dostanou do vzduchu, případně ulpí na předmětech denní potřeby (velmi oblíbené jsou například kliky dveří, madla nákupních vozíků a podobně). Zdravá osoba na ně sáhne, poté si kontaminované tekutiny přenese na obličej, do blízkosti dýchacích cest, kudy se viry dostanou do těla.

Některé ze symptomů chřipky způsobuje samotný virus (například ucpaný nos, nebo bolest v krku), jiné jsou reakcí vašeho imunitního systému (například horečka a vyčerpání). Když se viry začnou šířit do tisíců dalších buněk, váš imunitní systém zjistí, že se děje něco špatného a zahájí protiútok. To všechno je otázkou několika dnů. U chřipky se doba mezi nakažením a objevením prvních symptomů obvykle pohybuje mezi jedním a čtyřmi dny.

Kdy jste tedy nejnakažlivější? Většina odborníků se shoduje, že nakažliví pro své okolí začínáte, v případě chřipky a nachlazení, přibližně den předtím, než u vás propuknou symptomy naplno. Nakažlivé období potom trvá od pěti do sedmi dnů od propuknutí nemoci. U dětí je potom nakažlivé období chřipky přibližně dva týdny od okamžiku, kdy se u nich objevily první symptomy. A pozor! Nakažlivost u dětí trvá i v případě, že se začnou cítit lépe, protože jejich imunitní systém je nezralý a trvá mu delší dobu, než si dokáže s infekcí poradit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jednoduché tipy proti chřipce a nachlazení
7 příznaků, že máte zánět dutin
7 největších mýtů o chřipce a nachlazení
Jak přežít chřipkovou epidemii
Chřipka u kojenců a batolat: Jak jim ulevit