Menu
Úvod  › 

Kdy musíte zavolat k dítěti lékaře

Má horečku, zvrací a vy si nejste jisti, jestli jde jen o chřipku, nebo máte jet na pohotovost. V následujících situacích byste měli zpozornět a zavolat k dítěti co nejrychleji lékaře.

Je to klasické dilema všech rodičů. Vaše dítě stůně, očividně není ve své kůži (obvykle se podezřelé příznaky objeví o víkendu v noci, abyste museli jet opravdu na pohotovost a nemohl vám pomoci váš lékař) a vy nevíte, jestli se s ním vydat k lékaři a riskovat, že budete za hysterku, nebo mu dát sirup a čekat, až to přejde. V následujících sedmi situacích byste neměli váhat a rozhodně ho svěřit odborníkovi:

1. Horečka u dětí může "vyletět" velmi rychle, ale obvykle stejně rychle opadne po podání léků. Obecně lékaři doporučují podání antipyretik poté, co má dítě horečku větší než 38 stupňů. Pokud však horečka neklesá ani hodinu poté, co jste dítěti podali paralen, nurofen, panadol, ibuprofen, nebo jiný vhodný prostředek, měli byste rozhodně zavolat lékaře. To samé platí i v situaci, kdy horečka přetrvává více než dva dny (po podání léků opadne, ale pak se znovu zvýší).

2. Stěžuje vaše dítě na bolest v podbřišku? Zkuste mu lehce zmáčknout na bříško a podle jeho reakcí zjistěte, kde je bolest nejsilnější. Pokud jde o zánět slepého střeva, často je bolest silnější na pravé straně břicha. Nespoléhejte však na to, že pokud dítě bolí bříško například uprostřed, o slepé střevo se jednat nemůže.

3. Pozornost byste měli věnovat pádům, po kterých následuje otok zraněné části těla (ruky, nohy, kotníku a podobně). Pokud si navíc dítě následující den stěžuje na bolest postižené oblasti, neustále se jí dotýká, nebo ji očividně šetří, měli byste navštívit lékaře.

4. Jestliže náhle dítě přestane jíst (nebo drasticky sníží množství přijímaného jídla) a jeho nechuť trvá více než dva dny, je nutné navštívit lékaře. Stejně tak musíte zpozornět, pokud se najednou sníží množství vylučované moče (u kojenců sledujte množství "těžkých" plen). V tomto případě je rizikovou hranicí už jeden den.

5. Má vaše dítě potíže s polykáním? Možnou příčinou je překážka v krku nebo alergická reakce. Potíže se navíc mohou zhoršovat a přejít k problémům s dýcháním. V tomto případě je nutný okamžitý a rychlý zásah.

6. Velmi varovným signálem je silná bolest hlavy spojená se zvracením, kterou nikdy nemůžete brát na lehkou váhu.

7. Jakékoli kožní projevy, vyrážka, skvrny, lišeje a podobně, které se vám na pohled nezdají a nikdy předtím jste je neviděli, byste vždy měli konzultovat s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 chyb, kterými ohrožujete zdraví a život svých dětí
7 způsobů, jak vychovat obézní dítě
5 věcí, které novopočeným matkám nikdo neřekne