Menu
Úvod  ›   › 

Když vztah ničí peníze

Váš vztah může ztroskotat z mnoha různých důvodů. Jakkoli se vám to může zdát neromantické a přízemní, jedním z nich může být i nedostatek peněz a existenční potíže vůbec. Může vůbec vydržet láska bez peněz?

Můžete být sebevíc zamilovaní a romanticky naladění, lásky se jednoduše nenajíte, ani se jí neobléknete a pokud permanentní nedostatek financí spolehlivě uhasí i tu největší vášeň. Jen málokdo je schopen udržovat své city doběla rozpálené, pokud čelí základním existenčním problémům; z čeho zaplatí nájem, nebo jestli má dítěti koupit na zimu raději nové boty či bundu. Finanční problémy a z nich plynoucí nekonečné spory a problémy představují zátěž pro každý vztah a jen málokdo se s nimi umí vyrovnat a zacházet s nimi.

Jakkoli vám to připadá neromantické, ještě předtím, než spolu začnete bydlet, je nutné domluvit se na systému hospodaření s financemi. Budete mít striktně oddělené účty a společné položky platit napůl? Nebo budete všechny prostředky dávat na jeden společný účet a z něj poplynou všechny nutné platby? Pokud zvolíte druhou variantu, nemůžete vytahovat obočí nad osmou sukní, kterou si vaše partnerka pořídí a podle vašeho názoru rozhodně nepotřebuje. Jakmile začnete sdílet účet, musíte se smířit s tím, že peníze jsou stejně tak vaše jako její.

To ale samozřejmě neznamená, že jeden z vás může kdykoli vytáhnout na obrovský mejdan a poplenit společné konto.

Finance ve vztahu

Vyjasnění pozic

Zkuste si také promluvit o tom, z jakých poměrů pocházíte a jak se s penězi zacházelo u vás doma. Tyto vzorce chování vás totiž mohou ovlivnit mnohem víc, než si vůbec myslíte. Pokud vás doma vedli k šetrnosti a nad každou položkou nákupu se vedly dlouhé hovory, jestli ji koupit nebo ne, asi budete mít jen těžko porozumění pro impulsivní nakupování. Na druhou stranu, jestliže vám partnerka vysvětlí, že si raději koupí jednu dražší značkovou věc než dvě levné nekvalitní, budete to respektovat mnohem snáze, než když jen uvidíte na účtu obrovskou položku.

Navíc se liší i kulturně a společensky podmíněné vzorce vztahující se k zacházení s penězi. V západních společnostech je vžité, že muži jsou primárně živitelé rodiny a rozumí všemu, co se týká financí. Ženy sice mohou také do rodinného rozpočtu přispívat svým dílem, ale v podstatě zůstávají stále v roli těch, které jsou živeny a nechávají zásadní rozhodnutí o financích na svém partnerovi. Z toho také plynou rozdílné postoje k problematice financí ve vztahu. Ženy vnímají mužovy stížnosti na finanční situaci především jako pobídku k tomu, aby se o něj začaly víc starat. Naopak muži vnímají ženiny stížnosti ohledně peněz jako výzvu k boji a zpochybnění jeho živitelských schopností. Z tohoto rozdílného vnímání potom vyplývá celá řada problémů a nedorozumění v komunikaci o peněžních záležitostech.

Následující tipy by vám mohly pomoci při překonání finančních překážek ve vztahu:

1. Dobré a špatné postoje

Uvědomte si, že ohledně peněz a zacházení s nimi neexistují žádná obecně dobrá nebo obecně špatná pravidla. Vaše spory vycházejí pouze z rozdílných postojů, názorů, či odlišného zázemí, ve kterém jste vyrůstali a byli jste vychováváni. Pokud své partnerce říkáte, že její názory jsou špatné, zbytečně ji urážíte. Snažte se udržet konverzaci o penězích v mezích: "Chápu, že jsme každý byli vychováni k jinému zacházení s penězi, ale zkusme se teď domluvit na nějakém kompromisu."

2. Nepoužívejte peníze jako zbraň

V žádné z vašich hádek by se nikdy neměly objevit peníze jako zbraň. Pokud jeden z vás začne druhému předhazovat, že například přispívá do rozpočtu mnohem větší částkou, tudíž má větší právo rozhodovat, zaděláváte si na velké problémy.

3. Stanovení cílů

Odpovězte si s partnerkou na následující otázky:

  • Jaké větší nákupy plánujeme v průběhu příštího roku?
  • Chceme raději spořit, investovat, nebo si budeme pořizovat větší položky?
  • Jak vidíme své plány na dalších pět či deset let?
  • Co bychom si rádi koupili?
  • Jak bychom těchto cílů mohli dosáhnout a co je pro to potřeba udělat?

4. Jděte za svými cíly

Stanovte si jeden den v měsíci, kdy si u večeře popovídáte nikoli o svých problémech, ale o tom, jak se vám podařilo ke svým vytyčeným cílům přiblížit. Budete tak mít lepší přehled o své finanční situaci a lépe tak například diagnostikujete "díry", kterými mizí peníze ze společného rozpočtu.

5. Mějte své vlastní peníze

Stanovení společných cílů je velmi důležité, ale mimo to máte také své vlastní potřeby a cíle. Ani to, že máte společně rodinu neznamená, že musíte udělat po každé výplatě stojku ve dveřích a odevzdat do koruny veškeré peníze. Domluvte se s partnerkou na tom, že každý z vás bude mít k dispozici určitou sumu, se kterou bude moci disponovat podle libosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Peníze