Kolik hraček skutečně potřebuje vaše dítě?
Nejraději byste mu koupili úplně všechny. Jenže vaše dítě ani náhodou nepotřebuje záplavu hraček. Kolik a jaké byste mu měli skutečně dopřát?
Procházíte se hračkářstvím, nebo obchodem s dětským zbožím a máte tendenci koupit úplně všechno nebo alespoň větší část vystaveného zboží. Reklamy vás přesvědčují, že zrovna jejich výrobek poskytne dítěti nejvíc stimulů, rozvine jeho přirozené schopnosti, objeví v něm skrytý talent a tak podobně. Kdybyste se jimi měli řídit, mohli byste za nejrůznější hračky utratit klidně celou výplatu. Navíc jejich výrobci moc dobře ví, že byste pro své dítě udělali cokoli a že pro něj chcete to nejlepší. Jenže i tomu nejbenevolentnějšímu rodiči musí být jasné, že není příliš žádoucí, aby dítě dostalo všechny hračky, na kterých spočine jeho zrak.
Nikdo neříká, že určité pomůcky neusnadňují rodičům život (ostatně takový koš na pleny je toho hvězdným příkladem), nebo že určité hračky neobohacují dětem život. Nicméně řada rodičů má tendenci zahlcovat své potomky spoustou nepotřebných věcí. Kolik hraček a a jaké tedy vaše dítě skutečně potřebuje?
Stimulace zadarmo
Tu nejlepší stimulaci, kterou můžete novorozenci dopřát, pořídíte zadarmo. Je jí totiž mluvení, zpívání, houpání, dotýkání a mazlení. Do přibližně tří měsíců nepotřebuje dítě žádné barevné, hlučné a drahé hračky, protože tou nejlepší hračkou jste pro něj vy, jeho rodiče. Čtyřměsíční dítě dokáže například celé hodiny fascinovaně zírat na stropní ventilátor, když mu k tomu přidáte ještě několik jednoduchých hraček, bude na vrcholu blaha.
Nenechte se znervóznit tlakem, který na vás vyvíjí okolí, které možná bude tvrdit, že má vaše dítě málo podnětů. Stejně tak se vyvarujte toho, abyste dítěti kupovali hračky jako jakousi úlitbu a náplast na špatné svědomí, že se dítěti nemůžete věnovat na sto procent. Hračkami mu čas s vámi nevynahradíte. Stejně tak nemá cenu zapisovat dítě v předškolkovém věku do specializovaných kurzů (většinou bývají v nabídce hudební, jazykové, či výtvarně zaměřené kurzy), které jsou však koncipovány tak, aby především uspokojily rodiče a nikoli děti.
Jak vybrat hračku
Kvalitní hračka by měla splňovat následující charakteristiky:
- Učí dítě kontrolovat pohyby a tělesné části.
- Pomáhá dítěti pochopit, jak věci fungují.
- Učí dítě, jak může ovládat věci ve svém okolí.
- Rozvíjí fantazii dítěte.
- Učí dítě ovládat svaly, koordinaci a sílu.
- Učí dítě řešit jednoduché problémy.
- Učí dítě, jak si může hrát samo.
Nicméně tyto charakteristiky nemají rozhodně jen drahé značkové hračky, stejnou službu prokáže vašemu dítěti list papíru, který může trhat, plastové lžičky, prázdná krabice, nebo plastové kelímky. Cokoli nového a zajímavého rozšíří vašemu dítěti obzory, zaujme ho a naučí něco nového.
Snažte se ukázat dítěti, že celý svět je vlastně velké hřiště:
1. Hledejte a nabízejte mu věci s různou hmotností, z různých materiálů, s různými povrchy, velikostí, tvary, barvami a vůní. Ostatně všimli jste si někdy, jak jsou děti nadšené třeba z obyčejných klíčů?
2. Děti dokáží velmi dobře zevšeobecňovat. To, co se naučí u jednoho objektu jsou schopny aplikovat na všechny podobné. Nedávejte jim proto na roztrhání či vystřihování starou knihu, pokud nechcete mít rozstříhané všechny ostatní knihy.
3. Dívejte se novým pohledem na věci, které jste chtěli vyhodit. Řada z nich může posloužit jako neobvyklé hračky. Prázdné krabice, kartony od vajec, nebo noviny mohou dítě zabavit na dlouhé hodiny.
Velký přehled hraček: Co vaše dítě ocení?
Cestování s dítětem: Pravidla přežití
Novorozenec a domácí zvíře
Jak vybrat správnou školku