Menu
Úvod  › 

Komunikace s miminkem: Jak se dorozumět

Není to jednoduché. Přinesli jste si z porodnice uzlíček, který buď spí nebo brečí. Rádi byste s ním navázali kontakt, ale dost dobře nevíte, jak na to. Poradíme vám, jak zvládnout úskalí komunikace s malým dítětem.

Je vám jasné, že první dny a týdny vašeho společného života jsou pro vytvoření dobrého vztahu a fungujících vazeb stěžejní. Mezi narozením a přibližně dvěma lety věku prodělává mozek vašeho dítěte nejbouřlivější vývoj. Je proto extrémně důležité rozvíjet zároveň i jeho komunikační schopnosti, s nimiž se bude současně rozvíjet i váš vztah.

Oční kontakt

První kontakt mezi vámi a vaším dítětem se odehraje pomocí očí. Pokud jste u porodu, můžete na dítě začít mluvit téměř okamžitě. Je však nutné přiblížit k němu obličej, protože novorozeně je schopné zaostřit pouze na přibližně dvacet centimetrů, což je vzdálenost jeho očí od obličeje matky při kojení. Děti jsou už odmalička společenské a potřebují lidský kontakt. Navíc znají váš hlas už z bříška a když na ně promluvíte, poznají vás a navodí to v nich pocit bezpečí.

Řeč dětí

Tím, že na dítě mluvíte neposilujete jen vaše vzájemné vazby, ale také rozvíjíte jeho konverzační a jazykové dovednosti. Učíte ho totiž jak mluvit, i jak poslouchat. Je v podstatě jedno, co svému dítěti vyprávíte. Můžete mu povídat, co budete dělat, co s ním právě děláte, mluvit o koupání, krmení, nebo o tom, co vidíte.

Podle odborníků je verbální komunikace pro dítě naprosto stěžejní. Tím, že s ním mluvíte se dítě učí samo mluvit. Odposlouchává od vás slova a zakládá si tak pozdější slovní zásobu. Mluvení stimuluje dětský mozek a rozvíjí jeho schopnost učení. Skrze mluvení se rozvíjejí i pozdější sociální schopnosti.

Mluvením s dítěte mu projevujete svou lásku a posilujete nejen vaše vzájemné vazby, ale i jeho sebevědomí. Psychologové například upozorňují na to, že děti, které jsou schopné porozumět ostatním a vyjádřit své myšlenky a pocity mají mnohem lepší vztahy s ostatními lidmi a větší sebevědomí.

Umění naslouchat

Komunikace není jen o mluvení, ale také o umění naslouchat, které by si vaše dítě mělo osvojit. Naslouchání totiž významně napomáhá rozvoji sociálních dovedností. Pokud na dítě mluvíte, je důležité vkládat do řeči pomlky, aby dítě mohlo zareagovat (byť "jen" úsměvem nebo žvatláním). To jsou první dětské pokusy o slova. Navíc se tím učí umění konverzace, kdy jeden člověk mluví a druhý poslouchá, a pak se role obrátí.

Pomlky v řeči jsou důležité i pro to, aby si dítě mohlo vyzkoušet napodobit pohyb vašich úst. Dětské obličejové svaly se vyvíjejí rychle a už zhruba od pěti až šesti týdnů se dítě začíná cíleně smát a napodobuje pohyb úst, který vidí u dospělých.

Zpívání a spol.

Obrovský význam v komunikaci s dítětem má zpívání. Je úplně jedno, zda máte nebo nemáte hudební sluch a jestli si myslíte, že umíte nebo neumíte zpívat. Pro dítě je důležité jednoduchá melodie, rytmus a výrazné rýmy, které si snadno zapamatuje. Především ho však uklidňuje melodie vašeho hlasu. Překonejte tedy stud a zpívejte mu co nejčastěji.

Stejně tak můžete dítěti vytleskávat básničky. Jednoduchý pravidelný rytmus podporuje paměť a stimuluje mozek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Novorozenec: co vědět