Jak přestat s alkoholem?
Alkoholické nápoje jsou pro svou chuť značně oblíbené. Nadměrná konzumace alkoholu má však závažné účinky na lidský organismus. Jak se pozná závislost na alkoholu a jak s jeho konzumací přestat?
Co je závislost na alkoholu
Závislost na alkoholu je považována za chronické recidivující onemocnění. Alkohol lze považovat za drogu. Jedná se však o návykovou látku, která je společensky tolerovaná.
Závislost na alkoholu se navíc rozvíjí pomalu a zpočátku na sebe upozorňuje nenápadně. Za hlavní kritérium závislosti tak odborníci považují především to, že alkohol postiženému zasahuje do běžného života a nepříznivě jej ovlivňuje.
Český psychiatr MUDr. Karel Nešpor, přední odborník na léčbu návykových nemocí, tuto definici upřesňuje s tím, že se musí jednat o opakované nepříznivé ovlivnění.
Nadměrná konzumace alkoholu s sebou nese problémy ve vztazích, upřednostňování alkoholu na úkor koníčků, přátel i rodinných příslušníků, naopak se s ní pojí zanedbávání každodenních povinností včetně práce.
Přidávají se rovněž četné zdravotní problémy. Poškození jsou vystavena především játra, ale i srdce, cévy, ledviny nebo nervová soustava. Alkohol má negativní vliv i na trávení.
Jak omezit pití
Řada lidí si včas uvědomí, že alkohol má v jejich životě příliš prostoru. Do závislosti se tak naštěstí nepropadnou.
Máte-li pocit, že alkohol konzumujete častěji, než by bylo vhodné, můžete dostat pití pod kontrolu. Zásadní především je přehodnotit svůj společenský život. Sklenička něčeho ostřejšího je jeho častou součástí a přátelé vás budou často svádět, abyste s nimi vyrazili „na jedno“.
Zapřemýšlejte nad tím, co vám podobný životní styl dává. Nemohli byste si místo do baru raději vyrazit do přírody?
Svých přátel a společenského života se pochopitelně úplně vzdávat nemusíte. Připravte se však na to, že se budete muset obrnit dostatečnou asertivitou. Nejedno pozvání na skleničku bude nutné odmítnout. Vypořádat se budete muset i s tázavými pohledy, až si místo vína objednáte džus.
Jak definitivně přestat s alkoholem
Kontrolované pití není již v případě alkoholika možné. Abstinence je nutnou podmínkou k tomu, aby se závislosti na alkoholu zbavil. Klíčové je především uvědomit si svůj problém a získat motivaci pro jeho řešení, závislý musí chtít přestat, léčit jej proti jeho vůli nelze.
Pacient se může léčit ambulantně, případně se nechat hospitalizovat. Lékař může rovněž předepsat podpůrné medikamenty. Jejich užívání způsobuje, že se nedostaví očekávaný příjemný vjem po požití návykové látky. Pacient tak snáze alkoholu odvyká. Farmakoterapií lze rovněž mírnit abstinenční příznaky.
Zásadní je však pro postiženého pochopení mechanismů, které u něj závislost spouštějí. Kritické vjemy (emoce, situace) se musí naučit zvládat racionálněji.