Kontaktní čočky, nebo laser: Co si vybrat?
Váháte, jestli zůstat u kontaktních čoček, nebo investovat do laserové operace? Představujeme vám jejich pro i proti, abyste si mohli zodpovědně vybrat.
Doby, kdy byli krátkozrací lidé odkázáni pouze na nošení brýlí jsou pryč. Krátkozrací, kteří se nechtějí (například při sportu, nebo zaměstnání) omezovat brýlemi, mohou sáhnout po moderních, tenkých konktatních čočkách, nebo podstoupit laserovou operaci, která krátkozrakost odstraní. Obě dvě řešení mají samozřejmě svoje pro i proti. Co byste si měli vybrat vy?
Laserová operace - pro a proti
Laserová operace představuje nejtrvalejší řešení problémů se zrakem. Jde o rychlý, prakticky bezbolestný zákrok s vysokou pravděpodobností úspěchu. Oční specialista udělá před zákrokem řadu vyšetření, která zmapují vaší rohovku do posledního detailu. Z rohovky se odřízne tenoučká lamela, spodní vrstvy se "zbrousí" a pak se lamela vrátí zpátky na své místo a nechá se přirůst. Laserová operace dobře funguje u krátkozrakých lidí, ale problematická (a často i nemožná) je například u lidí trpících astigmatismem, jejichž rohovka je příliš zakřivená.
Celý zákrok probíhá v lokální anestezii a trvá přibližně deset minut na každé oko. Obě oči mohou být operovány naráz a během dvou až tří dnů se můžete vrátit zpátky do práce. Pokud neradi nosíte brýle, bojujete s kontaktními čočkami, neustále kvůli nim trpíte infekcemi, nebo se potýkáte s dalšími komplikacemi, je pro vás laserová operace bezpochyby tím nejlepším řešením. U devadesáti procent operovaných se podaří dioptrie snížit na nulu, u zbývajících deseti procent dojde k výraznému zlepšení, avšak vidění je nutné korigovat nošením slabých brýlí nebo kontaktních čoček.
V naprosté většině případů se vidění postupem času nezhoršuje a objevuje se jen minimum komplikací. Předtím, než však zákrok podstoupíte, měli byste se svým lékařem probrat případné problémy, které s očima máte, jako jsou například suché oči, nebo časté pálení v očích. Tyto problémy je před zákrokem potřeba nejprve vyřešit. Laserová operace se provádí nejdřív v osmnácti letech, kdy už oko přestává růst.
Pro laserovou operaci byste se měli rozhodnout, pokud trávíte hodně času venku, nesnášíte kontaktní čočky, nebo jste prostě příliš "líní" na jejich údržbu a nasazování. Na druhou stranu nezapomínejte na to, že operace není vhodná a efektivní pro všechny oči. Pokud máte příliš tenkou nebo deformovanou rohovku, nebude u vás účinná.
Kontaktní čočky - pro a proti
Kontaktní čočky prodělaly v uplynulých letech obrovský vývoj a už dávno to nejsou nepohodlné kousky plastu, který vás škrábal při každém mrknutí a museli jste si je po několika hodinách vyndat. Některé typy kontaktních čoček dokonce mohou léčit speciální vady rohovky, jako je například keratoconus. Tím, že přilnou přímo na oko, nedeformují pohled tak jako brýle. Kontaktní čočky jsou volbou přibližně třetiny lidí s poruchami zraku.
Kontaktní čočky jsou vlastně tenoučké, transparentní kousky ohebné umělé hmoty, které umisťujete přímo na rohovku. Existují takzvané měkké a tvrdé kontaktní čočky, přičemž tvrdé čočky se používají při léčbě vážnějších poruch zraku, jako je astigmatismus a keratoconus. Tvrdé kontaktní čočky vydrží několik let. Měkké kontaktní čočky jsou pohodlnější, ale mají menší životnost a vyžadují mnohem větší údržbu. Vyměňují se po měsíci, po týdnu, nebo dokonce jen po jednom dni.
Pokud se často pohybujete v prašném prostředí, nebo jste náchylní na infekce očí, nebudou pro vás kontaktní čočky tou nejlepší volbou. Na druhou stranu jsou čočky pro mnoho lidí pohodlnější než brýle, protože neomezují v pohybu a umožňují i nerušené periférní vidění. Někteří lidé si při nošení brýlí stěžují na bolesti hlavy, které se obykle při používání kontaktní čoček nevyskytují.
Na druhou stranu je jejich údržba náročnější a prakticky všude s sebou musíte brát pouzdro a roztok na jejich uchovávání. I ty nejtenčí čočky brání přístupu kyslíku k rohovce, proto by neměly zůstávat na oku příliš dlouho. Starší lidé často kontaktní čočky hůře snáší, protože jejich oči se snáze podráždí. Uživatelé kontaktních čoček si také často stěžují na klimatizaci v kancelářích, která oči vysouší a čočky se tak stávají extrémně nepohodlnými. Nevýhodou také je skutečnost, že lidé používající kontaktní čočky by měli chodit častěji na kontroly k očnímu lékaři, protože s čočkami se do očí častěji dostává infekce.
Cviky, které vám zlepší zrak
První pomoc pro unavené oči
Nebezpečné kontaktní čočky: Co vám může hrozit
Oční cvičení: Může vám skutečně zlepšit zrak?
Plastika očních víček: Co byste měli vědět