Kontaktní čočky versus brýle: Kdo vyhrává?
Přemýšlíte, zda si pořídit brýle, nebo raději kontaktní čočky? Zjišťovali jsme, co se vám více vyplatí z hlediska kvality vidění, pohodlí i ceny.
Stále ještě jste se nerozhodli, zda vyměnit své brýle za kontaktní čočky? Možná jste zůstali ještě v zajetí představ, že aplikace kontaktních čoček je složitý úkon a jejich nošení je provázeno nepohodlím a zdravotními riziky. Jenže problémy, se kterými se kontaktní čočky potýkaly ve svých začátcích, jsou už dávno pryč. V současné době nosí kontaktní čočky přibližně sto milionů lidí a jejich výhody brýle dalece přesahují:
Od mnichů po hydrogelové čočky
Nejprve přijměte pozvání do historie: Oční vadami a nedostatečností trpěli lidé odnepaměti a samozřejmě se je snažili všemožně korigovat. Není zcela jasné, kdo první brýle vynalezl, nicméně už v roce 1270 se Marco Polo zmiňuje o tom, že tuto pomůcku používají staří Číňané. Brýle sem doputovaly o sto let dříve z Arábie. Na konci třináctého století začali brýle používat i mnichové a učenci v Evropě, ale na svůj masový rozvoj si musely brýle počkat ještě téměř sto let. Až vynález knihtisku v roce 1452 rapidně zvýšil popularitu knih a zároveň i poptávku po brýlích. Nižší a střední třída používala brýle vsazené v kostěných, nebo dřevěných obroučkách, zatímco bohatí si pořizovali brýle ve zlatých nebo stříbrných rámečcích.
Ačkoli se řada lidí domnívá, že kontaktní čočky jsou vynálezem posledních let, první náčrtek tohoto vynálezu už bychom našli u Leonarda da Vinci a šestnáctém století. Nicméně teprve na konci devatenáctého století byl poprvé úspěšně zkonstruována první kontaktní čočka. Ta však byla vynálezem pro opravdu silné povahy, protože byla vyrobená ze silného hnědého skla. Mohla se nosit jen několik hodin denně a netřeba zdůrazňovat, že požitek z jejího používání byl víc než diskutabilní. Následovaly čočky z foukaného skla, které se udržely až do roku 1936, kdy je nahradily čočky z kombinace plastu a skla. Stále šlo o čočky obrovských rozměrů (v porovnání se současnými modely), které zakrývaly nejen rohovku oka, ale i celé bělmo.
K masovému rozšíření kontaktních čoček došlo až v šedesátých letech, kdy už se vyráběly čočky mnohem menší a jejich nošení nepřipomínalo torturu. O skutečný průlom v kontaktních čočkách se postaral Čech Otto Wichterle, který vynalezl takzvané měkké (hydrogelové) čočky, které byly mnohem pohodlnější než jejich předchůdkyně a kromě toho propouštěly vzduch. Vítězné tažení kontaktních čoček už nemohlo nic zastavit.
Kontaktní čočky versus brýle
Kontaktní čočky nabízí svým nositelům výhody v mnoha oblastech a především mnohem větší pohodlí než brýle. Pokud patříte k zapřisáhlým příznivcům brýlí, musíte počítat s tím, že vzdálenost mezi okem a čočkou může být příčinou určitého zkreslení velikosti objektů, které se zdají být menší nebo naopak větší. Tím, že kontaktní čočka těsně přiléhá na rohovku, vidění je mnohem přirozenější a bez zkreslení.
Kontaktní čočky doceníte také mnohem víc při sportu, protože jejich poloha není vůbec ovlivněna rychlými pohyby, zůstávají na místě a poskytují stabilní obraz. Když pominete nepohodlí brýlí při sportu, dalším problémem je pohyb brýlí (například při běhu) a tím i rozkolísaný obraz.
Další nespornou výhodou je periferní vidění, které vám kontaktní čočky poskytují, a které vám brýle nikdy nemohou nabídnout. Čočky totiž přesně kopírují pohyb vašeho oka a jsou vždy ve směru, kam se právě díváte. Toho přirozeně brýle nejsou schopné už kvůli vzdálenosti čočky od oka a navíc perifernímu vidění překážejí rámečky brýlí. Dokonalé periferní vidění oceníte zejména při sportu nebo při řízení auta.
V neposlední řadě se nemusíte u kontaktních čoček trápit tím, jestli zrovna prší, nebo přecházíte ze zimy do teplé místnosti. Zamlžení a orosení vás u nich nikdy nepotká. Nenesete také na nose žádnou váhu jako v případě brýlí a nemusíte ani brýlím přizpůsobovat svůj make-up a styl líčení závisí pouze na vás. Stejné je to i oblečením, které se nemusí řídit barevným tónem ani styl obrouček brýlí.
Brýle samozřejmě dál zůstávají zajímavým módním doplňkem, kterým můžete doladit svou image, ale z hlediska pohodlí a komfortu je vítěz zcela jasný. Víc než devadesát procent nositelů kontaktních čoček udává, že je na očích vůbec necítí a nepociťují naprosto žádné omezení. V současné době je nabídka čoček tak široká, že si můžete vybrat přesně ty, které vyhovují vašim potřebám (Ať už je chcete mít na očích nepřetržitě několik dní, nebo je používat jen pár hodin denně. Existují i čočky pro osoby trpící astigmatismem). Pravidlem už není ani vyšší pořizovací cena, protože někteří prodejci nabízejí hromadné slevy na kontaktní čočky.
První pomoc pro unavené oči
Nebezpečné kontaktní čočky: Co vám může hrozit
Co o vašem zdraví vypovídají oči